До Шанхай и обратно - съдбовната роля на един хакатон
Йонел Илиева е поредната българка, която избира родината пред живот другаде. Това е само една от историите, които журналистът Петя Кертикова представя в рубриката си "Завърналите се с Петя Кертикова" към "България сутрин" по телевизия Bulgaria On Air, за която печели престижна награда от медийния фестивал "Българската Европа".
Йонел Илиева е сред малкото жени в технологичната сфера. Тя е само на 20г., когато създава свой стартъп. Учи и работи в Германия, живее и работи близо година в Шанхай, откъдето се и завръща преди месец.
След 6г. работа за най-голямата компания за спортни стоки в Европа, Йонел решава, че е време да се прибере. Днес е главен мениджър в международна спортна компания - лидер в предоставянето на спортни данни и спортна статистика.
Докато работи за "Адидас", отива на доброволческа мисия в Южна Африка, а пътят ѝ след това продължава в Шанхай, където остава близо година. Там я впечатляват желязната дисциплина на китайския народ, програмата за социални точки, подобна на кредитната, в която губиш и печелиш точки в зависимост от действията и поведението ти, начините на просене по китайските улици и как можеш или по-скоро не можеш да си купиш автомобил.
"За да си купиш кола трябва да си вземеш регистрационен номер, който струва около 10-15 хиляди долара, но това не ти гарантира, че ще си купиш кола, защото трябва да участваш в лотария, където можеш да го спечелиш", спомня си Йонел.