Успелите

"От нас зависи да ги опазим": Как да помогнем за превенцията и овладяването на горските пожари в България

Последните седмици на Балканския полуостров преминават под знака на огнената стихия. Огромни пожари изпепеляват хиляди декари гори и поля в България, Гърция, Турция, Северна Македония. У нас ежедневно се гасят повече от 100 пожара, които нерядко достигат до жилищни сгради и нанасят непоправими вреди на живота, здравето и имуществото на цивилни граждани. А понякога борбата със стихията води и до най-непоправимото.

На 4 август двама горски служители загиват при гасенето на пожар край санданското село Петрово. 48-годишният Валери Димитров от Кресна и 34-годишният Антон Гръбчев от Петрич са обгазени от дима и погълнати от пламъците, докато изпълняват служебния си дълг.

Случилото се е безспорна трагедия. Някои ще я припишат на съдбата, други - на природата, а трети - на случайността. Но в светлината на ожесточената борба с огнената стихия както у нас, така и в съседните държави, няма как да не се подвигне въпросът - имаше ли как тези човешки жертви да бъдат избегнати?

Този въпрос си задава и Никола Рахнев, създател на организацията Гората.бг. Още в деня на трагичното събитие той публикува изявление във Facebook страницата на инициативата. В него се описват стъпките, които според Гората.бг трябва да се предприемат, за да се подобри системата на превенция, овладяване и гасене на горските и полските пожари в България. От осъзнаването на ролята на горските служители в тези процеси, през осигуряването на нужното за тях оборудване и ниво на обучение, до закупуването на авиационна техника, която ще спаси хиляди декари гори и много човешки животи. Подобни мерки имат потенциала цялостно да променят картината на пожарната безопасност в страната и да предотвратят редица трагични случаи в бъдеще. 

Ролята на горските служители

На първо място за Гората.бг стои въпросът с изясняването ролята на горските служители в овладяването на горските пожари. По думите на Рахнев горските винаги участват в борбата с огнената стихия в горите и полетата, като обикновено броят им е по-голям от този на много по-добре подготвените пожарникари. Според официалната статистика на Изпълнителната агенция по горите през последните пет дни на месец юли в гасенето на горски пожари са участвали 320 горски служители - двойно повече от включилите се пожарникари.

В същото време обаче горските са много по-зле обезпечени откъм предпазни средства и ниво на подготовка, а често се налага да останат на терен и да участват в работата по пожарогасенето до самия край на пожара. Понякога това продължава с дни. Но въпреки огромната мобилизация на служителите в горските стопанства в случай на пожар, тяхната дейност е много по-малко разпознаваема за широката общественост в сравнение с тази на пожарникарите.

"Защо не се говори толкова по въпроса? Нямам отговор, но каквито и да са били причините до момента, време е всички ние като общество да признаем заслугите на горските служители в гасенето на пожари, да изкажем своята благодарност към тях, че изпълняват дълга си и пазят горите на България, а често пъти и имуществото и живота на хората от близките населени места. И да положим всички необходими усилия, за да осигурим нужните за тях защитни предпазни средства, ефективни средства за гасене на пожари и всичко, което е необходимо, за да свършат качествено и безопасно работата си", коментира Никола Рахнев пред Uspelite.bg.

Оборудване и обучение

Какво по-точно е необходимо, за да не се стига повече до подобни човешки жертви сред горските служители в случаите на горски и полски пожари? Най-напред това са защитните средства. Във връзка с оборудването на горските Гората.бг провежда проучване, което включва анкета в специализирана група за хора от горските стопанства, както и телефонни разговори и директни срещи с много от тях. Отговорите им сочат, че мнозинството горски служители не разполагат дори с минимално предвиденото по закон защитно оборудване, което им е необходимо в случаите на пожар - очила, трудногорими връхни дрехи, панталон, защитни обувки, каски.

Това подтиква Никола Рахнев да стартира кампания за набиране на средства, с които да се закупят спешно най-малко 600 маски за дихателна защита. Те представляват най-важното предпазно средство при активно пожарогасене, тъй като над 80% от случаите на смърт или трайно увреждане при горските и пожарникарите настъпват като следствие от обгазяване, задушаване и недостиг на кислород. С даренията от кампанията се предвижда да бъдат закупени и защитни ръкавици, които също играят огромна роля в доброто оборудване за гасене на пожари.

"Ние няма как да променим хода на времето и да върнем загиналите горски служители, но можем да предпазим стотиците техни колеги, които и в момента, в този пожароопасен сезон, продължават всеки ден да гасят пожари на територията на цялата страна", добавя Рахнев.

