Успелите

Институтът INSAIT разработи първия изкуствен интелект на български! BgGPT стартира на 3 март

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, който е към Софийския универститет "Св. Климент Охридски" разработи първия отворен голям езиков модел с изкуствен интелект - BgGPT. Той е персонализиран и специализиран за български език, обучен е с над 3 милиарда словосъчетания и изречения. BgGPT ще може да бъде излопзван напълно безплатно от всички в държавата - както ученици и студенти, така и компании и организации.  

С BgGPT България става една от малкото държави в света, която има собствена GPT технология. Това ще позволи създаването на приложения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други области. В първата си версия моделът е обучен с над 3 милиарда изречения и се състои от 7 милиарда параметри. По време на представянето на платформата проф. Мартин Вечев подчерта, че чрез нея България дава заявка, че може да бъде технологичен лидер, създавайки технологии и изкуствен интелект на най-високо световно ниво, а не само потребител или участник в технологичния процес.

"С BgGPT България става една от малкото държави в света, която има собствена GPT технология, която ще е достъпна за всички и ще е независеща от големите частни корпорации", каза проф. Мартин Вечев. 

За разлика от други подобни платформи (ChatGPT, Bard, Bing и други), BgGPT не е корпоративна собственост и ще може да бъде свободно използван от българските публични и частни организации. Достъпността на платформата ще даде възможността на всяка компания да разработва приложения, основани на изкуствен инетелект и така да напредне много по-бързо от западните си конкуренти. Освен това, всяка институция ще може да свали BgGPT и да натовари информация и данни, които да не напускат собсттвените ѝ затворени сървъри. Това е голямо стратегическо преимущество за националната сигурност на България, защото предотвратява споделянето на информация с чужди корпорации. 

Проф. Мартин Вечев подчерта,че BgGPT е напълно безплатна, защото институтът е част от Софийския университет и работи в полза на обществото. Стана ясно, че моделът ще бъде подновяван непрекъснато и че се очаква да бъде най-добрият на български в света.

Последва демонстрация на платформата като проф. Мартин Вечев зададе математическа задача, след това попита как се прави таратор, както кога и от кого е основан Софийският университет, с какви изпити се кандидатства за специалността "Журналистика" в СУ и какво може да се работи след завършването й. Проф. Вечев постави задача на BgGPT да напише и есе за приложенията на изкуствения интелект.

"Разработването на този модел на изкуствен интелект от INSAIT ще даде една огромна възможност за прилагането на ИИ в българското училищно образование и в университетите", каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Той добави, че от Министерството на образованието и науката може да предоставят ресурсите, които вече са налични в платформата "Дигитална раница", за да може тя да се надгради с BgGPT и всяко училище да има своя система, свързана с ИИ и с възможност за персонализиране на образованието. 

Разработването на изкуственият интелект обаче предизвиква и множество страхове. Данни от проучване на агенция "Тренд" сочат, че близо половината от населението (45%) смята, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места, а само 4% - че ще създаде нови такива. Разбира всяка голяма технологична промяна води до притеснения и несъмнено променя живота, с който сме свикнали. С времето се е доказало, че промените се отразяват на икономиката и се създава нуждата от огромен човешки ресурс. Отварят се работни позиции и на пазара влизат новооткити професии. 

"Икономиките в света ще се разделят на такива, които използват изкуствен интелект, и такива, които не успяват", заяви премиерът Николай Денков. "Имаше специалисти, които казваха, че това, което се случва с развитието на големите модели, трябва да се сравнява с технологичните революции, като откриването на електричеството", посочи премиерът. 

Наравно с тези притеснения възникват и опасностите за дийпфейк, съмнения за авторство, неетични практики и т.н. Напълно нормално е да си задаваме хиляди въпроси, но нека не забравяме, че все още се намираме съвсем в началото на новата ера и със сигурност ще намерим начин да се справим с всички предизвикателства. 

BgGPT ще бъде напълно достъпен на 3 март на адреса на платформата.  Междувременно потребителите ще могат да се регистрират за получаване на предварителен достъп, като той ще бъде даван приоритетно на научни, образователни, публични и бизнес организации. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара