Успелите

Как да бъдем по-уверени, или какво се случва на един курс по самозащита за жени

Преди около половин година бях решила, че трябва да се запиша на някакъв вид бойно изкуство, което може да се ползва за самозащита. След известно ровене в интернет открих, че най-подходящият избор (бидейки жена) е Винг Чун. Сетих се, че преди време и един приятел ми беше споменал за него, но така и не се стигна до това да пробвам, Но съдбата си знае работата (а клишетата често са верни).

Седмица след търсенето ми се озовах на един рожден ден и споменах, че съм разглеждала Винг Чун с цел самозащита. Момичето до мен беше Алекс (Борева) и започна да се смее. Работила съм с Алекс и се познаваме, но за мен тя беше юрист и не знаех, че е инструктор по Винг Чун. Не само това, но и прави курс по самозащита за жени! Много се ентусиазирах от съвпадението и малко след това се записах за двудневно събитие, което тя водеше.

Днес заедно с Алекс ще ти разкажем за този курс - тя като човека, който го стартира и продължава да го организира и води, а аз като една от многото участнички, които са минали през него. Най-хубавото е, че след като прочетеш статията, ти самата може да се запишеш, защото такъв курс предстои съвсем скоро - на 10 и 11 декември (събота и неделя) в София, а повече за него може да видиш ТУК.

Какво представлява курсът по самозащита за жени?

Много ми е трудно да опиша цялото преживяване, но ще се опитам да съм кратка и достатъчно изчерпателна. Най-общо курсът е разделен на 2 части - теория и практика. Теорията обхваща различни ситуации, психология, това как да се държим, за да ни се налага да стигаме до практиката. Как да вървим, как да използваме гласа си, как да викаме за помощ, как да деескалираме потенциално опасна ситуация, как да търсим помощ, как да сме осъзнати за обстановката около нас. Всички тези неща са поне толкова, ако не и по-важни от това да знаем как да се защитаваме физически.

И все пак, ако нищо от горното не даде резултат и трябва да се бием, е добре да знаем принципите, които ще ни помогнат. Защото Винг Чун е на наша страна - жените сме по-слабите физически и трябва да знаем къде са слабите места на противника ни и как да ги изпозлваме в наша полза.

Най-хубавото на цялото обучение е, че става постепенно - всяка следваща техника е следствие от провалила се предишна. Като се почне от ефективното удряне на шамар та чак до това вече да сме паднали на земята и всичко останало да се е провалило. Признавам си, последното ми беше особено трудно за преживяане чисто емоционално - никоя от нас дори не иска да си представя да изпада в подобна ситуация.

И точно затова този курс е толкова страхотен - защото обстановката е безопасна. Защото си сред други жени, които искат да научат същото и се упражнявате заедно - една на друга, една с друга. И, разбира се, защото Алекс е там, за да ви показва и напътства, а да видиш Алекс (която е доста дребна) в действие, как поваля поне двойно по-голям мъж с лекота и есплодира за части от секундата, е наистина впечатляващо.

Как се роди идеята за курса?

Дълги години търсех курс по самозащита за жени в България, от една страна поради честите нападения над жени (както знаете, една на всеки 3 жени е била жертва на някакъв вид насилие и това само по официални данни – по неофициални ситуацията е дори още по-трагична), и от друга, поради факта, че често жените са физически по-слаби от мъжете и затова сме в по-неизгодна позиция. Така и не намерих нещо подобно, но през 2012 г. попаднах на бойното изкуство Винг Чун.

Това е една от най-ефективните системи за самозащита в света, но това, което ме впечатли най-вече, е, че е създадена от монахиня в шаолински манастир в южен Китай преди повече от 300 години, именно с главната цел физически по-слаб човек да се справи с по-силен нападател/и. Впоследствие тя работи с още една жена върху доусъвършенстването на системата, като така двете полагат нейното начало. 

Записах се на редовни тренировки и оттогава имах една цел – да тренирам усърдно, да стана сертифициран инsтруктор и един ден да направя курс по самозащита за жени в България.  През 2017 г. мечтата ми най-после се сбъдна - с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и емоционалната подкрепа на много близки и приятели, първият курс по самозащита за жени стана реалност!

А след първия?

С течение на времето и вече с доста курсове зад гърба си, както и с отзивите на участничките след всеки курс, създадохме програма, която да е всеобхватна и да покрива всяка една фаза на нападението – от вербалната провокация, през скъсяването на дистанцията, удари, ритници, хватове, душене, до бой на земя. Но физическата самозащита е само половината част на курса – другата половина, и според мен по-важната, е превенцията – как да не изглеждаме като потенциална жертва, как да вървим, как поведенчески да деескалираме ситуацията, как да викаме за помощ ефективно, как да се държим в ситуация на преследване, и т.н. Отскоро вече включих и няколко ролеви игри, които пряват курса още по-интерактивен, интересен и полезен.

Аз лично мога да потвърдя всичко това. Затова и искам да питам Алекс защо мисли, че има смисъл от такъв тип курсове и как помагат на жените? 

Всяка жена заслужава да върви спокойно по улицата, независимо дали е сама, как е облечена, къде се намира или колко е часът. Именно това е и главната идея на курса – да вдъхне увереност у тези жени, да повярват, че са силни и можещи, и че има какво да направят за своята сигурност. С други думи, да бъдат овластени (каква прекрасна дума!). 

За съжаление всяка статистика показва, че жените сме много по-уязвими към насилието. Толкова много неща трябва да се променят, за да можем спокойно да вървим по улиците, да не се чувстваме заплашени, да не виждаме всеки ден новини за жертви на агресия, насилие и тормоз. 

От държавната намеса и ролята на институциите, адектватната реакция на полицията; през повишаване на обществената информираност по темата, точни и ясни статистики за мащаба на проблема, премахване на всякакви стигми и предразсъдъци, с които жертвите на насилие се сблъскват, нуждата от осъзнаване на обществено ниво, че насилието над жени е с размерите на пандемия, което е нещо страшно и изисква спешни и незабавни мерки, и преставането веднъж завинаги с търсенето на вината у жертвата; до ролята на всеки един от нас в ежедневието си да допринасяме за активната борбата с насилието, основано на пола, и създаването на един по-безопасен свят за всяка жена - всичко това е жизненоважно.

И това, разбира се, дори не е всичко. Но би било едно начало - начало, за което всички ние заедно трябва да се борим. Междувременно можем да вземем нещата в свои ръце и да се опитаме да се почувстваме по-уверени в собствените си възможности - и точно тук идва ролята на този курс. А ако не сме? Съветът на Алекс:

Ако не сте, просто се преструвайте – насрещната страна няма да открие разлика.  

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара