Ивона Пенчовска от Holiday Heroes: Бъди част от новата култура на ДОБРОтворците
Ивона Пенчовска е част от екипа на Holiday Heroes. От близо три години, тя е мениджър на доброволците, които се включват във всяка една инициатива и кампания на организацията. (Само за справка ще ви издадем, че в различни етапи на всяка благотворителна кампания на Holiday Heroes, в организацията активно се включват около 400 доброволци.) Всеки от тях има своя принос за каузата хиляди семейства в нужда да получат празнични пакети за светлите християнски празници Коледа и Великден.
Това са хора, които безрезервно отделят от свободното си време, като събират продукти или средства за закупуването на такива, сортират, подреждат, опаковат, товарят, доставят. И променят обществото ни. Защото с тяхна помощ думата „доброволец“ се превърна в повод за гордост. Превърна се в качество, което бавно, но славно родният бизнес започва да цени в своите служители. Превърна се в спасителната сламка на емигриращата взаимопомощ.
През септември страната ни ще е домакин на едно от най-значимите спортни събития в България през последните десетилетия – Световното първенство по волейбол за мъже 2018. За първи път събитието има две страни домакини – Италия и България, а мачове от такъв ранг не са се играли у нас от близо 50 години. И като всеки международно значим спортен форум – и този ще покаже ниво, включвайки в редиците си доброволци.
А организацията, на която се довери България е Holiday Heroes. Именно Ивона е човекът, който за организацията на Световното първенство ще упражни тежката и отговорна роля на Volunteers’ Manager за трите града домакини в България – Варна, Русе и София.
Ивона, въпреки младостта си, вече си една от най-опитните в работата с доброволци. Как натрупа този опит?
Вече 4 години и половина съм част от екипа на Holiday Heroes. В началото имах желание и възможност да помагам при селектирането и обработването на семействата, след това ми повериха важната задача да набирам и организирам доброволци.
Така минах през склада, частта с опаковането и изпращането на пакетите, изучих в детайли възможностите, които сдружението има и към днешна дата съм изключително доволна от това къде се намирам и какво правя за организацията.
Заниманията ми с благотворителни инициативи и организиране на голям екип започнаха още в гимназията, затова се чувствах уверена във всичко, с което се захвана. Смятам обаче, че хората се раздават най-усърдно именно тогава, когато обичат това, което правят.
А аз имам щастието не просто да помагам за това хиляди български семейства да получават празнични пакети за Коледа и Великден, ами и да се срещам със стотици доброволци с големи сърца всяка година. Оказва се, че колкото повече усилия хвърляш, толкова повече хора „повличаш“ в каузата си!
Holiday Heroes е сред доайените в доброволческата култура в България. Вече няколко години активно налагате и корпоративното доброволчествто. Какви са наблюденията ти?
Нашите доброволци често са или студенти, или хора до 35 години със семейство, които имат достатъчно добър стандарт на живот, за да искат да помогнат на други. Това, разбира се, не изчерпва по никакъв начин профила на доброволеца.
В страната има огромен брой хора, които по една или друга причина искат да правят добро, склонни са да даряват или просто искат да променят нещо около себе си. По-голямата част от тях обаче нямат идея от къде да започнат, как да използват времето си максимално полезно.
Други пък не разбират, как помощта им се отразява и дали въобще се отразява трайно в сферата на дейност. Плюсът при нас е, че организацията ни е изцяло прозрачна, а доброволците са част от това. Това е особено важно и го потвърждава и фактът, че доброволческата ни база придоби огромни размери.
Фирмите намериха в наше лице идеален партньор, когато искат да предоставят на служителите си тиймбилдинг, който има и социален ефект. Като заключение мога да споделя наблюдението си, че да си доброволец става по-популярна и търсена дейност сред все повече хора в страната.
С какви темпове се развива доброволчеството у нас?
Преди десетина години не се говореше за доброволчество около мен, не чувах и за хора, които го практикуват организирано. Това беше спонтанен акт в отговор на бедствие или провокирано от някого, когото сме срещнали на улицата. Днес все повече хора могат да заявят, че са били доброволци поне веднъж в живота си.
Медиите обръщат все повече внимание на това, което се отразява изключително благоприятно на доброволчеството, а вече има и няколко проекта за Закон за доброволчеството. Днес става все по-интересно да си част от новата култура на ДОБРОтворците, която носи много положителни промени дори в мисленето на хората.