Бургаски учени доказаха ползите от извлечените вещества от черупките на морски миди и рапани
Учени от Държавния университет "Проф д-р Асен Златаров" в Бургас успяха да докажат, че полезните вещества, извлечени от черупките на морски миди и рапани, могат да се лекуват рани.
Доц. Янчо Христов, ръководител на Лабораторията по аквакултура и биотехнологии, споделя за различните приложения, в които подобни вторични продукти се използват:
"Трябва да се има в предвид, че продукти от биоценозни организми - черупки от рапани, миди, раци, скариди, които чрез иновативни, безотпадъчни технологии преработваме в материали, които намират приложение в много области, включително във фармация и медицина."
Д-р Ганка Колчакова разкрива, че веществата от черупките на морските дарове може да служат за тъканна регенерация, костна регенерация, но също така и за изработване на зъбни импланти.
Д-р Колчакова разкрива технологията, с която се извличат полезните вещества: след събирането на черупките, се натрошават със специални апарати. Благодарение на т.нар. "безотпадна технология" от черупките се извличат калциев карбонат и калциев хлорид.
Преди да бъдат използвани в медицината, черупките от морската фауна трябва да преминат процес на преработка в специализираната лаборатория, където да се извлекат ценните вещества.
В момента обект на изследване на учените от Държавния университет в Бургас за черупките от скариди и водораслите. В черупките от скариди съдържание на хитин (наричан още "животинска целулоза"), който, след механично и химично обработване, достига до хитозан. Това вещество спомага да поддържането на нормални концентрации на кръвната захар и подобрява усвояването на глюкоза в клетките. Микровълновото третиране на хитозана, според д-р Колчакова, може да го направи подходящ за пречистване на отпадъчните води от бои и пигменти. Възможно е хитозанът бъде използван и за консервиране на храни.