Тайните кътчета на Стара Загора: Книжарница "Мисълтъ"
Поредното тайно кътче в града на липите, правите улици и поетите, в което ще ви въведем ни посреща с мирис на стари книги и с усмивката на хората в него. Едно книжно тайно кътче (признавам, те са ми най-любими) ни чака, за да се потопим в него....
Ето какво ни разказаха:
Книжарница "МисълтЪ" е отворена на 01.09. 2015 г., съвсем скоро ще празнуваме втория си рожден ден.. Идеята за такъв тип книжарница и нейната реализация са в резултат на много мечти Стара Загора да има такова книжно кътче. За мое огромно съжаление, аз се включих в тази приказка няколко дена след официалното откриване на книжарницата.
За мен има два вида книги - тези на сър Тери Пратчет и всички останали (усмихва се). Шегувам се...Любима ми е всяка книга, която ми дава нещо, каквото и да е то. Напоследък се влюбвам в книгите, които разсмиват децата ми.
Реакцията на хората, които идват за първи път е каквато беше и моята първа реакция, когато влязох за първи път тук. Всеки ден си я припомням и ми става още по-любимо място. Усмихват се, наслаждават се на уханието на стари книги. Като в машина на времето са. Пожелавам си посетителите винаги да чувстват това място като свое.
Определено смятам, че сър Тери Пратчет е над всички. И след това следва един много дълъг списък. Обичам да чета всичко, което ми носи и емоция, и ме кара да мисля (доколкото мога), да се съмнявам, да разсъждавам, да търся...не обичам "спокойни" книги. Все още - не. Може би ще дойде и тяхното време.
Всички събития, които сме домакинствали, са били неразривно свързани с хората и книгите - връзката е все още много силна, осезаема е. Представихме няколко автора, участвахме в Европейска нощ на четенето, Маратон на четенето, в който участваха ученици от I-ви клас...
Атмосферата е винаги неповторима!
Такива събития се изживяват, не се разказват.
Снимки: Невена Цветкова
Стефанов
2020-06-06 22:49:02 ReplyНе е ясно какво означава името на книжарницата. Ако думата „мисъл“ е изписана по стария правопис, трябва да бъде „Мисълъ“. Ако е някаква диалектна форма трябваше да бъде “Мисълтъ“, както сте го изписали и вие в текста. А на стъклото на витрината е написано “Мисълтѣ“ – със съществувалата до 1945 г. буква ѣ (ят, е-двойно), което прави думата безсмислена. От хора на книгата се очаква по-висока грамотност.