Успелите

Как едно постижение може да се превърне в борба за трафик?

И преди да сме говорили за борбата на трафик и колко вредна може да бъде тя. Но за първи път имаме възможност да разкажем от първо лице какво се случва, когато постижението ти се изопачи до такава степен, че истината спира да бъде зачитана. 

През декември Таня Оцетарова печели приза Mu Alpha Theta - награда на американско почетно математическо общество за ученици и студенти и е избрана да бъда част от българския отбор за Intel ISEF 2017, LA, California. Тя е отговорила на въпрос, поставен като отворен проблем в разработката на двама известни учени от Масачузетския технологичен институт. Дотук всичко звучи много добре, нали? Браво на Таня!

Вчера обаче нашият екип попадна на нейна публикация, придружена от снимка, във фейсбук. Ето какво гласи тя:

Новината за нейния успех бързо добива популярност, но не по начина, по който на нея й се иска. Тя придобива размери, за които Таня не е подозирала, че са възможни. Свързахме се с нея, за да ни разкаже повече. Ето какво сподели тя пред Uspelite.bg.

Първо може ли да ни кажеш с твои думи какво реално е постижението ти?

През декември 2016 спечелих наградата Mu Alpha Theta - награда на американско почетно математическо общество за ученици и студенти и бях избрана да бъда част от българския отбор за Intel ISEF 2017, LA, California. Всяка година България изпраща до 3 изследователски проекта, като селекцията се извършва от Клуб Млади Таланти чрез Панаира на науката и иновациите. Моят проект е в сферата на комбинаторната геометрия и се занимава с покриване на равнината и обвързването му с различни графи. Моят принос е да разглеждам фигури, чиито покрития имат определена структура. По този начин и отговарям на въпрос, зададен в заключителната част на разработка на Michael Korn и Igor Pak - дали съществуват фигури от определен специфичен тип.  

Кога започна да виждаш тези "новини" за себе си?

Всъщност, веднага след конкурса, от който бях избрана, дадох интервю на БНТ 2. След излъчването на репортажа, различни пловдивски медии започнаха да разпространяват новината, като заглавията започнаха все повече да хиперболизират.

От "Ученичка отговори на въпрос на учени от Масачузетския Технологичен Институт" се стигна до "ТАНЯ ОТНОВО НИ ПРОСЛАВИ ПО СВЕТА. ОБЯВИХА Я ЗА...",  но все пак любимото ми остава " Българско момиче сложи в джоба си светила от Масачузетсия университет".

Какво мислиш за такъв тип новини? В поста си казваш, че са вредни, но защо ги смаяташ за такива и как подобно изопачаване на истината може да повлияе негативно върху теб самата?

Мисля, че е очевидно, че не съм направила нещата от заглавията на кафявата журналистика. Неприятно е приятели, познати или дори абсолютно непознати да ме поздравяват по улицата за нещо, което не е истина.

Да, ще представям България, но засега нито съм сложила някого в джоба си, нито съм позната по света.

Разбира се, имало е много случаи в научните среди да се изопачава истината.

Лошото е, че не само, че не се споменават много важни лица и организации, които са направили постиженията реалност, ами и се създават нереалистични представи за родителите на по-малки ученици.

Реално как можеш да очакваш детето ти още в 11 клас да "ПРОСЛАВИ БЪЛГАРИЯ ПО СВЕТА".

Практиката на кафявата журналистика за ученици с постижения продължава с години. Още когато бях 8 клас, мой съученик, в момента студент в Кеймбридж, беше в различни статии със заглавия "Ученик от ОМГ реши нерешима задача" и подобни. 

След като написах коментара си по въпроса със заглавията се появи нова статия със заглавие: "Ученичка от Математическата: Не слагам никого в джоба си! ". Меко казано ми стана неприятно.



Да, някои от "кликбейт" новините на пръв поглед са напълно безобидни - кацане на извънземни, поредният апокалипсис, открили са лек за нелечима болест и т.н. Но в основата на много други стои истинска новина, която заживява свой живот. Живот, много различен от този, който й е вдъхнал човека зад нея. Живот, който с всяка следващо заглавие започва все повече да се отдалечава от фактите. 

Този нов живот може да навреди. А това никак не е безобидно. Затова преди да кликнете върху поредната подобна статия, помислете дали действията ви действително не вредят на никого. Или отново храните хора, които са готови на всичко за вашия клик.
 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара