Доброто от деня - 01.09.2021
Посрещаме новия месец септември с лека носталгия по отиващото си лято, но и с ново вълнение за всички хубави новини, които ни предстоят. Днес ти разказваме повече за отличията на българските информатици в Европейската младежка олимпиада, новата степен в каратето на олимпийската шампионка Ивет Горанова и спасяването на седем горски ушати сови, които вече се радват на новия си дом. Какво още сме ти подготвили в първото издание на "Доброто от деня" за месеца? Не се бави да научиш!
7 медала за българските състезатели в Европейската младежка олимпиада по информатика
Родните информатици в младшата състезателна група грабнаха три сребърни и четири бронзови медали от тазгодишното издание на Европейската младежка олимпиада по информатика. В престижния формат ни представляваха два отбора от по четирима души, от които седем бяха отличени и заслужиха мястото си сред най-добрите.
Петата Европейска младежка олимпиада по информатика (eJOI) се проведе дистанционно от 24 до 28 август с виртуален домакин - град Плоещ, Румъния. Състезанието, учредено по инициатива на България, тази година отбеляза рекорден брой участници - 170 ученици в отбори от 30 държави. С това олимпиадата се утвърди като най-престижното състезание на международната сцена за информатици на възраст до 15,5 години.
Още за олимпиадата и отличията на българските състезатели ще научиш ТУК.
Учени откриха огромен корал на повече от 400 години в Големия бариерен риф
Най-широкият корал в Големия бариерен риф бе открит и описан в списание Nature от група учени. С възрастта си от над четири столетия коралът на име "Муга дамби" претендира да бъде и най-старият. А още по-добрата новина? "Муга дамби" се намира в отлично състояние!
Огромната коралова формация е открита през месец март тази година в близост до остров Орфей, край бреговете на Северен Куинсленд, Австралия. За пръв път полусферичната "Муга дамби" е забелязана от група учени и граждани, участващи в курс по морски научни изследвания. Според откривателите коралът е представител на рода Porites и с диаметъра си от 10.4 метра е формацията с най-голяма широчина в Големия бариерен риф. Освен това "Муга дамби" се нарежда на шесто място по височина с 5.3 метра.
ТУК ще откриеш повече за интересното откритие.
Олимпийската шампионка Ивет Горанова и треньорът ѝ придобиха по-високи степени в каратето
Олимпийската ни златна медалистка Ивет Горанова придоби по-висока степен в каратето. Шампионката от Токио 2020 заедно с нейния треньор Ангел Ленков повишиха своята съответно на 2-ри и 3-ти дан.
Те успяха да подобят ранга си след провеждането на традиционния изпит за повишаване на КЮ и ДАН степени, част от ежегодния лагер на Българска национална федерация карате (БНФК) в Кранево. Изпитната комисия с председател и вицепрезидент на БНФК Русалин Русалинов, както винаги остана изключително стриктна, следеше за прецизност и отлични познания както в карате, така и в Будо.
Още за лагера в Кранево и поредното постижение на Ивет Горанова можеш да прочетеш ТУК.
Доброволци на "За Земята" почистват Национален парк "Централен Балкан"
За 23-та година екологичното сдружение "За Земята" организира традиционното си почистване на високопланински територии в национални паркове. Тази година доброволците и членовете на организацията почистват Национален парк "Централен Балкан", около хижите Вежен, Бенковски и Момина поляна. Инициативата започна на 28 август и ще продължи до 5 септември.
Вече 23 години "За Земята" провежда доброволчески почиствания на планините в България от отпадъците, оставени от туристи и посетители на планинските хижи. Тазгодишното издание на традиционната инициатива вече започна в Национален парк "Централен Балкан". От 28 до 31 август доброволците почистват района около хижа Момина поляна, а от 1 до 4 септември - около хижа Бенковски.
Какво друго предвижда ежегодното планинско почистване на "За Земята" и как можеш да се включиш в него - макар и отдалеч? Ще научиш ТУК.
7 малки горски ушати сови с нов дом
В самия край на месец август, на 26.08, седем млади горски ушати сови откриха нов дом в Природен парк „Българка“, разположен по северните склонове и билните части на Шипченска и Тревненска планини. Младите сови могат да се разгледат като "птици в риск", тъй като са изгубили своите семейства в ранна птича възраст и съответно са отледани от доброволците на Зелени Балкани и от студенти по ветеринарна медицина, обучаващи се в Тракийския университет.
Преди настаняването на 7-те ушати совички в ПП "Българка", те са настанени временно във волиера - намираща се също на територията на парка - за да се адаптират към новите условия на живот. Именно там преди израстването и укрепването на птичките, за тях ще се грижат обучени специалисти, които да съблюдават развитието им и да ги хранят.
ТУК ще откриеш повече за малките сови и това, което ги очаква след спасяването.
Празниците на изкуствата „Аполония“ с богата гама от културни събития на открито в Созопол
Стартира 37-мото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Фестивалът побира в себе си цветна палитра от над 50 обещаващи събития, някои от които премиерни за българската сцена.
Афишът на дългогодишното мероприятие на изкуствата включва събития свързани с литература, изложби, музика, майсторски класове, театър, кино и други. „Аполония“ ще се проведе в дните между 30 август и 6 септември в изцяло открито пространство в морския град на три открити сцени – в амфитеатъра, лятното кино и в двора на художествената галерия. Предвидени са и билети за правостоящи с цел да бъдат спазени отстоянията за публиката.
Какво могат да очакват посетителите на тазгодишното издание на "Аполония" от културната програма на празника? Отговора ще намериш ТУК.
"Предприемачи в науката" - възможност за развитие на проекти със социално и екологично въздействие
Ако искаш да се развиеш и предизвикаш - имаме предложение за теб! "Предприемачи в науката" би подкрепило личностното развитие на всеки, който се запише до 6.09.2021г., когато е крайният срок. Безплатното обучение "Педприемачи в науката" ще се осъществи онлайн в периода 29.09 - 8.12.2021, а след края му, на 15 декември ще стартира конкурс с награда 30 000 лв.
Организатор на програмата (с тригодишна история) е Фондация "Карол Знание", която си прартнира със СУ "Св. Климент Охридски", Технически университет – София, Университетът за национално и световно стопанство и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“. С поредицата от събития, организаторите пряко подкрепят младите учени в страната, които имат желание да работят по научни теми и да развиват проекти с практическа приложимост.
Кой може да се включи в програмата, каква е тазгодишната ѝ тема и как ще премине обучителният процес - прочети ТУК.
Второто издание на празника "В шепите на Демир Баба" ще се проведе край Исперих
От 10 до 12 септември 2021 г. в археологическия резерват "Сборяново" край Исперих ще се проведе тазгодишното издание на празника за съвременно изкуство и спорт "В шепите на Демир Баба". На своите посетители той ще предложи пълна палитра от изненади, включващи музикални и литературни събития, танцови спектакли, йога работилница, аниматорско ателие, състезание по колоездене и още много!
За втори път АР "Сборяново" край град Исперих ще приюти празника "В шепите на Демир Баба". Негови организатори са Български младежки форум - Велико Търново и Историческият музей в Исперих, като събитието се реализира с подкрепата на общината.
В многообразната си програма "В шепите на Демир Баба" включва музика (пънк, етно, фюжън, реге, рок), литература, театър, съвременна хореография, дервишки танц и културно-исторически туризъм. Посетителите на празника ще могат да се присъединят към работилница по йога, ателие за създаване и анимиране на приказки, уъркшоп по рисуване върху вода "Ебру" и състезание по колоездене.
ТУК ще се запознаеш с програмата на празника и големите имена сред тазгодишните участници.