Успелите

"Живот със Синдром на Даун": Защо да си обуеш шарени чорапи на 21-ви март?

21.03 - Международен ден на хората със Синдрома на Даун. Силви и Краси от Фондация "Живот със Синдром на Даун",  предлагат да го отбележим заедно. Вече познавате това прекрасно семейство и знаете колко позитивно са настроени. Този път споделят, че са решили да предизвикат хората да си обуят шарени чорапи и да подкрепят хората, които носят това генетично състояние. 

Аз обаче съм малко скептично настроена. Не обичам международните дни. Не виждам смисъл от тях. Не обичам да ги отбелязвам. Още повече, че не мога да разбера идеята на шарените чорапи. Все пак обаче съм наясно, че моята гледна точка не е единствена. И не задължително е правилна. По тази причина не спирам да ги разпитвам...

Защо е необходимо да отбелязваме този ден? Възможно ли е едни 24 часа да променят останалите дни от годината... И какъв е смисълът от шарени чорапи?

За едни 21-ви март е ден на напомняне, че има хора със Синдром на Даун, които са сред нас и имат нужда да бъдат приети, да бъдат подкрепени и всички да знаят за тях. За други това е ден, в който ще разберат, че съществува диагнозата Синдром на Даун. За трети това е ден, в който ще покажат отношение, ще си обуят шарени чорапи и ще разкажат на всички защо го правят, а именно, че светът е шарен, хората са различни, но всички имат право на достоен, щастлив и качествен живот.

За хората със Синдром на Даун 21.03. е празник, защото в останалите 364 дни те са невидими за обществото и за държавата. Този ден е още една крачка напред към промяна на мислене, разбиване на стериотипи и предразсъдъци, провокиране на усмивка, на инициатива за подкрепа.

 Има нужда от този ден, защото ако всеки от нас, който чрез отношението си или работното си място  може да повлияе на промяна в живота на хората със Синдром на Даун само защото на 21 март е чул или разбрал повече е безценно.

Ахам! Значи смисъл винаги имало. Ама трябва да се вслушваме, да питаме, да позволим да ни обяснят! Потънала в мисли ги питам какво точно са подготвили:

Всеки ден фондация "Живот със Синдром на Даун" има цели към които се стреми и работим по проекти, които да са в полза на хората със Синдром на Даун. Това се случва, хората го виждат и оценяват.

Фондация "Живот със Синдром на Даун" ще провокира и ще потърси подкрепа за втора поредна година по един нестандартен начин от всички хора в социалните мрежи.

На 21 март, чрез клипа ни "Аз приемам"- снимай и сподели, заедно с децата ни Крис и Микаела, която е със Синдром на Даун и само на 3 г ще призовем всички хора да обуят шарени чорапи и да бъдат съпричастни.

Получихте ли подкрепа през изминалата година?

Миналата година получихме невероятна подкрепа от хиляди хора, които снимаха себе си, децата си, домашни любимци, сред тях бяха известни личности, блогъри, влогъри, детски градини, ясли, училища, асоциации, организации и др.

Получи се една шарена и позитивна вълна на подкрепа към хората със Синдром на Даун и един незабравим ден, в който темата Синдром на Даун беше водеща и в новините. 

Няма как да не ги попитам и какво се случва около тях след нашата първа среща...

Продължаваме периодично да реализираме видеоклипове, в които споделяме важни теми и забавни моменти от ежедневието ни. Чрез тях  имаме гледаемост над 2 100 000.

Това достига до тези, които са готови да отворят сърцата си за хората със Синдром на Даун, които научават повече за тази диагноза и до родителите, които имат нужда да видят и да чуят това, което искаме да им разкажем. 

Имаме нови проекти, за реализирането на които ежедневно работим. На 20. и 21.03. организираме обучение на учители и директори от детски градини със специалисти от Карин дом на тема: "Акценти в обучението на деца със СОП".

Това включва теоретична и практическа част и е много ценно, защото е одобрено от МОН. Дава 1 кредит за всеки учител, възможност на учителите да придобият повече познания за различните диагнози и да научат подходи, които да опитат да приложат в реална среда.

10 деца от Варна със Синдром на Даун посещават безплатни музикални занимания по метода на Карл Орф за период от 1 година.  

Фондация "Живот със Синдром на Даун" организира съвместно с Паракидс спортен лагер за деца със СД от Варна и региона.

Най-новият ни проект е осигуряване на безплатно плуване за 20 деца от Варна и София за 6 месеца.  Плуването подпомага физическото и психическо състояние на човек. Този проект можем да осъществим благодарение на дарението от Геотрейдинг.

Все повече хора вярват и виждат огромен смисъл в това, което правим и това много ни радва, благодарим на всички за подкрепата и съдействат.
 

Зная, че много хора помагат като си купуват от вашите прекрасни чаши...

Да, много хора харесват и закупуват нашата Чаша с Кауза. Всеки, който има желание да подкрепи нашата инициатива, може на лично съобщение във фейсбук или на имейл jivot.downsyndrome@abv.bg да поръча чаша.

Можем да приемаме или да не приемаме международните дни. Те обаче съществуват. И явно са необходими. Нека отделим 10 минути, за нуждите на хората със Синдрома на Даун. Или да си обуем шарени чорапи...

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Гергана Ватова

Вярвам, че светът принадлежи на добрите хора. Търся чудеса. Спохождат ме вълшебства! Умело забърквам всякакви каши... Не познавам думата "скука".

Оставете коментар

0 коментара