"НЕ" на модата на боклука. "ДА" на устойчивия гардероб и дрехите втора употреба
В момента "новината", че Грета Тунберг няма да си купува повече нови дрехи обикаля медиите и виртуалното пространство. Както виждаш, съм сложила думата новина в кавички, защото аз наистина не я смятам за такава. Ако се замислиш, да спреш да купуваш нови дрехи е съвсем постижимо, тъй като освен да взимаш от приятели (които в повечето случаи имат излишни) има още един много лесен начин да се сдобиваш със страхотни дрехи, без те да са нови - магазините ВТОРА УПОТРЕБА!
Така че браво на Грета, а тази НЕновина е повод да говоря на една от най-любимите си теми - устойчива мода и защо дрехите втора ръка са супер (а новите "conscious/sustainable" колекции са част от проблема, а не от решението). Напоследък все повече брандове от т.нар. fast fashion индустрия имат устойчиви колекции, с които се опитват да замажат очите на потребителите, убеждавайки ги, че произвеждат облеклата си етично и с мисъл за природата.
Но възможно ли е въобще това, при все че останалата част от производството им е 90% от цялото и задушава планетата с тонове парцали?
Екологичният отпечатък на текстилната индустрия в световен мащаб е огромен.
- 85% от дрехите, които се произвеждат, се озовават на боклука всяка година. Един контейнер с текстил се изхвърля или изгаря всяка секунда някъде по света.
- Колекциите на модните марки се увеличават и при някои стигат до 24 на година! А колкото по-евтини са дрехите, толкова повече хора купуват ли купуват...
- Прането на дрехи "освобождава" 500 000 тона микрофибри годишно, които попадат в океаните - като замърсяване това се равнява на 50 милиарда (милиарда!) пластмасови бутилки. 35% от микропластмасата в океаните идва от прането на синтетични материи.
- В около 60% от дрехите се използва полиестер, а за направата му се произвеждат два до три пъти повече въглеродни емисии в сравнение с памука. Модната индустрия е виновна за 10% от всички въглеродни емисии на планетата.
Да продължавам ли? Мисля, че няма нужда и е време да си поговорим (отново!) защо дрехите втора употреба са част от решението (но истинското решение е цялостно да купуваме по-малко).
Пиша тази статия, защото темата силно ме вълнува и от няколко години се стремя да постигна по-устойчив гардероб. Гордея се с факта, че вече много рядко купувам нови дрехи за себе си от "нормални" магазини. Майка ми изигра ключова роля за това, тъй като тя е по-голямата "thrift queen" (кралица на втората ръка) и започна да ме води в такива магазини по-често, а през последните години да обикаляме "килата" на лов за находки се превърна в любимата ми семейна традиция.
Освен че пазаруването на дрехи втора употреба спестява пари (защото не всеки може да си позволи да пазарува от истинските устойчиви брандове, които често са доста скъпи), то има много други предимства.
Кои са те, ще разберем ей сегичка!
Увеличаваме жизнения цикъл на дрехите
От това колко дълго една дреха е в "обращение" зависи кога ще се окаже в един от камионите за боклук, които се изхвърлят или изгарят всяка секунда някъде по света. Като увеличаваме жизнения ѝ цикъл, отлагаме този момент. Не безкрайно, но може би достатъчно, за да си поеме въздух планетата ни.
Намаляваме производството на нови артикули
Всичко е въпрос на търсене и предлагане. В последните години се купуват 60% повече дрехи, отколкото преди 2000 години (а вече може и да са повече). Като купуваме дрехи втора употреба намалява нуждата от производството на нови, което означава по-малко въглеродни емисии в атмосферата - ура!
Промотираме устойчивата мода
Пътят към изцяло устойчив гардероб минава през втората употреба. Той е част от slow fashion вълната, която всички трябва да "яхнем", освен ако не искаме децата ни да се давят в море от текстил вместо да плуват в чисти океани. А за да се случи това, трябва да даваме пример с нещата, които (не) купуваме и да говорим за това!
Находките са уникални
Рядко използвам тази дума, но в случая е подходяща - дрехите, които можем да намерим в магазините втора ръка, често не могат да бъдат намерени другаде. Това е така, защото, да речем, за България много дрехи идват от скандинавските страни, Англия, Германия и дори Азия и редица брандове не присъстват на пазара у нас. Така може да се сдобиеш с дреха, която е "една на милион" и с която да се чувстваш страхотно, знаейки, че едва ли ще срещнеш друг човек по улицата със същата.
(Често) дрехите втора употреба "живеят" по-дълго
Това може да звучи странно, но не е, особено когато се отнася до винтидж находките. Много от тези дрехи са на по-висок клас брандове или са произведени преди fast fashion индустрията да превземе модния сват - следователно са шити така, че да имат много по-дълъг живот. Една от любимите ми ризи е купена преди 11 години от магазин за втора употреба и оттогава я нося без прекъсване - все още не се е променила много на цвят и материята не е мръднала. А в гардероба ми има още много такива доказателства.
НЕ спонсорираме робски и детски труд
Погледни етикета на дрехата, която носиш. Най-често тя е ушита в държава от Азия или Африка, където заплащането е ниско и несправедливо, а правата на хората и работниците са най-малкото под въпрос. Купувайки дрехи втора употреба, ние, макар и косвено, се борим срещу това. Или поне не го подкрепяме допълнително.
Подкрепяме местния бизнес
Много се говори за това, особено през изминалата година. Купувайки дрехите си втора употреба от магазин в квартала, подпомагаме местните търговци, а в момента всички имат нужда от това. Ние пък можем да открием истинско съкровище сред купищата дрехи - да, понякога се иска ровене (както и в "нормалните" магазини на разпродажба, впрочем), не всичко е подредено на закачалки или по размер, но чувстото, което изпитваме, когато сме намерили дрехата, която сякаш ни вика по име и е на страхотна цена, е несравнимо. Всички печелим!
Изображения: oxfamapps.org.uk. wtvox.com