Ивалина Саралиева: Избирам България, гръмогласно, с повече жестове!
Родена съм във Велико Търново, града на Конниците, Самоводската чаршия и квартал Пишмана. Бях нетипично дете с подчертан интерес към изкуството и поне до 16 мечтите ми се изчерпваха с еднопосочен билет и моята цигулка-находка, размер 3/4.
В своя защита ще кажа, че когато пораснеш в рамката на панелен блок с класическа музика и много книги се вписваш трудно в реалността на малкия град и ежедневието, което той предлага. Съмишленици в идеята ми да "избягам" вкъщи не липсваха; затова и започнах да уча английски и испански език. След първото ми излизане от България вече имах и набелязана дестинация.
За Италия и нейната слънчева, вкусна и (почти невъзпитано) шумна страна мога да кажа много. Италианският език, неаполитанските песни, правилата за пристойно поведение в обществото на Monsignor della Casa, съпътстващите ги непристойни шегички и пастата са не по-малко от половината мое семейство. Буквално. И ако притежателят на последното име на майка ми говореше български, тук щях да му отделя цял един параграф.
Когато в крайна сметка се отправих към Терминал 2 не просто за поредната Коледна ваканция, а за да живея там, мечтата с цигулката вече хващаше прах втора поредна година в ъгъла на хола; за сметка на това бях опаковала цял един куфар с бъдещи намерения и спомени. Говорех италиански. И бях на цели 21 години. Живота в Рим и досега си спомням като извънредно дълъг епизод на любим сериал между два сезона. Живеех в един от най-скъпите италиански квартали с най-емоционалната, избухлива, темпераментна, стилна италианка и нейния дебел котарак. С храната, невероятно големите (добре означени) улици и сгради и високотембърните възклицания свикнах бързо; научих се да следвам логиката на италианците, когато те упътват за посоката; научих, че хората в градския транспорт можели да пътуват и без да те бутат, настъпват, заговарят или просто оглеждат отгоре-до-долу-и-пак-догоре, че неделният обяд във всеки уважаващ себе си италиански дом може и трябва да продължи до 5 следобед и да включва нещо като 7 или 8 ястия. Без десертите. Опознах интересни хора, пътували из цяла Европа, които се отличаваха преди всичко с възпитание и се вълнуваха от кино и архитектура; изучих всички възможни маршрути между Пантеона и Corso Vittorio Emanuele и някъде между лекциите по фотография и английска литература порастнах.
За кратко възприех римския акцент, запалих се по футболни мачове и зажестикулирах повече от преди (навик, който остана за постоянно.) Храната обаче така и не стана основна тема на моите разговори, новините по телевизията ми звучаха съобщавани с интонацията на Шекспирова трагедия, а хората понякога ми се струваха твърде любезни. Казвам това с пълното съзнание за Балканските нрави и културният трап, който ги дели от западната цивилизация, да не говорим за онзи между големите и малките градове. И преди всички отявлени патриоти да са се нахвърлили върху мен, отдавна не става дори въпрос за Бай Ганьо и неговите преки наследници или неволни потомци, а за различната гледна точка, която родното ти място ти дава. Може и да придобих навика да чупя хляба на малки парченца на масата (различна консумация се счита за невъзпитана), но няма да се откажа от макароните със захар и сирене, традиционна българска закуска, за която е препоръчително да не се споменава: там това просто звучи неприемливо. Дори и с близостта на Италия до българския манталитет идентифицирането с нея е невъзможно. И моцарелата никога няма да може да замести българското сирене.
Върнах се, защото обичам надписите на реклами и магазини по улиците да са на български, а мама и Самоводската чаршия да са на няколко часа разстояние; защото искам 4 сезона; защото вече съм видяла с очите си, че животът в много други европейски държави е по-лесен, по-подреден и по-чист и това ме прави способна да променя собствената си страна. Защото искам културата, кацаща ежеседмично на летище София, да се задържи повече от 7 дни по Коледа и 4 по Великден и да стигне и до останалите градове. Когато избереш ежедневието ти да се състои в това не просто да се харесаш на определен брой (според деня от седмицата или темата на урока) подрастващи, а в резултат на успеха си да ги научиш - в най-лошия случай на английски, а в най-добрия на нещо повече - знаеш, че правиш нещо в тази посока.
Моята България казва "Добър ден" когато влезе в магазин или такси, изхвърля си боклука в кошчетата, купува си билетче в градския транспорт всеки път, извинява се ако настъпи някого на улицата; ходи на театър всяка седмица и чете книги. Моята България е пълна класна стая с любознателни, необременени деца, които нямат търпение да порастнат. Те вече са пътували и носят в себе си новата България, онази, която се усмихва малко повече и многознайства по-малко; онази, която се гордее, без да ароганства излишно. Онази, която ухае на прясно изпечена баница и рози и е способна да преведе на други езици традициите си, за да излязат извън границите й те, а не хората.
***
Родена съм във Велико Търново; живея в София и работя в името на едно ново поколение, което да умее да се грижи за страната си - ако звучи твърде идеалистично, виновни са гореспоменаните многобройни книги. Пътувам до Италия поне веднъж годишно предимно защото така се случва и защото Рим ми липсва всеки път, когато не съм се разхождала по Corso Vittorio Emanuele повече от 12 месеца: местата, на които си живял, имат странната способност да отмъкват малка част от теб и да я заместват с бледата снимка на някое кътче от себе си. Защото, в крайна сметка, имам късмета Италия да живее вкъщи и да бъде мой основен съветник и родител.
Така избирам България, гръмогласно, с повече жестове от необходимото и на няколко езика. И най-хубавото е, че гласът на цяла класна стая отеква с моя.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.
Нора Тодорова
2016-03-15 23:42:49 ReplyИскам да се запознаем!
Ивалина Саралиева
2016-03-16 00:06:41С удоволствие :)
Таня Илиева
2016-03-16 21:32:33 ReplyБраво, ето, това е бъдещето, което ще промени България!!!!
Кремена
2016-03-17 12:36:53 ReplyРадвам се за теб!!! Щастлива съм, че те познавам и се обади като си дойдеш за да поскитаме по Самоводската.... Целувки от Търново!
Ивалина Саралиева
2016-03-17 13:44:05Непременно! Поздрави :))
Катерина Тодорова
2016-03-17 15:12:53 ReplyМного добре написана статия, поздравления! Удивена съм от вашата история, благодаря, че я споделихте! Просто искам да отбележа, че такива хора като вас живяли в чужбина има много вече в България и вместо да се идеализираме и в дадена степен дори хвалим (така поне усетих аз написаното от вас), може би е по-добре всъщност да пишем и мислим как действително може да помогнем на България и ситуацията тук! Не ме разбирай погрешно, мила, но тази твоя енергия може да бъде насочена към нещо по-конструктивно.
Ивалина Саралиева
2016-03-17 18:29:41Благодаря Ви за коментара и отделеното време! Целта на статията не е да идеализира или хвали хората, останали в България, а да сподели личен опит.
Фактът, че и други са направили същия избор, означава, че сме крачка по-близо. Поздрави :)
Боряна
2016-03-17 17:43:33 ReplyПрекрасна! Има надежда! <3
Елка Бакова
2016-03-18 09:59:12 ReplyВъзхитена съм! За съжаление все по-рядко се срещат такива млади хора в България.
Наблюдател Отстраниев
2016-03-21 17:52:29 ReplyВие, които се възхищавате на тия истории сте много наивни и не разбирате изобщо проблемите на България. Ние в България, нямаме проблем с тези 1, 2, 3 или 5 процента от хората, които успяват поради много специфични обстоятелства (мотивация, по-добро образование, по-добро семейство , а бе като цяло - по-добра среда). Ние имаме проблем с тези 95 процента, които потъват!
Нещата седят по следния начин: Когато един от десет зрелостника успее в дадена сфера, най-глупавото нещо, което можете да кажете на другите девет е - бъдете като него. Те, по стечение на обстоятелствата, не са и не могат да бъдат като него. Държавите, които са свестни, където нещата работят, предоставят/представляват среда, където много по-широк набор от хора успява (по отношение на талант, мотивация, семейство). Добрите системи са тези, в които не успяват само най-напористите, най-талантливите и най-избраните. Добрите системи са тези, които дори да не си от най-добрите, дори да не си в средата! , ами да си под средното - пак нещата се случват. Това е въпрос на среда, въпрос на система, въпрос на култура.
Държавите са такива каквото е мнозинството от хората в тях (справка: статистика, вероятностно разпределение, закон за трите сигми). Никога няма да станем по-добро общество поради тези малки, редки изключения на по-добрите, по-мотивираните, по-успелите. Ние ще бъдем (както и всяка друга държава ще бъде) такива - каквито са мнозинството от нас - това е въпрос на среда, в която човек човек навлиза след раждането си и от която излиза при смъртта си.
Престанете да се прехласвате в най-добрите 1-2 процента от нашето общество, те няма да успеят да надделеят над 98- те процента, въпрос на две различни маси, които се сблъскват и едната просто размазва другата. Обърнете внимание на обективната истина, статистиката - вижте новините, вижте вестниците, вижте какво става по пътищата ни, на улиците ни, в домовете ни. Вижте в какво състояние са тези 98 процента.
Тази държава е умираща и тези които я убиват сме ние - отвтре и помежду си.
Сени
2016-03-21 22:36:49До Наблюдател Отстраниев,
Когато ти самия си нещастен и неспособен, не съществува страна, система, група или статия, която да ти промени живота, и деградивното мислене! И никой от читателите няма да иска да знае за теб или всички като теб, които ти наричаш мнозинство! Държавата няма да загине, само ти, но това едва ли ще забележи някой! Твоите негативни коментари, както и незначителното мнение не е никому нужно! Браво на създадетите на тази група, на всички, които се борят, учат, работят и допринасят за развитието на един по- добър свят, на по- добра България! Това е бъдещето! Светът няма нужда от мрънкачи!
Наблюдател Отстраниев
2016-03-21 17:57:33 ReplyИзвинете, искам да Ви задам един въпрос!
Защо сте изтрили историите на другите стотици, хиляди, стотици хиляди българи, които не са успели? Защо показвате само малцинството?
Моля, да покажете цялата истина! Зад всеки успял и примерен българин седят 10 000, които потъват, чиято история е меко казано нелицеприятна. В името на демокрацията и на истината, моля покажете и техните истории!
Ооо не, забравих. Те дори не са оставили и едно изречение за техния провал. Браво, много сте обективни. Само така. Ще стигнете далеч.
Ивайло Кънев
2016-03-23 12:22:06 ReplyНевероятно!!
Благодаря Ви за прекрасната статия!
Ивалина Саралиева
2016-03-23 23:52:05Аз благодаря за ранното ставане, написаните домашни и усилията в час! :)
Надя
2016-07-27 13:11:07 ReplyАз също искам да се запознаем. Невероятно щастлива ме прави фактът, че има хора като Теб... и то от родния ми град! :)