Ивайло Бъчваров: Зад всеки успял предприемач стои по един силен екип!
Ивайло Бъчваров е програмист по душа и по професия. Много обича и да преподава. През последните 4 години, заедно с Радослав Георгиев и екип от 14 страхотни човека, се занимава с HackBulgaria, HackSoft, HackConf и HackFMI. Повече за тях ще ни разкаже в следното интервю.
Какъв проблем доведе до създаването на проекта HackBulgaria?
В училище свикваш с разбирането, че ако внимаваш в час и редовно си пишеш домашните, това ще е достатъчно, за да получаваш отлични оценки. Това е така, но дали е достатъчно, за да се развиваш успешно в посоката, която си избрал?
Когато влизаш в университета, установяваш, че е необходимо да вложиш повече усилия от това просто да ходиш на лекции и упражнения. Ако искаш да станеш добър програмист, е необходимо да си упорит и да наблегнеш на редовни практически упражнения.
По-лесно става, ако имаш компания, с която да извървиш дългия път и някой с повече опит, който да ти помага. Още по-добре е ако успееш да си създадеш ритъм. Така знаеш, че 3 пъти в седмицата, по 4 часа си в залата на HackBulgaria, за да се бориш с интересни и подбрани проблеми. Ако нещо те мъчи и не можеш да го разбереш, само вдигаш ръка и получаваш отговор на място.
Това е HackBulgaria. Школа, която помага на курсистите да извървят трудния път към успеха в IT индустрията.
На каква възраст и защо реши да се занимаваш с програмиране?
Към края на девети клас прекарвах по-голямата част от деня си в играене на World of Warcraft. Бях толкова зарибен, че реших да си направя собствен сървър, в който да играем с приятели. Така след няколко седмици четене за Linux, C++ и бази от данни, усетих, че самото програмиране вече ми е по-интересно от играта. Няколко месеца по-късно създавах прости web сайтове за приятели и познати. Това ми носеше огромно удовлетворение.
С програмиране или с предприемачество те влече да се занимаваш повече? Защо?
По душа съм програмист. Обичам да решавам проблеми и да виждам как резултата от труда ми се използва и помага на други хора да си вършат работата.
В програмирането анализираш ситуацията, в която се намираш и със знанията си, и разбирането си за проблема, се опитваш да вземеш най-доброто решение.
Същото е в предприемачеството, с малката разлика, че там грешките не се коригират с бутон backspace, а могат да доведат до по-сериозни последствия.
Ти освен всичко и преподаваш в HackBulgaria. Кое е най-важното, освен програмирането, което искаш да предадеш на своите курсисти?
Много хора влизат в IT индустрията случайно. Това са хора, които не са сигурни дали искат да се занимават с програмиране, но вече са втори или трети курс в университета и все пак трябва да завършат своето висше образование.
Това, което аз се опитвам да предам на нашите курсистите са хъс и желание за развитие.
Старая се да им предоставям интересни и предизвикателни проблеми, решаването на които да им носи чувство на удовлетвореност от програмирането. Това е моята цел - постигна ли я, никой не може да им попречи да се развиват.
HackBulgaria осъществява ежегодно и HackConf – технологична и мотивационна конференция. Разкажи ни какво да очакваме на тазгодишното издание.
Нашият екип непрекъснато се старае да се развива и да надгражда знанията си. За да се случва това, не е достатъчно да получаваме само подтик отвътре, трябва ни стимул и отвън. Този стимул най-често идва от сектора и нивото на хората в него.
HackConf е нашият принос към IT общността в България – нашият начин да стимулираме сектора да се разраства и надгражда. Затова всяка година влагаме усилия да развиваме конференцията.
Стараем се да се учим от грешките си и да намираме отговори на въпроса ,,Какво още е необходимо, за да развием HackConf?”, затова тази година имаме и по-разнообразен line-up от лектори, повече технически теми, повече и по-интересни работилници, както и предвиждаме създаването на обособен кът, където участниците свободно да могат да разговарят с лекторите в почивките. Ще се опитаме да изградим атмосфера на споделени знания и се надяваме хората да си тръгнат удовлетворени и с още по-силно желание да учат и да работят като програмисти.
Според теб, ще продължава ли този тренд на търсене на IT специалисти в България? Защо?
Трендът на търсене на IT специалисти бавно започва да намалява, за сметка на тренда на търсене на добри IT специалисти. През последните няколко години, България започва да се разпознава, не само като място за евтина работна ръка, но и като държава, в която можеш да намериш top програмисти за наистина сложни проекти.
Многобройните IT конференции и хакатони спомагат българското IT общество да расте не само на големина, но и на възможности.
Аз мисля, че от добър IT талант винаги ще има нужда!
Каква е твоята формула за това как да бъдем подготвени за утрешния ден?
Каквото и да ни сервира утрешният ден, ако разполагаме с добре подготвен екип, ще можем да се справим. За мен екипът е най-важен!
Зад всеки успял предприемач, за който четем статии в списанията и блоговете, стои по един силен екип.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.