Успелите

Евгения Ефтимова за нулевия отпадък и малките места, в които имаш възможност за големи дела

Евгения Ефтимова е от онези хора, които не се страхуват да творят в живота си, вдъхновявайки се от богатството на света около нас. 30-годишна, родом от гр.Сандански, Евгения е една от номинираните в класацията на Дарик радио “40 до 40”, включваща млади българи до 40 години, чиито дела и идеи надграждат средата на живот у нас. Ефтимова е номинирана в категорията Бизнес и предприемачество, като мотив за попадането ѝ в класацията е нейната дейност като съосновател на първото мобилно кафене със Zero Waste (нулев отпадък) насоченост в България - "МОКА Coffee & Cakes", самото то намиращо се в родния град на Евгения.

Завършила интериорен дизайн в Лесотехническия университет в гр. София, живяла на различни места по света (занимавала се е професионално с интериорен и мебелен дизайн в България и Франция), през 2019 г. Ефтимова се завръща в родния си град с желанието да започне свой бизнес, използвайки натрупаните опит и знания. Вдъхновява се от пътешествията, новите места, интересните хора, конкретните цели и новите проекти, а за нас е чест да те запознаем с нея!

Разкажи ни малко повече за мобилното кафене, как се зароди идеята? 

Идеята за мобилното кафене се зароди по време на едногодишната ми обиколка на стоп из Южна Америка през 2018 г. Заедно с моя партньор посетихме шест страни, три от които производители на кафе. По време на това пътуване бяхме доброволци в различни мисии, една от които беше в малко село в Еквадор, в което кооператив от семейства произвеждаха кафе с Fair Trade и Био сертификат. 

Самото кафене всъщност е ван, УАЗ “Буханка”, митичната руска кола. Превърнахме го в напълно функционална малка кухня. По колата работихме през цялата 2019 г. като почти всичко в нея изработихме от рециклирани материали. Работните шкафчета например бяха старо спално oбзавеждане, а целият дървен материал идва от капаците на 80-годишни бъчви с капацитет за вино три тона. Кафемашината, с която работим, е атракция сама по себе си - реставрирана ръчна левър машина Gaggia от 1978 година. 

Нашите посетители се наслаждават на напитки и десерти, сервирани в уникални ръчно изработени и ръчно изрисувани керамични чаши и чинии, докато децата им си играят с направените от нас дървени играчки или се люлеят в шарените ни хамаци.

Какви бяха трудностите (ако е имало) при първите крачки, когато отворихте кафенето?

Ако трябва да съм честна, самата трансформация на вана леко ни затрудни заради облите му форми. Бяхме много щастливи, когато всичко в интериора си дойде на място. Получи се доста симпатична кухничка.

Как избираш производителите на кафе, с които работиш? 

Към момента работим единствено с био кафе, произведено от кооператива AACRI (Агроартезанална асоциация на производителите на кафе "Рио Интаг"), който посетихме в Еквадор, където се запознахме с част от фермерите и техните условия на труд.

Сигурни сме, че кафето е с гарантиран произход и качество, лично сме се убедили в това. Малките производители, с които раоботим, са сертифицирани освен за Био кафе, също така и за Fair Trade търговия.

Фермерите получават гарантирана справедлива цена и добри условия, включително трудова безопасност и заплата, с която да живеят нормално. Няма посредници, самите фермери сами решават къде и как да инвeстират приходите си в проекти за социално и бизнес развитие.

Каква е мисията на това ваше начинание и по какъв начин може да насочи вниманието на обществото ни към опазване на ресурси и нулеви отпадъци?

Чрез Мока се стараем да насочим вниманието на нашите клиенти към опазването на природата. Цялото функциониране на кафенето е в тази насока - да рециклираме и да генерираме по-малко отпадъци като цяло.

В кафенето например не използваме пластмасови и "биоразградими" картонени чашки. Ако някой иска да си вземе напитка за “из път” има три опции: в негова чаша (даваме намаление от цената), в Cupffee (вафлена чашка) или в малки бурканчета с капачки, за които взимаме амбалаж. Десертите за из път даваме в салфетка или кутийка, ако клиентите си носят. Пластмасови сламки също не предлагаме, клиентите избират между стъклена, метална, сламена или от паста. На масата сме разположили захарници с нерафинирана кафява тръстикова захар, за да няма малки пакетчета. Захарта се разбърква или с метални лъжички или с дървени бъркалки. 

Вода не продаваме, а подаряваме! Пълним я всяка сутрин от планински извор и я сервираме в голям стъклен буркан с канелка на самообслужване. Имаме и компост за утайката от кафе, хартиените салфетки и сламките. Кафената утайката я подаряваме, ако има желаещи. Не сме перфектен zero waste, но полагаме големи усилия в тази насока!

Защо избра да развиваш този проект точно в Сандански? 

Докато бях в някои южноамерикански страни и особено в района на Амазонската джунгла, осъзнах колко много неща всъщност приемаме за даденост - питейна вода, електричество, удобно легло, разнообразна храна и др. Колкото повече пътувах, толкова повече осъзнавах на какво прекрасно място съм израснала. Сандански е чудесен град с много потенциал за развитие и за мен беше идеалното място за реализирането на моята идея.

Градът е от онези малки места, в които имаш възможност за големи дела и успехът на МОКА Coffee and Cakes доказва това. 

Как гражданите на Сандански приеха мобилното кафене? Смяташ ли, че то може да вдъхнови и други заведения да “се движат” в посока нулеви отпадъци? 

Много съм щастлива, че хората в града и община Сандански подкрепиха това, което правим. Всички много ни се радват и чакат с нетърпение новия сезон на кафенето. За да функционира успешно едно заведение с нулеви отпадъци, е нужно да има клиенти, които ясно да осъзнават защо не им се дава кафе в "безплатна" пластмасова или картонена чашка.

Щом ние успяхме да създадем добре работещ бизнес със zero waste, мисля, че и останалите заведения биха могли да положат усилия в тази посока.

Кога и къде могат гражданите на Сандански да намерят кафенето? 

Кафенето ни е сезонно и работи само от м. май до м. октомври. През останалото време почитателите на нашето кафене могат да си купуват бурканчета прясно изпечено био кафе за вкъщи. През работно време се позиционираме на едно и също място - "Алеята на дипломата" в парка на град Сандански. 

Какво означава за теб да си част от “40 до 40” на Дарик? 

Първо искам да благодаря за номинацията! Благодаря на хората, които са оценили това, което правя. Тази подкрепа ме прави изключително щастлива и за мен е чест да бъда част от новите "40 до 40".

Какво е успехът за теб? 

За мен успех е, когато човек успее да промени света около себе си към по-добро. Когато е фактор в нещата, които се случват около него. Надявам се Moka Coffee and Cakes да продължава да насочва вниманието на хората към това да се замислят за отпечатъка, който оставят в природата чрез използването на пластмаси за еднократна употреба.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара