Дариха над 5 000 книги на пострадало от пожар читалище в с. Гложене
Милен Великов и преди е бил наш герой в статии. Наскоро той решава да инициира собствена кампания за събиране на книги напълно инцидентно, породена от новина в Интернет, че са изгорели над 14 000 тома книги. Това го натъжава до степен, до която написва един статус и стартира събирането на книгите на няколко фронта:
Броят на книгите расте ежедневно и за месец са над 5 000. Милен има широк кръг от познати, които се отзовават на молбата му да събере, съхрани и достави книгите до изгорялото читалище. Включват се всякакви хора, които споделят на свои близки, а те на техните близки.
Към кампанията му се присъединяват различни хора като статус.
Количеството варира от 20-тина книги до 16 чувала накуп. Книгите събира от апартаменти, къщи и паркинги на супермаркети, като колегите му от Телелинк имат заслуга към общото количество, което се е побрало с доста усилия в един бус и един пикап. Общото тегло на доставеното е над 4 т.
Дарението е за читалището в с. Гложене, община Козлодуй, тъй като кампанията е била породена от трагедията там.
След малшанса в сградата на читалището да има офис на земеделска фирма, от която е тръгнал огъня, за часове е изгоряло културно наследство на няколко поколения, което е събирано в рамките на около 120 г. Толкова много книги е имало, че пожарът е гасен повече от два дни, а от читалището не е останало почти нищо.
Наред с книгите, г-н Илиян Севдин, приятел на Милен е дарил безвъзмездно превоза на събраното количество и горивото, за да бъдат транспортирани на разстояние от 180 км от гр. София.
Основният мотив на Милен да дари тези книги се крие в желанието му да съхрани потребността за четене в село като Гложене, дори след тази трагедия.
Вярва, че дареното от него и неговите приятели и колеги ще бъде от полза на хората там и изпитва огромно удоволствие, че е допринесъл с малко да се възстанови огромната библиотека, която е изгоряла.
Кампанията е продължила близо месец, а дарението се е случило преди седмица. Още на втория ден след пожара Милен намира контактите на кмета на селото и директора на читалището - Виолета Маринова, и оттогава са проведени десетки разговори, относно организацията и потребността от съдействие, като в началото на фокус са били книгите.
От нея Милен разбира, че дори народните носии на фолклорния състав са изгорели, а местните самодейци имат редица участия по фолклорни събори и надигравания до края на 2018 г.
Поради факта, че той е и коледар и поддръжник на българските традиции, инициира от останалите негови приятели коледари от кв. Драгалевци да дарят сумата за 10 носии на читалището в с. Гложене и ден след това предложение парите са преведени, а носиите поръчани.
Идеята е приета радушно от всички момчета, които се съгласяват в аванс да дарят бъдещите пари от коледуването. Така Милен заразява познати и непознати да спомогнат при възстановяването на щетите от пожара. Отсрещната страна го е посрещнала доста радушно и му е благодарила за всичко, но Милен не спира до тук.
Той е уверен, че може да помогне в още инициативи за пълното възстановяване на читалището. Наред е кампания за заснемане на късометражен филм с бъдещата помощ на фондация „БЪЛГАРИН“, в който да се популяризира трагедията на селото и се съберат средства за възстановяване на читалището, сцената и покрива.
Милен споделя пред Uspelite.bg:
Изхабени са вече думите и са изпразнени от съдържание фразите, в които човек моли за помощ, независимо дали е за дете, непознат или изгоряло читалище. Остава ни единствено сами да инициираме и поемем в свои ръце подобни кампании.
Ако вземем този пожар за пример, то осъзнаваме, че огънят може да гори и изпепелява, но може и да пали искрата за подобни инициативи и да сплотява познати и непознати хора, да намираме сили да се усмихваме след подобна загуба.
Нека мерим делата си по това, което правим, а не по това, което казваме.