Успелите

Уникални кадри, запечатани от най-голямата камера в света, променят бъдещето на астрономията

Обсерваторията "Вера Рубин", най-голямата камера в света, успя да запечата невиждани досега кадри на милиони галактики.

Първите снимки и видеокадри, заснети от най-големия апарат, станаха достояние на света на 23 юни, когато Националната научна фондация (NSF) публикува ги в своя YouTube канал. Изображения на милиони преливащи се звезди, преплитащи се астероиди и далечни галактики са само малка част от уникалните гледки.

Обсерваторията „Вера Рубин“, финансирана от Националната научна фондация на САЩ и Министерството на енергетиката на САЩ, е невиждано по рода си астрономическо съоръжение, финансирано от Националната научна фондация и Службата за наука към Министерството на енергетиката на САЩ. Оборудвана е с цифров фотоапарат, който тежи тегло приблизително 6200 паунда (~2812 кг), и телескоп с размери над 27 фута (~8,4 метра). Съоржъженията на "Вера Рубин" са разположени на планината Серо Пачон в чилийските Анди. Изборът на местоположение не е случаен – районът е известен със сухия си климат, липсата на светлинно замърсяване и предоставя едни от най-добрите наблюдения на звездите в света.

В рамките на 10-часовото наблюдение обсерваторията откри 2104 невиждани досега астероида, 7 от които са в непосредствена близост до Земята. Астероидите, за радост на нас, земляните, не представляват опасност за планетата ни. Най-голямата камера в света запечата кадри от мъглявините Трифид и Лагуна – масивни облаци от газ и прах, където се образуват звезди. Двата обекта са разположени на няколко хиляди светлинни години от Земята в Млечния път. 

Наименованието на обсерваторията не е случайно – вдъхновено е от американската астрономка Вера Рубин която за пръв път открива убедителни доказателства за тъмната материя. Именно темите за тъмната енергия, тъмната материя и други космически мистерии са фокус в изследванията на обсерваторията.

 

райън Стоун, който изпълнява задълженията на директор на NSF, разкри дългосрочните цели на обсерваторията:

„Чрез това забележително научно съоръжение ще изследваме много космически мистерии, включително тъмната материя и тъмната енергия, които проникват във Вселената.“

По-късно тази година „Вера Рубин“ ще се заеме с първия си голям проект – „Legacy Survey of Space and Time“ (LSST), по време на който ще прави около хиляда ултраширокоъгълни снимки на небето с висока резолюция всяка вечер през следващото десетилетие, за да състави „таймлапс запис“ на нашата постоянно променяща се вселена. На всеки три до четири нощи, сканирането му ще обхваща цялото видимо небе в Южното полукълбо.

 

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара