Поглед към богатото ни минало: Откриха археологическия комплекс „Долината на тракийските царе"
Първият археологически комплекс "Долината на тракийските царе" е официално открит на 9 април в град Шипка в подножието на Стара планина. Целта му е да осигури осезаеми връзки с нашето тракийско минало, което ни позволява да научим и разберем културите, традициите и ежедневния живот на хората, живели отдавна.
Официални гости на откриването бяха областният управител на Стара Загора Ива Радева, Негово високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, командирът на 61 Стрямска механизирана бригада Маргарит Михайлов, изпълнителният директор на Фонда за органите на местно самоуправление в България Надя Данкинова, ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф. д-р Добри Ярков, народните представители Красимир Вълчев и Илиана Жекова, представители на държавни и местни институции, на местната администрация и Общински съвет, кметове на населени места в общината и на съседни общини, почетни граждани на Казанлък, съобщават от БТА.
Снимка БТА
Проектът на Община Казанлък беше отличен още преди официалното откриване на комплекса. Само част от разходката до миналото, която “Долината на тракийските царе“ предлага, са макет на древната столица на одриския цар Севт III Севтополис, тронна зала на цар Севт III, холограмен екскурзовод и триизмерна виртуална реалност, които ще потопят посетителите в света на траките.
Тракийските вярвания, ритуали и изкуства са оказали значително влияние върху формирането на културата в региона. Посетителите могат да се докоснат до тракийската история и в централната сграда, където ще открият ювелирно ателие, ателие за керамика и магазини за сувенири.
Всеки посетител ще може да се докосне до обичаите на една от най-ранните цивилизации като посети още и къщи за гости в тракийски стил и ресторант, работилници, както и далекогледи, с които може да бъде видяна цялата Долина.
Вълнуват и вдъхновяват в близост до „Долината на тракийските царе“ и тракийските гробници Грифони, Голяма Косматка, Хелвеция, Оструша и Шушманец с културното наследство, което са оставили.
Археологическият комплекс „Долината на тракийските царе“ е продължение на дългогодишните усилия на администрацията за създаване на завършен туристически продукт на базата на тракийските гробници в Долината, част от сериен обект „Царският некропол на тракийския град Севтополис“, съобщават от БТА.