Успелите

Европа създава суперкомпютър, с който ще бори останалия свят

16 страни от Европейския съюз, сред които и България, ще работят върху проекта EuroHPC за създаването на европейски суперкомпютър.

От дълги години липсата на кадри в ИТ сектора е видима (отворете един портал за търсене на работа и ще видите сами). Въпреки големия потенциал на България за развитие в ИТ сектора, само в Европа има недостиг от 350 хиляди ай ти специалисти, смята се, че до 2020 г. те ще бъдат 500 000. Липсата на суперкомпютри в Европа не е толкова видима, но все така съществуваща.

През 2012 г. Европа притежава 4 от първите 10 суперкомпютъра в света. Днес Европа е извън тази класация. За да може Старият континент да бъде конкурентен на Северна и Южна Америка, Китай и Япония от Еврокомисията са решени да инвестират милиард евро до 2021 г. и още няколко милиарда до 2028 г. за суперкомпютри.

Амбицията на Европа с този проект е да се върне на световната карта като един от лидерите в тази област.

Създаването на нов суперкомпютър ще предостави решения на много от проблемите в сферата на медицината (ранна диагностика и лечение на диабет и рак), климатичните промени, транспорта и индустрията.

По време на конференцията „Формиране на дигитално бъдеще на Европа: Високопроизводителни изчисления за научни и промишлени приложения в изключителни мащаби“ в София,
еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел коментира:

„Европа има потенциал да се върне в топ 3 на световните сили в суперкомпютрите. Те са ключови за цифровата трансформация на индустрията и обществото.“

„Те допринасят редица традиционни сектори на икономиката да станат по-продуктивни, да създадат нови иновативни продукти и услуги, които да имат по-висока добавена стойност, на научно изследователските центрове да правят нови открития и научни постижения.“

На конференцията също бе обсъден рискът, че ако не се действа сега, данните, произведени от европейските научно-изследователски центрове и индустрията, ще бъдат обработвани извън Европа. По този начин ставаме по-зависими от външни доставчици на данни и услуги.

Въпреки сегашното участието на България в проекта EuroHPC, това е далеч от първият ни сблъсък със суперкомпютър.

През 2008 се сдобиваме с Blur Gene - първият суперкомпютър в България. Той се намира в сградата на гърба на Централна софийска поща, а няколко години по-късно и Българската академия на науките купува мощна машина, предназначена както за учените в различните институти, така и за "основните университети" в България, ИТ компании и софтуерни фирми.

Суперкомпютърът на БАН вече помага в кризисни ситуации, като изключително бързо обработва огромно количество информация. Данните от него са стигали в реално време до Националния кризисен щаб, когато е бил свикван. Поддръжката му обаче е скъпа, като само токът за него е над 100 хил. лв. годишно, но ползата от него е голяма. Вече от две години нашата машина е в мрежа с другите такива в Европа. Това означава, че нашите учени ползват не само данните от тях, но и целия им изчислителен ресурс.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мартин Горанов

Никога не съм харесвал етикетите или описанията, затова никога не съм писал биография из социалните мрежи, или пък просто не ме бива в тях. Затова оставям сами да направите вашите заключения. Все пак ще ви подскажа малко: -обожавам писането под всякаква форма -обсебен на тема личностно развитие -голямо наивно дете

Оставете коментар

0 коментара