Успелите

Как да станеш (добре подготвен) доброволец и да помагаш при природни бедствия и аварии?

За съжаление, летните месеци са най-благоприятното време за опожаряване на гори и цели местности не само в България, а и по-света. В тази връзка в разговор със създателя на организацията Гората.бг, Никола Рахнев, ви разказахме за петицията за закупуване на хеликоптери при гасенето на огнените стихии, кампанията за подсигуряване на адекватно оборудване и обучение за горските служители, които участват активно в процеса без предварителна подготовка и екипировка и често именно тези фактори костват човешки животи.

Сега ни предстои да обхванем още една важна тема относно овладяването на пожарите в страната - доброволчеството. Как да се включим и защо пожарникарите и горските служители имат огромна нужда от нашата помощ, вижте в следващите редове.

Високи температури, суха растителност, вятър, недостатъчни дъждове и човешки грешки - миксът от тези фактори ежедневно водят до разрастване на пожари, които често достигат особено опасни размери и могат да унищожат за отрицателно време не само гори, но и цели къщи в близост до тях. Трагедиите понякога взимат и жертви - хора и животни бягат от опасните пламъци към пътя на спасението, но невинаги съдбата е на тяхна страна.

За щастие, голяма част от пожарите все пак биват успешно овладявани от опитните пожарникари и горските служители, които застават редом до тях срещу опасността. Но екипите страдат от огромен дефицит на кадри и тяхната работа е силно затруднена. Тук идва и възможността да вземем активно участие в акциите в ролята на доброволци.

През изминалите месеци към редиците на огнеборците се включиха и множество доброволци. По този повод, във фейсбук групата "Забелязано в Самоков" Петър Петров от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" разказва:

Имах честта и удоволствието да ръководя пожарогасителните действия на пожара в Боровец. Бях безкрайно изненадан, когато сутринта на мястото, където ние се събирахме, намерих пълен паркинг с доброволци, желаещи да се включат в спасяването на Рила.

Няма да крия, че бях скептично настроен към тях, но мнението ми бързо се промени, когато видях пламъка в очите на тези млади хора. Съвсем отговорно мога да заявя, че точно те бяха най-активните при овладяването на пожара и работеха най-всеотдайно.

Искам да благодаря на всички вас, които бяхте загърбили личните си ангажименти и дойдохте да помагате.

Поклон пред вас, момчета!

Екипът на ''Капачки за бъдеще'' акцентира за случая, че вероятно тези хора са били: "без специализирана екипировка и предвартелна подготовка, с личен транспорт и евентуално подръчни средства ... или без ...". Каквато и да е тяхната история обаче ние трябва да знаем, че всъщност в България същестуват структури, в които всеки доброволец може да получи напълно безплатно адекватно обучение за реакция при пожари, бедствия и аварии и подходяща екипировка за спасителните акции.

Наименованието на тези стуктури е Доброволноспасителни формирования за реакция при пожари, бедствия и аварии и те са част от общинските дейности. В страната от 265 общини, 238 могат да се похвалят с наличието на такова формирование. Към момента почти във всяка община набират още доброволци, а на места те са крайно недостатъчни и всеки нов член е добре дошъл.

За да вземеш участие, трябва да отговаряш най-вече на три критерии: да бъдеш в добро здраве, да имаш силно желание да помагаш в нужда и да отделяш по 2 часа седмично за обучение. 

По темата Министерството на вътрешните работи пише:

Как да стана доброволец
Ако Вие не сте служител на Министерството на вътрешните работи или военнослужещ от Министерството на отбраната и желаете доброволно да участвате в дейности, свързани със защита на населението при бедствия, пожари и извънредни ситуации, то може да станете доброволец.

Набиране на доброволци
Осъществява се от кмета на съответната община след взето решение на общинския съвет, който определя числеността на доброволното формирование. След това стартира процедурата по набирането на кандидатите за доброволци, като за целта се прави обявление в средствата за масова информация и/или на информационните табла в общината. За повече информация може да се обърнете към общинската администрация по местоживеене.

Критерии
„Доброволец може да е всяко дееспособно физическо лице, навършило 18 години, което е клинично здраво, не страда от психично заболяване и не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано” (чл. 40 от Закона за защита при бедствия).

В България нуждата от доброволци по време на аварии е огромна, а тяхната помощ често спасява не само природата, животните и цели местности, но и човешки животи. Ако имаш желание да се включиш и отговаряш на всички гореспоменати критерии, не се колебай, а попълни следния формулярОт нас зависи да се погрижим за родината ни, а тази стъпка никога не е била толкова лесна!

Снимки: NGO.bg, НПО портал

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара