Успелите

Будител на годината 2018: За съвременните будители с любов

Всички сме учили за Народните Будители в нашата история, онези, пред които се прекланяме, на които се възхищаваме, изпитваме национална гордост. Днес обаче ще разгледаме Съвременните Народни будители в капманията "Будител на годината 2018", чийто постижения ни карат да вярваме в доброто, хората, чийто успехи бяха за пример през 2018 година. 

Номинираните бяха избрани между 17 предложения на журналистическия екип на програма БНР „Христо Ботев“ и над 120 предложения, дадени в писма на слушатели. Церемонията се състоя на 1-ви ноември.

Призът "Будител на годината 2018" беше връчен на проф. Минко Балкански - световноизвестен физик, автор на повече от 30 научни монографии. Той е носител на множество награди и ордени от държавни и научни институции от целия свят за постиженията си в сферата на образованието и науката. Фондацията, носеща името на баща му "Миню Балкански", търси, подпомага и подготвя талантливи български деца за кандидатстване в най-престижните чуждестранни научни заведения. Задачата, която си поставя, е да намери следващия Алберт Айнщайн. Той вярва, че той ще бъде българин, вярва в потенциала и таланта, но също така смята, че обществото не успява да създаде възможност за развитие на тези деца.

Професор Минко Балкански е считан за един от най-известните учени в областта на физиката в световен мащаб.

А ето и останалите номинирани:

Преди три години актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават експериментално училище по изкуства и занаяти в с. Русаля, а мисията им е да се даде възможност за интеграция в обществото на деца с тежък социален статус, както и такива, които са напуснали затворените социални домове, лишени от родителска грижа. Анимари и Златко решават да направят училището, защото осъзнават, че трябва да се полагат повече грижи за бъдещите поколения. От житейския си опит, сблъсквайки се с талантливи и будни деца в социалните домове, те виждат, че губим потенциала им и приемат това за лична кауза. 

Учебното заведение “Димитър Екимов” получава финансова подкрепа от частни дарения и по чуждестранни проекти. Училището е включено в списъка на иновативните учебни заведения. След уроците продължават с разходки, танци, музика и забавления. Менторската програма работи върху емоционалната интелигентност на децата.

Биляна Савова е основател на фондацията "МС-Мога Сам", която подкрепя с информация, емоционално и финансово хора с множествена склероза, хора, които търсят промяната, изхвърлени от системата хора, загубени в болката си. 

На 40 години тя разбира, че има множествена склероза и съпътстващата прогноза - обездвижване и предначертан край в инвалидна количка. Тя успява да превърне диагнозата в подарък и мощен двигател по пътя към промяната. Започва да пренарежда приоритетите си, премахва всичко затормозяващо в живота си - хора, вещи, ситуации и заминава за Индия. 6 месеца по-късно тя се развежда, разделя се с всичко, което не я правило щастлива и започва да живее живота, за който винаги е копнеела. След трудния и вдъхновяващ път, през който минава, Биляна се чувства здрава и започва да помага на останалите, и не само на тези, които страдат от множествена склероза, но и на всички, които губят време и енергия, страхувайки се от смъртта, потъналите в самота и онези, които са спрели да виждат радостта от живота.



Делян Момчилов (автор, творчески ръководител), Стен Дамянов (илюстратор) и Николай Манчев (дизайнер) създадоха един от най-забележителните и родолюбиви книжни проекти на годината -"Българите, забравените постижения". Те разказват 50 вълнуващи истории за 50 бележити българи в сферата на науката, изкуството, дарителството, просветата, пътешествията и експедициите. Проектът припомня за забравените големи българи, като ги представя по неповторим, заинтригуващ и съвременен начин, чрез илюстрации и архиви. 

Снимка-Ciela.com

Екипът на „Студио Змей“ е избран заради анимационната поредица „Златната ябълка". Преди 4 години в мечтите на Димитър Петров изниква идеята за филма. Тогава той е част от студиото на Cartoon Network в Лондон. Решава да включи образи, свързани с българските корени, базирани на фолклор, приказки, юнаци, змейове, самодиви. Екипът обединява съмишленици, които работят почти без държавна подкрепа, но със силата на независимата платформа indiegogo. След четири години усилена работа, създаване на „Академия Змей“, която подготвя кадри, и с подкрепата на хората, до месец ноември тази година ще бъде излъчен пилотният епизод .

