Какво е yarn bombing и как всички сме вплетени заедно? Говори Божана Славкова от "Прегърната природа"
“Прегърната природа” е бъдеща арт инсталация на младия и креативен артист Божана Славкова, която повдига важни и наболели въпроси за “бързата мода”, сечта на градските дървета и горите. Макар че е на 16 години, тя е предприела страхотна инициатива и показва добър пример със загрижеността си за природата и предприетите от нея действия! В подкрепа на идеята ѝ застава и Община Бургас. За да се осъществи проектът ѝ, е необходима суровина - а именно неизползваеми пъстри и светли дрехи, плетива, прежди и стари платове, на които да се даде нов "живот" под формата на градско изкуство с кауза. Накрая дрехите ще бъдат предадени за рециклиране. Кампанията е в ход до 15 юни 2021 година. Може да се включите и като доброволец като пишете на "Прегърната природа" или ТУК!
Божана, разкажи ни как се зароди идеята за екологичната арт инсталация?
Идеята се зароди около протестите за Пирин, но тогава така и не се осъществи. Прероди се в друг вид покрай участието ми в Able Mentor. С помощта на менторката ми Яна Янкова, която е архитект, дооформих това начинание в ума си и в момента го осъществяваме. По принцип имам интерес към екологията и действам в тази посока, но също съм и млад артист, творящ в различни сфери на изкуството като литература, музика, кино. Смятам, че то е най-добрият начин да въздействаме на обществото. Досега не съм правила арт инсталация, но формата много ми харесва, защото арт инсталацията няма как да бъде избегната от хората, тя сама отива при тях!
Какво е yarn bombing и защо реши да го приложиш точно върху дървета?
Yarn bombing-ът e вид графити, изплетени на една или две куки (може да са изплетат и по друг начин), оплетени около нещо, намиращо се най-често в градската среда (наистина може да бъде каквото и да, елемент от градската, домашната среда или природата).
Част е от DIY движението (DIY = do it yourself, „направи го сам“) и превръща един занаят, практикуван по цял свят от бабите и майките ни, в изкуство, изкарвайки навън домашното и недооценяваното - доказвайки, че всеки може да е творец и да гледа на света по един по-цветен и мек начин. Yarn bombing-ът придава смисъл на нещата, които е опаковал, а те най-често са невзрачни и подминавани вещи от всекидневието, придава им живот с цвета си, разказва история чрез плетката. Точно това искам да направя – да разкажа историята на градските дървета и да покажа колко са важни, пъстри с истории, че са истинско богатство за градовете, защото са незаменима част от градската екосистема, предпазвайки ни от „топлинни острови“, шум, фини прахови частици и много други минуси на градовете.
Също така този вид улично изкуство е практикуван основно от жени, които по много майчински начин искат да внесат уют и обич в околната си среда. С това правя паралел със страданията на жените, които работят в ужасни условия, за да обслужват капризите на потребителите на „бързата мода“.
Не на последно място, мисля, че след отчуждението, породено от пандемията, са ни нужни точно тези цвят и топлина, чрез които да видим градовете си в по-друга светлина! Искам и да създам общност чрез плетенето, защото то е доказано като стара традиция за сближаване.
Звучи много интересно да „облечеш“ дървета. Има ли някаква вреда за дърветата и колко време стоят на тях „дрешките“ им?
Да, интересно е! Ние не искаме да ги скрием и ограничим, както понякога правят дрехите, а да ги изразим чрез тях, да им придадем по-човешки образ.
За вредите – напълно съм наясно с вредите, които yarn bombing-ът може да причини и имах опасения в началото на проекта. Но имаме експертното мнение на арбористи, тъй че да не причиним никаква вреда на дърветата. Плетките няма да са поставени плътно, за да не им пречат.
Предвиждаме да ги оставим за кратко – месец и половина, максимално два, но ако забележим каквито и да било проблеми с дърветата, ще махнем „дрешките“ по-рано.
Какво искаш да постигнеш чрез кампанията?
Да обърна внимание на отношението на хората към природата и градовете. С „Прегърната природа“ засягам екологични проблеми като „бързата мода“, сечта на градски дървета и гори, замърсяването. Искам да подаря цвят на град Бургас и да свържа хора в кауза. Също така цел е новото поколение, от което съм част и самата аз, да се научи да плете, да използва ръцете си за нещо друго освен телефони! И да си припомни да обича природата, да разбере, че тя е навсякъде около нас, че всички сме вплетени.
Какво ти е отношението към „бързата мода“? Какви промени би предложила?
„Бързата мода“ искрено ме ужасява. Разрушава природата ни (модната индустрия е вторият най-голям замърсител след петролната) и унищожава милиони човешки животи. За да имаме постоянно нови евтини дрехи, шивачките, правещи ги, работят в т.нар. sweatshops – работни места без справедливи условия за работа. Използва се и детски труд. 98% от хората, работещи в модната индустрия, получават заплащане много под минимална заплата за, не би било преувеличено да се каже, робски труд и сериозни здравни опасности. А ако започна с екологичните проблеми, няма да приключим. Само ще кажа, че бързата мода замърсява въздуха и водите ни, причинява глобално затопляне и унищожава големи обработваеми площи.
Решенията не са особено сложни, аз ги живея всекидневно с екологичен начин на живот вече от години. На първо място трябва да намалим консумацията си. Ако знаеш, че ще носиш някаква дреха само един сезон или 2-3 пъти, не я купувай. Със сигурност вече имаш достатъчно, а може и да си разменяте с приятели и роднини. Ако все пак ти се наложи да купиш дрехи, пазарувай от втора употреба, по-евтино е и даваш нов живот на вече необичани дрехи. Това не означава, че не са хубави. Точно обратното – те са уникални скрити съкровища. Също така модите от минали години се връщат, тъй че само печелиш. Освен това погледни етикета – избягвай полиестер, найлон и други синтетични тъкани, защото те са пластмаса и при целия им процес на живот вредят – от токсично производство до пране – при всяко изпиране във водата се пускат хиляди микрочастици пластмаса – т.нар. микропластмаса. Избягвай и не-био памук, защото за производството на памук масово се използват опасни за природата и хората препарати (причина за изсушаването на Аралско море, например, е именно памукът).
Много важно е и да не изхвърляш дрехи. Ако може да се зашие или закърпи, направи го или дай дрехата на шивач. Ако може да я използваш като парцал, използвай я като парцал. (Ако можеш да я дариш за готина арт инсталация, дари я за готина арт инсталация!). Подарявай, дарявай. Дай за рециклиране (само ако не става за нищо друго, защото рециклирането също е енергоемък процес). И не на последно място, отговорност трябва да имат не само потребителите, а основно производителите.
Големите брандове печелят на твой гръб и на гърба на 3 милиарда души, работещи за индустрията им. Има значение къде отиват парите ти. Бойкотирай големите корпорации като не си купуваш дрехи от магазините им (решението са втори употреби и малки местни производства) и като изразяваш мнението си било то в протест, в разговор с приятел или в арт инсталация.
Предстоят ли ви други инициативи?
Обсъждаме „Прегърната природа“ да се пренесе и в други градове. Не знам колко дълъг ще бъде пътят на „Прегърната природа“, но със сигурност ще видите още много неща от мен, може да са в съвсем различна насока, но пак ще са оплетени в моя пъстър светоглед и ще целят да предизвикат размисъл и действие!
Снимков материал: Личен архив Божана Славкова
Примерни снимки: davidcharlesfox