Успелите

Историци настояват за разширено изучаване на тоталитарния режим у нас

Редица историци, политици и общественици участваха в дискусията „Знание и ценности“, провела се вчера в Дома на Европа. Те настояха за разширено изучаване на периода между 1944 - 1989 г. в българската история.

Тази промяна според тях ще спомогне за изграждането на активна гражданска позиция и критично отношение у младото поколение към случилото се у нас по време на тоталитарния режим, като за тази цел в учебната програма се включи изучаването на основните факти и процеси от посочения период.

От фондация „Истина и памет“, които са организатори на събитието, вече са внесли в образователното министерство списък с 26 факта и събития, които трябва да бъдат преподавани в училище. Сред тях са:

  • Превратът на 9 септември 1944 г.;
  • Масовите убийства и процесите на Народния съд;
  • Ликвидирането на опозиционните партии;
  • Сливането на БКП и държавата;
  • Трите фалита на Народна Република България;
  • Тоталната цензура върху всякакви изяви и т.нар. „икономика на дефицита“;
  • Забраната за пътуване в чужбина;
  • Незаконното прочистване на досиетата на тогавашните служби;
  • Репресивният апарат на БКП и системата на наказателните лагери;
  • Създаването на ТКЗС;
  • Изнасянето на златния резерв;
  • Асимилационната политика над мюсюлманските малцинствени групи;
  • Прикриването на аварията в Чернобил.

Според доц. Лъчезар Стоянов от Нов български университет един от проблемите е, че в часовете по история не се изучава идеологията на комунизма. Като участник в изработването на новите проекти за учебни програми той направи сравнение между материала по българска история в 7 и в 10 клас, за да се разбере, че надграждане на знанията няма. Според проф. Евелина Келбечева, в момента тече фалшификация на родната история, която трябва да бъде спряна. Тя предложи образователни филми да бъдат включени в програмата, тъй като настоящите уроци са прекалено дълги.

На дискусията присъстваха още евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев(който заяви, че смята за притеснително 56% от българите да одобряват Тодор Живков), съпартийниците му Георг Георгиев и Методи Андреев, както и Борис Станимиров от Реформаторския блок. Образователният министър Меглена Кунева не присъства на събитието. Още през март тя обеща да има повече часове, посветени на най-новата история на България, след което ѝ бе връчена петиция за задължителното изучаване на тоталитарния режим в училище, подписана от президента Росен Плевнелиев, вицепрезидента Маргарина Попова, съветниците на държавния глава, 103 депутати от Народното събрание и 13 български евродепутати.

ВИЖТЕ ОЩЕ: ЕРИК ХОЛЗИ - АМЕРИКАНЕЦЪТ, КОЙТО УЧИ ЧУЖДЕНЦИ НА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Трифонов

Наполовина историк, наполовина филолог. Модерен поет със старомодни виждания. Непрофесионален (все още) музикален журналист в областта на метъл музиката. Не може да функционира правилно без нещата, които обича.

Оставете коментар

0 коментара