Да спасиш живот, е в твоята кръв: Говорят Александър и Иван
В началото на тази седмица стартира инициативата Искаме твоята кръв! - дари кръв, спаси живот - накарай вампир да гладува. "Правилата" са доста прости - ако дариш кръв (само 450 мл!) до края на месец октомври, получаваш още два бонуса - подарък кървава книга, предоставена от издателствата партньори на проекта, и безплатен вход за настолни игри в столичния бар "Абордаж". Повече за каузата може да разбереш ТУК.
Защо обаче да дарим кръв?
КръвоДАРяването е безопасно, а кръвта количествено се възстановява за 24 часа и качествено за месец. Можеш да спасиш човешки живот, получаваш безплатни кръвни изследвания за СПИН, сифилис и хепатит, както и такова за определяне на кръвната група (ако не я знаеш, ще я научиш!). Подаряват ти торбичка с лакомства, която да подпомогне по-бързото ти възстановяване (препоръчително е да се приемат висококалорични напитки след процедурата) и получаваш два дни платен отпуск по закон.
На нас всичко това ни звучи чудесно, но на практика броят на кръводарителите намалява и от недостатъчна кръвта се превръща в дефицит.
Затова решихме да дадем думата на четирима редовни кръводарители, които да ни разкажат защо го правят. А кой знае, може би това ще помогне и на теб да се престрашиш да пробваш.
Защото ние всички искрено вярваме, че за да си герой, нямаш нужда от наметало - да си герой, е в твоята кръв.
Запознай се с първите двама - Александър Хинков (съосновател на Uspelite.bg) и Иван Димитров (съосновател на много други неща). Те са приятели и понякога даряват кръв заедно, друг път поотделно. Винаги канят който желае, да се присъедини към тях - с променлив успех. И тъй като авторът на този материал ги познава доста добре, време е и ти да се запознаеш с тях, защото са разкошни хора (съвсем обективно)!
Александър Хинков: Кръводаряването е същото като да извадиш човек от горяща къща
Представи се накратко.
Роден съм в старата столица, но от 6 години живея в новата. Занимавам се с предприемачество. Харесвам го заради свободата, не го харесвам заради изяденото време. Изпитвам силни симпатии и към планината, и природата като цяло. Но последната година си поразвалихме отношенията с нея, защото не ѝ обръщам внимание.
Кога последно дари кръв и колко пъти си дарявал общо досега?
Последно дарих миналия месец - септември 2020. Досега съм дарявал между 10 и 20 пъти.
Колко често даряваш кръв?
От две години се старая да дарявам по 4– 5 пъти годишно.
Защо го правиш?
За мен кръводаряването е най-чистият акт на доброта, който (почти) всеки човек може да прави. Основната причина, разбира се, е, за да помогна на някого. Обикновено дарението ми е безвъзмездно, т.е. не е за определен човек и когато има нужда, я ползват. Дамите от центъра за кръводаряване почти всеки път ми обясняват, че кръвта ми се ползва за новородени бебенца, тъй като групата ми (АB+) е рядка и подходяща за тях.
Като цяло причините са много и все са прекрасни. Друг стимул за мен е, че е здравословно за моето тяло - кръводаряването стимулира произвеждането на кръвни тела и забързва кръвообращението в организма. Също така в България има сериозен недостиг на кръводарители, който се компенсира основно от “кръвната мафия“. Това са онези възрастни мъже, които седят пред болницата или кръвния център и чакат отчаяни хора, които да таксуват от 200 до 450 лв., за да намерят кръводарител. Това е изключително неморално и грозно поведение в моите очи. Та и това ме мотивира.
Кой е най-абсурдният мит за кръводаряването, който си чувал?
Много са. Че кръвната група трябва да отговаря на групата на нуждаещия се (когато даряваш за конкретен човек). Че медицинските лица са груби и нелюбезни. Че дарената кръв се възстановява за седмици и месеци (всъщност организмът я възстановява за 24 часа). Че можеш да даряваш само 2 пъти годишно.
Защо според теб много хора се притесняват да кръводаряват и как можем да променим това?
Хората ги е страх от първия път. Ще се досетите за причините - боли, ще припадна, много малко килограми съм. Боли, да. Но ако те одраска котка, боли повече. Много хора се напрягат психически, защото гледат как им слагат иглата, от цвета на кръвта или от мисълта, че е тяхна. Истина е, че някои получават паник атаки и не бива да даряват. Но аз лично никога не гледам какво се случва, докато дарявам, а си говоря с дамите в отделението или гледам картините по стените, рисувани от деца.
Остави послание за всеки потенциален кръводарител.
Кръводаряването е същото като да извадиш човек от горяща къща или давещо се дете от морето.
Иван Димитров: Дарявам кръв, защото има нужда и не ми коства нищо
Представи се накратко.
Иван. Дигитален предприемач. Колоездач.
Кога последно дари кръв и колко пъти си дарявал общо досега?
Вчера сутринта бях в центъра за даряване. Мисля, че съм дарявал над 20 пъти.
Колко често даряваш кръв?
На всеки два месеца.
Защо го правиш?
Защото има нужда и не ми коства нищо.
Кой е най-абсурдният мит за кръводаряването, който си чувал?
В интерес на истината не съм чувал някакви сериозни заблуждения по темата.
Защо според теб много хора се притесняват да кръводаряват и как можем да променим това?
От опит ми се струва, че страхът основно е от иглите и от падането на кръвното. Повечето хора, които не даряват, не го правят от страх, а защото не успяват да си го добавят в ежедневието и да намерят нужната мотивация. Живея пред кръвната банка и всеки ден пред входа ми има пасмина търговци на кръв, които вземат баснословни суми на нуждаещите се. А нуждаещите се нямат никакъв избор, защото банката е в постоянен недостиг. Мисля, че има нужда от повече яснота за дефицита на кръв и повече образование за редовното кръводаряване.
Остави послание за всеки потенциален кръводарител.
Добави си го в календара, на всеки два месеца!
Интервю с другите двама редовни кръводарители - Десислава и Стоил, можеш да прочетеш ТУК.