Д-р Куку и д-р Пипи: Помагаме на децата да осъзнаят, че лекарите не са страшни
Кои са д-р Куку и д-р Пипи? Това са две жени, с които и преди години сме говорили, които са прехвърлили любовта си към театъра в болничните заведения и по-специално към малките пациенти там, а именно децата. Отдали са се на професията, наречена "медицински клоун". Да, такава професия има, и то не само в България, а и по света. Янита Кирова и Ива Лапатова доказват, че болниците могат да не се асоциират само с "лошото", а да бъдат място, където децата да се усмихват и да получават щастие. Доказват, че всяко дете понякога има нужда от един такъв клоун в живота си, който да го озарява и да го дарява с топлина и любов. Същевременно създават и свой проект, наречен „Смешната лечебница на д-р Куку и д-р Пипи“.
Кои са Янита Кирова и Ива Лапатова?
Янита Кирова завършва бакалавърска степен по туризъм през 2008 г. и магистратура по културен туризъм през 2011 г. в СУ "Св. Климент Охридски". Същата година е приета в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, където през 2016 г. завършва специалност "Театър на движението - Пантомима" в класа на доц. Александра Хонг и проф. д-р Александър Илиев. През 2015 г. преминава през едногодишно обучение за медицински клоуни в УМБАЛСМ “Пирогов” с ментор Николай Николаев - Бате Николай (д-р Коко от Клиника по смехо и психотерапия). За Янита театърът е магия, лекарство, възпитание за вкус към естетиката, начин на живот.
Ива Лапатова започва своите сценични изяви, когато е само на 4 години. През 2016 г. завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, специалност "Театър на движението - Пантомима", в класа на доц. Александра Хонг и проф. д-р Александър Илиев. През 2015 г. преминава през едногодишно обучение за медицински клоуни в УМБАЛСМ “Пирогов” с ментор Николай Николаев - Бате Николай (д-р Коко от Клиника по смехо и психотерапия). Ива е убедена, че смехът е най-истинското и безотказно лекарство, и смята, че „Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му“.
Д-р Куку вляво
Завършвате НАТФИЗ, но искате да съчетаете любовта си към сцената в театъра с тази на живота. Как решихте да станете медицински клоуни?
Роди се с времето. Но едно от нещата, които ни даде тласък, беше филмът „Пач Адамс“, в главната роля Робин Уилямс, който и двете сме гледали още като деца. Още по време на следването ни в НАТФИЗ разбрахме, че когато сме тандем, нещата ни се получават добре. Оттогава сме като „Куку и Пипи“, но не докторите Куку и Пипи, такива станахме малко по-късно. Водени от любовта си към театъра и хората, започнахме да мислим как да използваме изкуството си, за да помагаме на хора в нужда. Нашето хоби се превърна в наша професия.
Първата ни стъпка беше създаването на Школа за пластически театър „Училище за щастие“, където всяка неделя вече пета година, от 14:00 до 16:00 в Читалище „Алеко Константинов-1897“ ние обучаваме децата на това прекрасно и вълшебно изкуство – пантомимата. Следващата ни стъпка беше създаването на „Смешната лечебница на д-р Куку и д-р Пипи“, което, разбира се, не се случи изведнъж.
След един наш урок по пантомима съдбата ни запозна с Бате Николай или проф. д-р Коко. Преминахме едногодишно обучение при него в УМБАЛСМ „Пирогов“, запознахме се в детайли какво е медицински клоун и какво представлява медицинската клоунада.
Д-р Куку вляво и Д-р Пипи вдясно
Тази професия е по-разпространена в света и по-малко в България. Какво ви прави впечатление, когато хората ви видят в болниците - деца, родители?
Да, професията медицински клоун е разпространена, ценна и високоуважавана в доста страни по света. Всъщност медицинската клоунада възниква през 80-те години в САЩ. Медицинските клоуни не правим представления, като събираме децата в общи помещения.
Ние влизаме във всяка една стая, където децата са лежащи, на системи, оперирани, превързани, със счупени крайници, с монитори до главите. Помагаме на децата да осъзнаят, че лекарите не са страшни, а са добрите феи, които са там, за да помогнат, да не се страхуват и да им вярват повече.
Това, което ни прави впечатление на първо място, е, че има нужда от медицински клоуни, защото, за да бъде една работа свършена както трябва, е нужен екип от професионалисти. Нашите доктори са едни от най-добрите в света. Там са и медицинските сестри, рехабилитаторите, санитарите и самите родители. За да бъде пълна картинката, необходимо е и едно цветно и забавно същество, което да направи обстановката малко по-светла и по-мека. Така всичко би било завършено!
Д-р Пипи вляво и Д-р Куку вдясно
Децата са едни от най-крехките пациенти. Как според вас им се отразяват такива инициативи като вашата?
Когато влезем в стаята на едно дете и то каже: „Вижте! Клоуни!“, ние отговаряме съвсем сериозно, че ние не сме клоуни, а сме доктори. Именно по този начин доста често започват нашите срещи с децата. А голяма част от тях се смеят и не вярват. Други пък вярват, че ние сме наистина техните лекуващи доктори. Което пък е още едно доказателство, че има смисъл, защото така ние показваме на децата, че докторите наистина не са страшни и че трябва да им имат доверие и да бъдат спокойни.
Наблюдавате ли тенденция към това все повече болници да наемат медицински клоуни?
В България в момента медицински клоуни, в истинския смисъл на професията, сме само клоуните от „Смешната лечебница на д-р Куку и д-р Пипи“. В момента ние работим в 4 болници в София –УМБАЛСМ „Пирогов”, “Аджибадем Сити клиник” (болница „Токуда”), Специализирана болница за активно лечение на детски болести „Проф. д-р Иван Митев” и МБАЛ Национална кардиологична болница. Ние вярваме, че ще успеем да разширим дейността си, но трябва търпение.
Защото България няма традиция в медицинската клоунада, тя е непозната за нашето общество и е необходимо време, за да се случи промяната.
Д-р Куку вляво и Д-р Пипи вдясно
Какво биха казали д-р Пипи и д-р Куку на нашите читатели във време на извънредно положение?
Не се страхувайте, мили хора, бъдете разумни, пазете се, но не бъдете фанатични. Усмихвайте се повече, ако можете, смейте се с глас.
Спортувайте, засилвайте имунната си система. Бъдете добри и не се карайте с близките си, обичайте! Бъдете силни и вярвайте!
Снимки: Христо Русев