Успелите

Д-р Атанас Грозданов - защитникът на дивата природа и лешоядите у нас

Сигурно вече си разбрал за едно страхотно събитие, което предстои съвсем скоро - Книжен базар с кауза. Ако пък не си, сега е моментът да научиш повече за каузата, на която ще помагаме заедно. Информация за инициативата, която ще се проведе на 24 и 25 април между 11 и 15 ч. в столичния клуб за настолни игри Абордаж, може да получиш и ТУК. По време на базара ще имаш избор между стотици книги от различни жанрове, които ще се продават на цени от 2, 5 и 10 лв, а всички събрани средства ще бъдат дарени на Фонд за дивата флора и фауна. Дни преди базара, на 21 април от 19 ч. ще се проведе и поредното издание на Наука на борда, което ще се излъчва и живо във Facebook. Входът за него отново е с дарение по избор в полза на лешоядите.

По този повод днес ще те срещна с един изключително вдъхновяващ човек - д-р Атанас Грозданов. И за да те впечатля още повече, ще те запозная с част от неговата биография и инициативи:

  • Завършва Националната природо-математическа гимназия "Акад. Л. Чакалов", а след това се дипломира като бакалавър по биология, магистър по зоология и доктор по зоология в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.
  • Автор и съавтор на над 40 популярни и над 30 научни статии, свързани с орнитологията, херпетологията, консервационната биология и др.
  • Участва като ръководител или експерт в над 20 научни проекта.
  • Лектор в Erasmus Intensive program в Испания и Португалия.
  • От 2004 до момента работи като асистент и главен асистент в Биологическия факултет на СУ, където е и член на Факултетния съвет. Член на Академичния съвет на СУ „Св. Климент Охридски“.
  • Създател на Студентски клуб за образование и развитие с екологичен център (СКОРЕЦ) към Биологическия факултет.
  • Член на националната комисия по биология.
  • Основател на платформата за градска екология Дивата София и групата Земноводни и влечуги в България.
  • Гост-преподавател в Университет по архитектура, строителство и геодезия.

Всичко това са крачките по пътя му на човек, който истински се вълнува от опазването на дивата природа у нас. От него ще научим повече за Фонд за дивата флора и фауна и техните усилия в посока опазване на лешоядите по нашите земи. Чети и се вдъхновявай!

Представи се накратко.

Казвам се Атанас Грозданов. Работя като университетски преподавател, а в свободното си време съм отдаден на пътуванията, фотографията, рок музиката и най-вече на семейството си. Живея и работя в София.

Къде и какво си учил, как се роди любовта ти към дивата природа? 

Завършил съм Националната природо-математическа гимназия, след което завърших бакалавърска, магистърска и докторска степен в Биологическия факултет на Софийския университет. Интересувам се от биология откакто се помня и не мога да кажа как този интерес се появи и се разви толкова много.

Винаги съм обичал да наблюдавам живота около себе си, като постепенно търсенията ми се разшириха от „буболечките“ към птиците, влечугите, растенията. За тези процеси ми помогна общуването с удивителни и вдъхновяващи хора със същите интереси, с които имам късмета да общувам активно през годините.

Разкажи ни повече за Фонд за дивата флора и фауна - от кога съществува, какви са целите му, с какво точно се занимава?

Фонд за дивата флора и фауна е основан от Емилиян Стойнов, един от хората, които винаги са били пример за мен за безрезервна отдаденост към опазването на природата и застрашените видове, познаваме се от близо трийсет години.

Организацията до голяма степен е фокусирана към лешоядите у нас – птици с изключително интересна биология и доста нерадостна съдба в България в последните десетилетия. Разбира се, работата с тях е свързана пряко и с опазването на други видове и местообитания, както и с активна работа с местните общности, без които всяка кауза, свързана с природата, е обречена.

Какви са най-големите ви победи досега, сподели ни някои добри новини за дивата природа в България.

