Успелите

Как да останем защитени в летните горещини? 7 съвета от БЧК

В момента се намираме в една от най-горещите седмици за годината, а в цялата страна е обявен жълт код за високи температури. Предвижда се те да се задържат в максимален диапазон от 38 до 45 градуса в повечето области, като най-топлите градове ще бъдат Сандански, Петрич, Монтана, Видин и други.

В разгара на летните жеги ви предлагаме няколко лесни съвета, как да се предпазите от обезводняване, слънчево изгаряне или топлинен удар. Водата, леките дрехи и услужливата сянка на дърветата в парковете могат да се окажат достатъчни помощници за сигурна защита в най-горещите часове.

Избягвайте излизането навън в горещините

Следете активно метеорологичната прогноза и не излизайте навън, когато е най-горещо. Обикновено най-топлите часове на деня са между 13 и 18 часа. Ако не е наложително, не пътувайте през този период - особено в транспортно средство, което не разполага с климатик.

Бъдете хидратирани

Едно от ключовите неща, за които да следим в подобни горещи седмици, е нивото на хидратация. Важно е да приемаме достатъчно течности, тъй като с дишането и изпотяването в топлите часове губим голяма част от тях. Специалистите препоръчват да се пият поне два-три литра течности на ден - вода, айран, сокове - и съветват да избягваме алкохола и газираните напитки.

Редовният прием на достатъчно количество вода е особено важен за малките деца и възрастните хора - дори когато не са жадни. Как да останете екологично хидратирани през летните жеги - ще научите ТУК.

Носете леки дрехи

Облеклото също е от огромно значение в най-горещите дни. Когато сме изложени на слънце и високи температури, най-разумно е да носим шапка, както и леки, широки и светли дрехи - за предпочитане от естествени, а не синтетични материи.

Използвайте слънцезащитен крем

Употребата на лосион против изгаряне е препоръчителна през цялото лято - дори когато не почиваме на плажа или край басейна. Изберете слънцезащитен крем с висок фактор, за да се предпазите от коварните слънчеви лъчи. И не забравяйте, че трябва да подновявате нанасянето на слънцезащита на 2-3 часа.

Хранете се по-често и в малки количества

В горещините е за предпочитане да се избягват прехранването и особено тежките храни. Специалистите препоръчват често хранене в по-малки количества с акцент върху салатите, свежите плодове и зеленчуци.

Почивайте на сенчести и проветриви места

Когато сте навън, не пропускайте да правите периодични почивки на сянка с цел да се предпазите от прегряване. Ако е възможно, избягайте закратко от горещината в някое хладно и проветриво място. Интензивната физическа дейност в най-горещите часове също не е препоръчителна.

При симптоми на прегряване потърсете медицинска помощ

Ако сте получили изгаряния от слънцето или пък набюдавате симптоми на прегряване, незабавно потърсете лекарска помощ. Сред симптомите на обезводняване са главоболието, гаденето, повръщането и мускулните крампи, а на топлинния удар - объркаността, дезориентираността и други промени в психичното състояние.

Източник: Български Червен кръст

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара