Екоработилница и Фестивал на хвърчилата радват Варна
Екоработилници за малки и големи ще се проведат през септември във Варненския зоопарк. Организатор на заниманията е неправителствената организация Recycle Art Academy-Рециклиращо изкуство. Инициативата с мисия ще се състои съответно на 17, 24 и 29 септември, когато зоопаркът ще отпразнува и 60-та си годишнина.
По време на събитието посетителите ще имат възможността да се запознаят с процеса на изработване на различни артикули от отпадъчни материали. Темата на заниманията е свързана с животните, които обитават зоопарка, предвидени са часове за изработка на играчка от стар текстил, изобразяваща животно, демострации на нови техники за рециклиране на материал за творчество и информационна дискусия за нулевия отпадък и опазването на околната среда с участието на експерти-еколози.
Откритите работилници са насочени към всички, които обичат природата и животните и искат да ги съхранят. Опазването на околната среда, преработката на отпадъците и рециклирането им в полезни вещи за бита са само част от дейностите на Recycle Art Academy. Организацията се занимава още с групови залесявания, почиствания, размяна на дрехи и играчки, както и творчески рождени дни с мисия. Работилниците имат за цел да обогатят знанията на обществото, както и да създадат навици за по-зелено мислене при децата в ранна възраст.
Академията за рециклиращо изкуство стартира заниманията с деца през 2011 г. под името ”Работилничка Наталинко”, назована на нейния създател, педагога по изобразително изкуство Наталия Николова:
,, В стремежа си да покажа на децата нещо интересно, започнах да използвам отпадъчни материали в работилницата. Накара ме това, че така или иначе се купуват материали за творчество, най-различни предмети. Аз винаги съм била доста изобретателна и предпочитам сама да си изработя всичко. И малко по малко реших, че мога да използвам отпадъците като материал за творчество, защото в днешно време имаме голям проблем със замърсяването'', раказва Наталия.
Опитът ѝ доказва, че този вид творчески занимания учат децата на креативност, грижа към природата, работа в екип, комуникация, социални взаимоотношения. Така благодарение на ателиетата с мисия те успяват да прекарат пълноценно свободното си време, като се учат на добри практики и социална отговорност.
,,В ателиетата работим в областта на приложното и изящното изкуство като използваме отпадъчните материали, давайки им нов живот. Паралелно с това се учим как да намалим потреблението на пластмаса за еднократна употреба, да живеем с идеята за „Нулев отпадък” и да компостираме. Творим произведения на изкуството и показваме на хората как да се справят с отпадъците.
Целта ни е в близкото бъдеще да управляваме (чрез създаване на изкуство) неорганичните отпадъци в домакинствата на всички участници в работлиниците ни с цел намаляване на боклука към обществените контейнери за смет, както и да засегнем по-обширно темата в образованието'', добавя тя.
Междувременно морската столица на страната ще приюти Фестивал на хвърчилата на 21 и 22 август в небето над Аспаруховския плаж. Деветото издание на събитието ще се проведе под крилото на Клуб „Асто“ и Община Варна чрез фонд “Култура“. Традиционно фестът привлича многобройни гости от България и чужбина, като програмата акцентира върху демострациите на международните кайт клубове с ръчно създадените от тях хвърчила уникати. Активно участие ще имат и изявени представители от няколко държави.
От 10:00 до 17:00 часа по време на двата фестивални дни клубовете ще представят най-новите си управляеми творения, както и резултата от детските работилници, където най-малките, освен че творят, се забавляват максимално. Сред различните видове хвърчила можем да откроим големите по размер и необичайни на вид модели с животни - мече, тигър, октопод, калинка, риба, кон и други.
Фестивалът ще даде трибуна на професионалисти в управляването на спортни хвърчила, които летят с изключителна скорост и опистват сложни фигури в небето. Събитието ще бъде проведено заедно с музика и различни забавления за участниците и гостите на варненския плаж.
През годините парадът на хвърчилата винаги отправя различни послания, свързани с опазването на природата и защитените видове животни. Организират се ателиета и детски работилници, свързани с изкуството да създадеш хвърчило, летенето и вятъра.
Смята се, че първите летателни апарати с причудливи форми и цветове са били създадени преди 3000 години в Китай. Заниманието с небесните съоръжения се разпространява изключително бързо навсякъде по света, а в наши дни е популярен начин за релаксация, забавление и спорт. Управляването на хвърчило за разлика от много други спортни дейности няма възрастово ограничение, никога не е твърде късно или твърде рано да се научим да бъдем едно цяло с небесното тяло.
Снимки: Recycle Art Academy-Рециклиращо изкуство, Въздушни чудеса