Граждани и НПО спечелиха съдебната битка за по-чист въздух в София
Във вторник стана ясно, че Столичната община е задължена в рамките на следващата една година да преустанови бездействието си спрямо проблема със замърсения въздух в градска среда, като предприеме конкретни мерки за неговото разрешаване. Това реши Софиският градски съд (СГС) по делото, заведено от граждани и неправителствени организации, във връзка с липсата на адекватно справяне с проблема от страна на общината в периода 2015-2017 г.
По съдебното дело СГС излезе с решение, че Столичната община е допуснала системно превишаване на нивата на фини прахови частици (ФПЧ) в София. Освен това общината не е приела навременна програма за управление на качеството на въздуха и не е изпълнила изцяло задължението си да информира гражданите по темата за неговото замърсяване.
Поради тези причини СГС осъжда Столичната община в срок от една година от влизането в сила на съдебното решение да прекрати бездействието си по казуса, предприемайки адекватни мерки за превенция на замърсяването на атмосферния въздух. Крайната цел е в рамките на периода превишените норми на ФПЧ във въздуха да бъдат ограничени най-много до 35 дни годишно.
Сред мерките, предвидени в решението, са стимули за използване на незамърсяващи методи на отопление, оценка на привлекателността на градския транспорт за жителите на София, изграждане на етажни паркинги в жилищните и търговските зони, изграждане на цялостна велосипедна мрежа и анализ на различните начини, по които градското планиране влияе на качеството на атмосферния въздух. Информационни кампании и безплатни респираторни маски също попадат в конкретните мерки, наложени от съда.
Разглежданото дело бе заведено от граждани и неправителствената организация "Група за чист въздух" с колективен иск, засягащ бездействието на Столичната община по отношение на мръсния въздух в периода от 2015 до 2017 г. В делото са се включили и други организации, сред които "За Земята", "Спаси София", Център за независим живот, Асоциация Диабет тип 2.
По-рано през тази година подобен казус бе определен като съдебната битка на десетилетието. Тогава Върховният касационен съд (ВКС) взе безпрецедентно решение, с което задължи властите в Пловдив да предприемат всички необходими мерки за изчистването на замърсения въздух в града в рамките на една година. Казусът се превърна в знак за значимата роля, която климатичните промени и опазването на околната среда придобиват в съвременното правораздаване, и даде надежда, че подобни дела ще постигнат успех и в други български градове.
След вчерашното решение на СГС, макар подлежащо на обжалване пред Софийския апелативен съд, София уверено се присъедини към градовете, в които е постигнат подобен успех за опазване на качеството на атмосферния въздух.