Доброто от деня - 30.09.2021
В днешния бюлетин "Доброто от деня" отново сме ти подготвили пълна палитра от позитивни новини. Започваме с интригуващ разговор с момичетата от Инстаграм страницата "Колко славко", посветен на отношението към миналото и семейните истории. Продължаваме с кауза за нови детски кътове в болниците у нас, историята на осиновен от стадо крави елен, който ще получи нов дом, както и превръщането на сградата на стогодишно училище в културен център. А това далеч не е всичко...
Колко мило, "Колко славко": Момичетата, които се интересуват от снимките на баба ти (Част 1)
Четири момичета, които се интересуват от снимките на баба ти. Така Анна, Ана-Мария, Анита и Калина се представят в общата си Инстаграм страница "Колко славко". Момичетата, помежду си наричащи се "славколежки", се запознават в университета, който и четирите завършват в Обединеното кралство. Различните специалности - рисуване, фотография, моден дизайн и илюстрация - не ги спират да се сприятелят и да си помагат през студентските години в чужбина.
Далеч от България, попаднали в предубедената среда на хора без личен поглед над живота в Източна Европа, Анна, Ана-Мария, Анита и Калина задълбочават интереса си към родната действителност и се увличат по онези неща, които в Англия откриват, че им липсват - архитектурата, музиката, храната, културата, обичаите, старите истории на родители, баби и дядовци. В дипломните си проекти и четирите се фокусират върху източноевропейската естетика, близкото минало на България и неговите останки в собственото ни настояще; в реалността, която познаваме днес.
Именно така се ражда идеята за "Колко славко" - онлайн пространство, в което четирите представят чаровната страна на живота в България. Започнала като страница с предимно естетически цели, "Колко славко" постепенно се превръща в същинско общество от млади хора, които споделят своето отношение към паметта, семейните истории и връзката с миналото. Защото всеки понякога се нуждае от един "ритуал за забавяне на времето"...
Първата част от интервюто ни с момичетата от "Колко славко" можеш да прочетеш ТУК.
Помогни за създаването на нови детски кътове в болниците у нас - дари играчки, книжки или средства
Българки от Великобритания обединяват общи усилия с цел да подсигурят по-уютен и спокоен престой в болниците у нас за дечицата, на които им се налага да посетят лечебно заведение. Стела Иванова, Милена Тончева и Анелия Траянова от години живеят в Лондон, но въпреки хилядите километри разстояние, любовта им към родината не стихва. Проблемите в детското здравеопазване у нас не са им чужди, затова през 2020 г. дамите решават с общи усилия да създадат "Ангели за България". Целта на фондацията е да подсигури обзавеждане на детски кът в педиатричните отделения в цялата страна с помощта на дарения от добри хора от страната и чужбина.
Към момента мисията върви повече от успешно, само за една година, момичетата успяват да изградят 20 нови къта в 20 болници в 20 български градове. Деца от Благоевград, Дупница, Самоков, Ихтиман, Пловдив, Ловеч, Плевен, Лом, Кърджали, Стара Загора, Велико Търново, Пазарджик, Разград, Трявна, Петрич, Ямбол, Исперих, Бургас, на които им се налага да постъпят в болница, вече могат да играят в специално обособените за тях кътчета с много играчки, книжки, бои и блокчета за рисуване, нови мебели и много забавления, подсигурени за тях, именно в дните за преглед или операция, за да мине всичко по-леко, бързо и дори приятно.
Как можеш и ти да допринесеш към продължаването на инициативата? Отговора ще откриеш ТУК.
Осиновеният от стадо крави елен в Родопите ще получи нов дом в защитена местност
Еленът лопатар от кърджалийското село Кьосево има интересна история. Преди близо три години той става част от стадо крави, които го осиновяват и дори му дават да суче. Впоследствие еленът започва да наранява кравите с рогата си и неволно да причинява размирици, което подтиква жителите от селото да поискат той да бъде отстрелян. За радост обаче и тази сложна история получава своя щастлив край.
Като млад еленът лопатар слиза от планината всеки ден и се разхожда със стадото крави на местен пастир от село Кьосево. Той дори се научава да суче от тях, а хората наоколо му се радват.
ТУК ще научиш как се развива историята по-нататък, за да достигне до щастливия си край.
Сградата на стогодишно училище става средище на културата. Но е нужна малко помощ
Стогодишно училище в карловското село Столетово се възроди като средище на културата. Благодарение на усилията на местните жители днес сградата на училището приютява читалище, етнографска сбирка, зали за спорт и игри - вместо да последва съдбата на редица изоставени и полуразрушени постройки.
Вековната сграда е предоставена за стопанисване на местното читалище "Христо Ботев - 1928". В чест на 90-годишнаната от неговото основаване през 2018 г. в някогашното училище е подредена етнографска експозиция, която представя инструменти и оръдия на труда на столетовските майстори на занаятите.
Освен това в сградата са обособени зали за спорт и игри на закрито, запазена е и класна стая в оригиналния си вид.
За съхраняването на бившето училище като културно средище обаче жителите на Столетово се нуждаят от помощ. ТУК ще разбереш как можеш да се включиш в каузата.
За пръв път система за контрол на качеството на въздуха е инсталирана в училище във Враца
Врачанското СУ "Васил Кънчов" стана първото училище в България, което разполага с модерна система за отчитане и контрол на качеството на въздуха и съдържанието на въглероден диоксид в класните стаи. Системата е дарение от бивш възпитаник на учебното заведение и функционира вече повече от седмица.
Иновативните анализатори в помещенията на училището осигуряват чист въздух и приятна работна среда както за учениците, така и за техните учители. Измервайки температурата, влагата и съдържанието на въглероден диоксид в класните стаи, умната система осигурява постоянен мониторинг на качеството на въздуха в учебното заведение.
ТУК ще се запознаеш отблизо с начина, по който системата допринася както към по-доброто качество на въздуха, така и към ограничаването на разпространението на COVID-19.