Доброто от деня - 10.06.2021
В рубриката "Доброто от деня" продължаваме да ви показваме хубавите истории, които нямат почивен ден. Само от вас зависи дали ще им обърнете внимание или не. Но едно е сигурно, ако прочетете следващите редове - усмивката ви е гарантирана!
"Шалът на приемането": Креативен подход към темата за психичното здраве
"Шалът на приемането" представлява 60-метрова арт инсталация, която илюстрира проблема с психичните заболявания в съвременното общество и символизира нуждата от подкрепа в борбата с тях. Инсталацията може да бъде разгледана на изложба в галерия Credo Bonum от 7 до 13 юни.
Ако психичната болест можеше да бъде визуализирана, как щеше да изглежда? Този въпрос си задават представителите на креативното студио за социална промяна Fine Acts заедно с д-р Бояна Петкова, лекар и активист, и фотографката Яна Лозева. За да изобразят психичните заболявания по един по-креативен начин, те избират да създадат огромен плетен шал.
Повече за инициативата и каузата зад нея ще научите ТУК.
Ученици изобретиха иновативна пейка за пречистване и измерване на качеството на въздуха
Гимназисти от град Суворово изобретиха фотоволтаична пейка с биофилтър за пречистване на въздуха. Проектът печели първо място в националния конкурс "Енергетиката и ние".
С помощта на слънчевата енергия, изобретението предоставя безплатен интернет и възможност за зареждане на мобилен телефон и лаптоп. В него е вградено още табло, което предоставя информация за времето и качеството на въздуха. Лампа осветява съоражението през нощта, а в рамките на деня, може да се включи LED светлина. Благодарение на диодна лента, пейката отразява с цветове моментното състояние на въздуха. Цветът ѝ става червен при наличие на високи стойности на замърсяване и твърди частници.
Кой стои зад идеята и какви още функции има изобретението, вижте в материала.
Сливен приютява най-мащабния стенопис-графит в Източна Европа
Най-големият стенопис-графит в Източна Европа и Балканите е дело на световноизвестния български артист Станислав Трифонов - Насимо. Детайлната творба се намира в град Сливен и носи името „Жар''.
Художествената композиция олицетворява пътя на виното и човешкия живот. Проектът е разположен върху 11 винификатора (индустриални съдове за съхранение на вино) в изба „Сините скали“ на „Домейн Бойар“. Площта, която заема е повече от един декар или 1000 кв. м. Рисунката е съставена от 12 отделни свързани помежду си разработки в детайл.
Колко време е отнело изпълнението и какъв е поводът за направата му, разберете в статията.
Студенти по медицина от София и Варна бяха отличени в една от най-големите научни конференции в Европа
Научни разработки на шестима българи – петима студенти и млад лекар, бяха отличени в тазгодишното 19-о издание на Международния конгрес по медицински науки (International Congress of Medical Sciences – ICMS 2021). Организатор е Асоциацията на студентите медици в България – София (АСМБ – София), а основен домакин – Медицински Университет – София.
Участието в ICMS дава възможност на младите медици да представят свои научни разработки под формата на устни и постерни презентации. 240 студенти и млади лекари се включиха с научна разработки в 4 категории – Предклиника, Вътрешни болести, Хирургия и Обществено здраве.
Повече за конгреса ICMS и кои са наградените български предтавители, прочетете ТУК.
Анелия Зашева: Все повече млади лекари решават да останат в България
Анелия Зашева е бивш председател на Асоциацията на студентите медици в България-София в Медицинския университет – София. Тя е тазгодишният главен координатор на Международния конгрес по медицински науки (International Congress of Medical Sciences – ICMS 2021), който се организира изцяло от български студенти по медицина, а МУ-София бе основен домакин на форума.
ICMS е една от най-големите и уважавани студентски конференции в Европа. В нея участват студенти, специализанти и докторанти по медицина, фармация, здравен мениджмънт и други медико-биологични специалности, както и млади лекари. Тази година тя се проведе онлайн, под мотото Because Science Matter, с близо 450 участници от 50 държави. Анелия бе и един от първите студенти доброволци в COVID-отделението на ВМА.
Цялото интервю с Анелия Зашева вижте ТУК.