Успелите

Иван Димов грабна сребро на Световната купа по вдигане на тежести в Катар

Българският щангист Иван Димов спечели сребърен медал от състезанието за Световната купа, което се проведе в Доха, Катар. Българинът се състезава в по-горната за него категория - до 67 кг, като събра двубой от 300 кг.

Роденият в Сопот Иван Димов е на 21 години. Той тренира от дете като за първи път в спортната зала го води неговият по-голям брат. От  2021 г. Димов е студент в Националната спортна академия и вече от три години е част от националния отбор по вдигане на тежести. Миналата година той стана шампион на Европейското първенство в Тирана, Албания, сега зае почетното второ място на Световната купа, която е квалификация за Олимпиадата в Париж през 2024 година.

Българинът направи общо пет сполучливи опита. Той изхвърли последователно 133, 137 и 140 кг., което му донесе втора позиция в нареждането. В изтласкването се справи със 155 и 160 кг, но не успя при последния си опит с 165 кг и се нареди на пето място. По този начин родният тежкоатлет събра двубой от 300 кг, което му осигури сребърното отличие в състезанието, както и 500 долара от наградния фонд.

Шампион стана Жу Жон Ри (Северна Корeя) с 317 кг (139+178), а на почетната стълбица се качи и Буниад Рашидов (Туркменистан) с 298 кг (140+160).