Доброто от деня - 17.06.2021
В поредното издание на "Доброто от деня" ви показваме три позитивни теми, които имат способността да стоплят утрото и да усмихнат деня ви. Ако четвъртъкът ви започва накриво, а позитивната енергия ви се струва като далечен блян, то непременно трябва да продължите четенето към следващите редове:
Ден на вятъра: Защо явлението е жизненоважно за планетата Земя и нейните обитатели?
Макар и да не виждаме физически въздуха, той е навсякъде около нас. Заслушайте се, чувате ли шумоленето на листата на дърветата, виждате ли преместващите се облаци в небето, усещате ли студенина по тялото си, когато сте навън? Виновникът за всички тези явления е вятърът. Той е важен аспект на времето, който подпомага за създаването на дъжд, температурни промени и влияе върху целия живот на планетата Земя. Макар и вятърът да е неизменна част от ежедневието ни, какво всъщност знаем за него?
За познатите и непознатите ползи от явлението разказваме в статията посветена на Световния ден на вятъра.
Свръхчовекът с Георги Ненов: Говори Краси Георгиев
Както обещахме в представянето на "Свръхчовекът с Георги Ненов: Как да живеем живота на мечтите си", регулярно ще ви показваме епизодите от подкаста с кратка текстова извадка на най-добрите моменти от разговора.
Днешният епизод разказва историята на Красимир Георгиев. Краси е ултрамаратонец, герой на Roobar и истински свръхчовек, вдъхновяващ с неизчерпаемата си енергия. Краси учи психология в Лондон и работи с жертви на насилие. Впоследствие се преориентира към готвенето и става част от екипа на световноизвестния готвач Гордън Рамзи. Когато е на 30-годишна възраст решава да се погрижи за здравето си и започва да бяга, а ултрамаратоните се превръщат в негов начин на живот. След това се прибира в България и се включва в различни инициативи, насочени основно към младите хора. Краси е вдъхновяващ пример, че с желание и упоритост, всичко е възможно. Целия разговор чуйте ТУК.
Българите сме 3 пъти по-щедри в сравнение с последното десетилетие
Проучване показва, че българите сме станали в пъти по-щедри през изминалата 2020 година. Ежегодното изследване на глобалната щедрост класира България на 45 място сред 114 държави по този показател. Според Световния дарителски индекс КАФ, държавата е подобрила значително резултатите си в сравнение с последното десетилетие, когато сме били средно на 120 позиция. КАФ 2021 е нaй-aвтoритeтнoтo прoучвaнe, измeрвaщо щeдрocттa в целия свят, а темите, които обхваща, са свързани с помощ на непознат, даряване на пари и доброволчество.
Личният рекорд на Бългaрия показва, че 64 на сто ca пoмoгнaли нa нeпoзнaт, 34% ca дaрили пaри, а 12 на сто ca били дoбрoвoлци. Трaдициoннo у нac нaй-виcoки пoкaзaтeли пoлучaвaмe при „пoмoщ зa нeпoзнaт“, a дoбрoвoлчecтвoтo ни е нaй-cлaбo. Сега обаче показваме подбрение и в трите направления като най-големия скок наблюдаваме при доброволците, които са се увеличили двойно - от 5-6 % в последното десетилетие на цели 12 на сто сега.
Повече информация за проучването прочетете ТУК.