Захари Карабашлиев е основател на литературен фестивал във Варна ("Варна Лит"), стартирал през 2017 г. с акцент върху детско-юношеската публика и детското четене. Захари иска да развие страст към четенето, писането и духовността. Той е автор на книгите: "18% сиво", "Хавра", "Кратка история на самолета" и др., и е носител на престижни литературни награди: „Цветето на Хеликон“ за 2008 г, наградата Аскеер и е номиниран за Икар за пиесата „Неделя вечер“.

Фестивалът „Варна лит“ води в морската ни столица най-изявените и обичани имена от българската и световна литературна сцена, за да се срещнат с младите хора и да ги заразят с любов към изкуството като път за самоизразяване и приключения на духа.

Ина Кънчева е оперна прима и основател на фондация „Културни перспективи". Фондацията е насочена към деца и млади хора. Тази година е реализирала още един свой проект – националната стипендия „С усилия към звездите“, която подпомага проекти в пет различни области на изкуството с доказани ментори, които в продължение на година ще помагат на талантите в тяхната реализация. Идеята на стипендиантската програма е да събуди истински амбициозните млади българи, които могат да защитят свой едногодишен проект и да бъдат съпътствани през целия период от доказани имена и вдъхновители. 

Ина е лауреат на множество престижни награди, сред които Млади музикални дарования, конкурс "Панчо Владигеров", "Музикант на годината" 2002, международните конкурси "Монсерат Кабайе", "Мануел Аусенси", "Спирос Аргирис", DEBUT, "Виоти", As.Li.Co и други.

Снимка: Адриана Янкулова

Мартин Ганев е един от „работодателите на годината“ за 2017 . Той продължава да разкрива работни места чрез фирмата си „Анса Борима“ в ловешка област, заменя плодородни земи, за да задържи „трудните“ в село Поляна. Един преуспял извън територията на България човек се установява тук, за да развива възможностите за хората в България. Вярва, че смисълът е да „оставя света около мене мъничко по-добър, отколкото съм го намерил“.


Мартин Граховски - създателят на "3 Minute Bulgaria". Той е на 24 години и е роден в България, израства в Канада, живее в САЩ, учи в Холандия, но отново се връща в родината. Когато е бил още на 16 години в Севлиево, започва да снима филм за приятелите си и приятелката му в Канада и оттогава започва неговото влечение по снимането. 
С камера, дрон, стара кола и подходяща музика Мартин започва да обикаля България, за да покаже красотата ѝ. Желанието му е да покаже на нас, българите, и хората по целия сват, че България е прекрасна страна!

Номинацията влезе в 10-ката с активната подкрепа на слушателски вот и жури. Той уточнява, че 3-минутното видео е съвсем достатъчно да вдъхнови някого, за да посети това място. 

"Мисля, че има толкова много хора, които искат да пътуват много в чужбина, но в същото време не са обиколили дори собствената си страна", отбеляза още той.

Михаил Стефанов – „говорещият с тийнейджъри“. Основател на фестивала „The bridge“ и видео платформата „Мини машини". Тя стартира като видеоканал в Интернет мрежата и се оказва, че интересът е огромен, а Михаил е направил точното попадение. За Мишо младежкия фестивал на изкуствата "The bridge" е една от най-важните стъпки в живота му, стъпка, която в бъдеще ще се окаже ключова за създаването на новите му проекти.

Михаил намира път към тийнейджърите, говори на техния език, учи ги на ценни способности за общуване и обединява стотици младежи в България в ценности като самоувереност, развитие на талантите и желание за изява. 

Влогърът Крис Захариев използва последното си лято като тийнейджър, заедно със своите двама най-добри приятели, за да открият България по неповторим начин. Вълнуващите им пътувания без план са разказани в хитовия уеб-сериал “Да Се Изгубиш Нарочно”, показващ красотата на най-затънтените кътчета на България и незабравимите човешки истории за добрината на хората на село, оставя хилядите зрители в интернет, пълни с надежда и вяра за бъдещето на родината. 

Проектът печели одобрението и финансирането на Фондация "Америка за България", но тримата пътешественици разчитат на собствени средства за начинанието си.

Източник: Facebook 

Съвременните будители със сигурност не спират дотук. Има още много, които, сигурни сме, те чакат зад ъгъла.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Любомира Видева

Автор на стихосбирката "Сюжети", бакалавър "Психология" и магистър "Управление на Човешките Ресурси". На 25 години съм, родена съм и живея в Пловдив.

Оставете коментар

0 коментара