Освен за снабдяването на горските служители с нужната екипировка, Гората.бг ще работи и за тяхното професионално обучаване в пожарогасенето. По думите на Рахнев подобно обучение не е провеждано от години насам и голяма част от хората в горските стопанства не са подготвени да реагират адекватно в ситуации на пожар, така че да запазят живота и здравето на себе си и околните.

"Не можем да си позволим буквално да хвърляме в огъня мъже и жени от България без базови защитни средства и без да са обучени за гасене на пожари, защото така излагаме на риск тяхното здраве и живот", казва създателят на Гората.бг. "Освен това няма как да разчитаме на максимална ефективност, когато нямаме защитни средства, когато нямаме подготвени хора и когато нямаме съответната техника."

Как можеш да се включиш в дарителската кампания за закупуването на дихателни маски за горските служители? Ще откриеш в този пост.

За нуждата от авиационна техника

Във връзка с необходимите средства за ефективното пожарогасене, Гората.бг ще постави още един належащ въпрос в дневния ред на обществото - въпросът за закупуването на авиационна техника за гасене на горски и полски пожари. За целта организацията е инициирала петиция, която ще бъде внесена в Министерския съвет и Народното събрание.

Усилията не спират дотук. На 13 август Гората.бг изпрати официално писмо до президента, министър-председателя и всички народни представители от 46-тото НС, в което настоява държавата да закупи хеликоптери и евентуално самолети за пожарогасене в горските области. Според Никола Рахнев и неговите съмишленици подобна авиационна техника може да спаси хиляди декари гори и много човешки животи.

"Това е най-ефективното и най-бързото средство за гасене на такъв тип пожари, което съществува в момента. То не е лукс, не е иновация. В 21. век, в държава от Европейския съюз това е базова необходимост. България към момента, за съжаление, не разполага със специализирани летателни средства за гасене на пожари", коментира Рахнев и добавя:

"Безусловно вярвам, че всяко едно дърво, всеки декар гора и всеки човешки живот са изключително важни и практически неоценими и безценни като финансов еквивалент. И от нас зависи да ги опазим."

Петицията в подкрепа на идеята за закупуване на авиационна техника може да бъде подписана от всеки желаещ.

В крайна сметка това е най-малкото, което можем да осигурим, за да подпомогнем тази борба, която ще става все по-ожесточена през годините от гледна точка на климатичните проблеми, все по-екстремалните и високи температури и все по-сухите лета, които, за съжаление, имаме.

Личната отговорност

Предприемането на изброените от Гората.бг стъпки ще допринесе за по-ефективното овладяване и гасене на горските и полските пожари в България. Но има ли как да се действа и в посока превенцията на подобни природни бедствия? Във времена на мащабни климатични промени и температури, покачващи се с всяко следващо лято, какво може да направи всеки от нас, за да противодейства на огнената стихия в горите на страната?

Източник: Пожарна безопасност и защита на населението

За Никола Рахнев личната отговорност също се нарежда сред основните стъпки към справянето с проблема с ежегодните горски и полски пожари. По данни на Главна дирекция "Пожарна безопасност" цели 93% от всички пожари са причинени от човешка дейност или немарливост. За да сме сигурни, че с присъствието си в природата не създаваме риск от избухването на пожар, трябва да бъдем изключително отговорни и внимателни - особено в пожароопасния сезон, в който се намираме през лятото.

От Гората.бг съветват по никакъв начин да не палим огън на нерегламентираните за това места, както и да не изхвърляме в природата отпадъци, които могат да бъдат запалени или да подействат като лупа (например стъклени бутилки).

"По всеки един начин трябва да бъдем внимателни и отговорни, да пазим природата, да не работим с техника, която може да предизвика пожари, да не изхвърляме незагасени цигари и всякакви други леснозапалими предмети в природата", казва природозащитникът.

С мисъл за човека и природата

Защо е важно всичко това? Резултатите от безразсъдната човешка дейност без мисъл за заобикалящата ни природа намират отражение в бедствията, които ежегодно сполетяват целия свят - пожари, наводнения, порои, земетресения, суши. Така измененията в климата и последствията от тях се материализират, за да ни отправят ключово за собственото ни оцеляване послание: "Действайте сега, бъдете отговорни и променете нещата."

"Обръщам се към хората с молба да бъдат активни граждани, защото ние – гражданското общество и хората от България – правим света, в който живеем", добавя Рахнев. 

"Не бива да допускаме повече да загине нито един човек, не бива да допускаме да изгарят горите на България и имуществото на хората. Трябва да настояваме, докато постигнем това, което всичко искаме – а именно достатъчно подготвени хора, достатъчно защитени професионалисти, които са обезпечени с подходящата техника - в това число и авиационна - за гасене на пожари. Подкрепете тези справедливи искания, подпишете петицията, която сме подготвили, и нека заедно запазим горите на България, здравето и живота на хората."

Източник: Пожарна безопасност и защита на населението

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара