Доброто от деня - 31.10.2022
В днешния бюлетин на доброто от деня ще ви съобщим за едно огромно дарение към Многопрофилната болница за активно лечение в Ловеч и за една кампания, която цели допринасяне успешното социално включване на младежите, напускащи центрове за настаняване от семеен тип.
Голямо дарение получи Многопрофилната болница за активно лечение в Ловеч
Многопрофилната болница за активно лечение "Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч получи нова апаратура като дарение за неонатологичното отделение. Дарението е предоставено от фондация "Кажи здравей на здравето“, а средствата са събрани от млади семейства, по време на техните сватбени тържества, вместо цветя, както и от продажбата на книга.
Дарената апаратура се състои от термолегло с фотолампа, перфузори, пулсоксиметър, ларингоскоп, веноскоп за недоносени бебета и кислородни палатки на стойност 9800 лева. Д-р Петя Станчева, началник на Отделението по неонатология, споделя пред БТА:
От 37 години работя в това отделение и много рядко са тези хубави моменти. Дарението, което ще получим от млади хора, е изключително ценно за нас. Получаваме неща, които досега не сме и мечтали да ги имаме. Даваме любов, всеотдайност, труд, но ни е необходима техника за работа с най-малките бебенца. Изключително сме щастливи за това дарение, което ще получим. Радвам се, че се дава равен шанс на нашите дечица, родени в ловешката болница, да получават всичките качествени грижи, както в най-големите клиники в България.
Още по темата ТУК.
Напиши писмо до министъра в рамките на "Пощенска кутия за бъдеще"!
На 26ти октомври Сдружение SOS България даде старт на кампанията "Пощенска кутия за бъдеще" с цел допринасяне за успешното социално включване на младежите, напускащи центрове за настаняване от семеен тип.
Лице на кампанията е Гери Турийска, която апелира към гражданите да напишат писмо до министъра с молба за въвеждане на нова и изключително важна социална услуга.
В държавните институции все още липсва разбиране на проблема в неговата цялост, младежите биват подкрепяни в процеса на търсене на работа, но липсва подкрепа за задържане на работа, липсва проследяване на младежите, започнали работа по отношение на това задържат ли се на работното място или напускат и отново търсят работа. По отношение на мястото за живеене битува все още институционалното мислене за подкрепа – предлагане на социални услуги като ЦНСТ, Защитено жилище, Наблюдавано жилище, които са по-скоро близки до институционалната форма на грижа в група, отколкото до самостоятелно организирано домакинство. Ето защо стартираме кампанията „Пощенска кутия за бъдеще“.
Повече за инициативата може да прочетете ТУК.