Какво се случи около Международния ден на хората с увреждания?
На 3-ти декември - Световния ден на хората с увреждания, в цял свят се организират мероприятия, които да напомнят, че са необходими ефективни промени в условията на живот на тези хора, които да направят ежедневието им максимално независимо и свободно.
В световен мащаб, около 15% от населението на Земята има някаква форма увреждане. В България, хората с призната трайно намалена работоспособност са между 800 000 и 1 000 000 (към 2016). Те се сблъскват ежедневно с трудности, за които физически здравите хора дори не подозират. Повечето обществени места не са пригодени за специалните им потребности. Училищата, градския и международен транспорт, паркове и алеи често им причиняват трудности и неудобство.
Именно затова на датата 3 декември ежегодно се организират събития и инициативи, посветени на хората с увреждания.
На 2 декември Фондация "Развитие и интеграция” и Фонд "Социална закрила", под патронажа на Столичната община, представиха благотворителният концерт - спектакъл "Продължаваме заедно", който се проведе в младежкият театър "Николай Бинев". Участие взеха асоциацията на родителите на деца с увреден слух и неделно училище за деца със специфични нужди към храм "Св. Кирил и Методий". Сред гост изпълнителите бяха Петя Буюклиева и Маргарита Хранова.
В Мездра беше проведен благотворителен концерт "Усмивка за всеки ден", където всички се наслаждаваха на любимите български песни и танци. Целта беше събирането на средства за реализирането на зимен оздравителен лагер за децата и младежите от комплекса за социални услуги за деца и лица с увреждания. Към каузата се присъединиха победителят в "Пирин Фолк" - Сандански 2016г. Светлин Миланов и колективи към НЧ "Просвета-1925".
Днес, на 4ти декември, в мраморното фоайе на БНР, ще бъде открита изложбата "Познати и непознати вдъхновения", в която ще бъдат представени творбите на хора в неравностойно положение, което обаче по никакъв начин не ги е спряло да намерят себе си в изкуството. В изложбата са включени произведенията на деца и младежи от Специалното училище за ученици с увреден слух "Проф. д-р Дечо Денев" и фотографии на младите курсанти по сетивна фотография за незрящи на фондация "Графия".
Още един изключително ярък пример за проява на активност свързана с деня на хората с увреждания, стана акцията на фондация "Сошъл Фючър" и тяхната кауза "JAMBA - Кариера за всички" - "Паркирал си неправилно". Те успяха да изненадат много шофьори, оставили колите си на местата обозначени за инвалиди, залепяйки големи сини стикери на предния или задния прозорец на нарушителите. Стикерите са с надпис "Паркирал си неправилно! #Равен достъп", а социалният им експеримент има за цел да се създаде една по-сериозна и правилна нагласа към хората с увреждания.
Това са само част от събитията обвързани със Световният ден на хората с увреждания. С всяка година се появяват нови и нови идеи за това как да приспособим светът ни към тези, за които той е невъзможен. Трябва да бъдем максимално лоялни и толерантни към всички членове на обществото, в което живеем и 3 декември определено е една от датите, които ни дават възможност да го покажем, но не е единствената. Защо за хората с увреждания всеки ден е 3 декември.