Живеем във времена, в които лавинообразният технически прогрес на човека води до изчезване на видове и разрушаване на местообитания с много притеснителни темпове. На този фон в последното десетилетие можем да сме горди, че редки видове у нас, каквито са белоглавите лешояди, се завръщат успешно на места, където са изчезнали от десетилетия. В последните седмици беше постигнат и още един значим успех  - първото загнездване на застрашения в световен мащаб черен лешояд, изчезнал отдавна и у нас, е вече факт в Котленска планина.

От гледна точка на опазването на биоразнообразието, това са много впечатляващи стъпки, които ни дават оптимизъм, че негативните процеси предизвикани от човека, не са необратими.

Защо лешоядите са специален фокус за вас, какво е тяхното значение?

Лешоядите са уникални птици по много причини. В природата те изпълняват много важна роля, хранейки се с останките на други животни, което предотвратява по естествен път разпространението на редица болести.

В Западна Европа животновъдите имат специални площадки, където изхвърлят отпадащите животни, а лешоядите ги „почистват“, което спестява разходи и въглеродни емисии от транспортиране, екарисажи и т.н. Подобни практики, макар и в много малък мащаб вече се прилагат и у нас и работят успешно.

С размах на крилата при някои видове от близо три метра, лешоядите са атрактивен обект за наблюдаване и фотографиране, като привличат туристи в малки и отдалечени населени места, с което създават добра възможност за природосъобразен алтернативен туризъм, който е много важен за местните общности.

Не на последно място, маркирането с предаватели ни разкрива уникалните способности на тези птици да изминават разстояния от над 300 километра на ден, като понякога сменят по няколко държави ежедневно, докато пътешестват из Балканите. Определено те заслужават нашето възхищение и интерес.

От какво имате нужда, за да продължавате работата си? Как могат да помогнат нашите читатели?

Опазването на природата е сложен процес, който не трябва да спира във времето и включва в себе си множество разнообразни дейности, за да е успешен. Много от тези дейности в наши дни са подкрепени от тематични проекти, което е изключително важно, но в редица случаи ресурсите не са достатъчни, за да се изведе дадена кауза до успешен край. Затова всяка помощ би била от полза, от дарителството през доброволческия труд и дори споделянето на постигнатите успехи с хората около нас, за да достигнат те до максимално голяма част от обществото, която да убедим, че се случва нещо положително и много важно.

Как можем да живеем в хармония с дивата природа? Дай ни няколко полезни съвета.

Много е трудно да се намери балансът между съществуването в съвременния свят, фокусиран върху материалното, и отговорното отношение към природата и нейните изчерпаеми богатства. Въпреки това вярвам, че ако всеки от нас осъзнае, че опазването на дивия свят е от първостепенна важност и че дори малките стъпки имат значение за глобалната картина, ще успеем да постигнем така необходимото устойчиво съществуване.

Лично за мен голямо удовлетворение носи създаването на така наречените микроместообитания – малки територии, подходящи за животните, като група засадени храстчета или дървета, изкуствен водоем от заровена в земята саксия или пък къщичка за птици.

Ползите са много – интересно и приятно е да променяш и наблюдаваш малки елементи от средата, видовете, които ги заселват, поведението им. В последната година на карантина много хора погледнаха на градската природа с други очи, а снимането на птици от прозореца или балкона се превърна с истински отдушник на напрежението в дните на страх и несигурност.

Пожелавам си да се обръщаме към природата винаги, а не само когато ни е трудно, за да имаме един красив и устойчиво съществуващ дом.

Как се справя България с опазването на дивата природа? Има ли положителен напредък през последните години, какви са твоите наблюдения? Завърши с послание за нашите читатели.

Безспорно природозащитата у нас има история и в нея са включени редица успехи – от обявяването на природни и национални паркове и резервати до връщането на изчезващи видове. Много неща могат да се кажат и в обратна посока, но предпочитам да завърша този разговор с позитивизъм и да ви кажа, че у нас има истински отдадени на опазването на природата хора, които имат ентусиазъм и експертиза да защитават важни каузи. Пожелавам на всички читатели да наблюдават и пазят природата и да вярват, че ни предстои по-хубаво и зелено бъдеще.


Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара