Добри новини за животните - спасени костенурки и обезопасени щъркелови гнезда
Динамичният свят, с който всички сме свикнали, ни носи много удобства, но безспорно и много тревоги за нас и биоразнообразието на Земята. Налице са големи екологични проблеми, които обаче не са тема на тази статия. Тук ще разгледаме какви са добрите новини за някои животни в България и какви малки стъпки предприемаме, за да опазим разнообразието от живот в страната ни.
Обезопасени щъркелови гнезда
Като резултат от проекта "Живот за птиците", в който си партнират ЧЕЗ Разпределение България и Българско дружество за защита на птиците (БДЗП),, са обезопасени около 355 щъркелови гнезда. Дейностите по обезопасяването на местообитанията на птиците обхващат периода от септември 2019 до февруари 2020. В сайта си ЧЕЗ споделят:
В рамките на проекта компанията обезопаси 459 стълба по осем различни електропровода в защитената местност на Кресненското дефиле, на територията на природен парк "Врачански балкан", защитена местност Персин в област Плевен, в района на Дупница и Монтана. В местност Персин компанията монтира и 138 маркиращи устройства по електропровода, които намаляват риска от сблъсък на птиците в него.
След като отмине извънредното положение в страната, дейностите ще продължат. Целта е да бъдат обезопасени 1132 стълба по 26 електропровода в районите на градовете Гоце Делчев, Сандански, Петрич, Сливница и Своге.
Без значение от възрастта всички се вълнуваме, когато видим прекрасните птици, които са се превърнали в символ на пролетта и живота. Именно затова БДЗП ни дава възможност да наблюдаваме отблизо ежедневието на белите щъркели благодарение на уеб камерите в с. Баничан, с. Драгушиново и с. Ярлово.
Спасени блатни костенурки
Доброволците на Спасителен център за Зелени Балкани не си почиват и на Великден, когато екип на организацията спасява 6 блатни костенурки. Шестте костенурки са попаднали в малък изкуствен водоем, без да имат път на обратно. Това от своя страна лесно би ги направило жертва на хищниците или глада.
Но историята, както се досещате, има щастлив край - доброволците ги спасяват и ги пускат близо край местна река. Костенурките "веднага са се запътили към нея и са поели към свободата си."
Какъв по-хубав начин да се отбележи един толкова светъл празник като Великден!