Казусът "Бедечка", който ни вдъхновява да се грижим за природата
От 15 до 17 май в старозагорския парк "Бедечка" се проведе доброволческо почистване, организирано от "Запазете Бедечка" и "Грийнпийс" - България. Идеята на акцията е да се разчисти мястото край реката, след което да се изградят природосъобразни конструкции с цел социализирането на парка. Преди две години Димана Шишкова ни разказа за казуса "Бедечка" и дългогодишната борба на старозагорци да запазят това приказно зелено пространство в самото сърце на града. Тяхната борба продължава до днес - почистването през изминалия уикенд е само част от поредицата акции, с които "Запазете Бедечка" се стреми да предотврати застрояването на парка. Повече за каузата ще научите в следващите редове.
"Едно прекрасно тайнствено място" - това е паркът "Бедечка" за повечето жители на Стара Загора. Разположен в сърцето на града под сянката на красивите дървета край реката, паркът запазва духа на дивата природа в цивилизацията. От години насам природозащитници и приятели на "Бедечка" се борят с всички сили за съхраняването на това райско кътче и развитието му като място за отдих, свързване с природата и бягство от забързаното ежедневие.
Сред най-активните организации в тази борба е "Запазете Бедечка". През изминалия уикенд нейните активисти в партньорство с "Грийнпийс" - България, сдружение "НеФормално" и Международен младежки център проведоха почистване по течението на реката.
"Доста хора се включиха в акцията за почистване на едно чудесно, тайнствено място, сравнително скрито благодарение на гората, която е част от парка "Бедечка". Нашата цел беше ни повече, ни по-малко да махнем клони, избуяла трева и т.н., за да стане мястото съвсем чисто. В началото на юни ще направим втора подобна акция за поставяне на природощадящи конструкции, които малко повече да социализират мястото - разбира се, без по никакъв начин да нарушават неговия естествен вид", разказва пред Uspelite.bg активистът Първан Симеонов.
Откъде идва идеята?
Идеята за акцията води началото си от партньорство между активисти и група урбанисти, които се занимават с т.нар. плейсмейкинг (местосъздаване). Повече за този подход ни споделя Ангел Бондов - координатор местни общности към "Грийнпийс" - България и урбанист в сдружение "НеФормално", който подпомага инициативата заедно с колегата си Тодор Кесаровски.
"Това е подход отдолу нагоре, който цели да проучи желанията, нуждите, проблемите на хора, свързани с конкретно публично пространство, и да ги въвлече в процеса по неговото облагородяване. Логиката е, че когато човек сам създаде нещо, после има по-голям шанс то да бъде опазено и поддържано", разказва Бондов.
За да научат повече за нуждите, идеите и мечтите на старозагорци във връзка с бъдещето на парка, активистите посещават терена и разговарят на живо с посетителите на "Бедечка". Успоредно с това създават онлайн анкета, чиято цел е да отрази нагласите на гражданите към парка, както и да събере техните собствени предложения за поддръжка и облагородавяне. Резултатите показват, че хората в града ценят изключително високо естествеността на парка и искат тя да бъде запазена във времето.
"Генерално изпъква едно – упованието в това, че парк "Бедечка" е едно място с много естествен природен ландшафт. Хората искат това да се запази и да се ползва, защото е един зелен пробив в сърцевината на града. Насред града вие имате гора и такива места, в които можете да се скриете и да намерите себе си", споделя Първан Симеонов.
Благодарение на подкрепата на младежки и екологични организации се задейства инициативата по почистването на поляна в "Бедечка" и изграждането на природосъобразни съоръжения, които да превърнат парка в още по-приятно място за отдих. На 5 и 6 юни ще бъдат поставени въпросните конструкции, подготвени от активистите като изненада за жителите на града. На почистената поляна ще се появят различни пейки, места за изхвърляне на отпадъци, както и маси с нарисувани полета за игра на шах и "Не се сърди, човече". Предвидени са и съоръжения за най-малките - ще бъдат изградени мостове, които ще свързват поляната с два естествено образувани острова в реката.
"Чрез подобна акция решихме да дадем един тласък към това, да покажем колко е прекрасен паркът. Ако бъдат създадени условия за неговото използване, ангажираността и интересът на хората ще се повишат отново в посока паркът да бъде запазен като парк, тъй като мястото наистина е страхотно", казва Бондов.
Инициативата се осъществява на изцяло доброволни начала. За създаването на конструкциите ще се използват предимно естествени материали като палети, клони и дънери. Всеки желаещ да допринесе с каквото може към облагородяването на тази част от парка ще има шанса да се включи според плана на архитектите.
"Все пак имаме едва два дни и се надявам, че ако успеем да направим всички тези неща, ще поставим много добро начало за самата поляна и ще дадем много хубав пример", добавя урбанистът.
В по-дългосрочен план активистите имат и други амбициозни идеи, които все още се обсъждат - сред тях са създаването на компост и превръщането на изсъхнали дървета в красиви скулптури.
Борбата за "Бедечка"
Това обаче далеч не е първата подобна акция за запазване и позитивна промяна на парк "Бедечка". Първан Симеонов напомня, че настоящото почистване е само част от близо десетгодишните усилия на "Запазете Бедечка" за съхраняването на парка. Активностите на организацията водят началото си от приемането на подробния устройствен план за застрояване през 2012 г. След множество акции, протести и референдуми устройствените планове са променени и "Бедечка" успява да си възвърне статута на парк. Административните и правни неуредици обаче още не са трайно разрешени. Затова гражданската активност продължава до днес.
Милка Колдамова от години участва в процесите по съхраняването на парка. Тя е активист на "Запазете Бедечка", а от началото на тази година работи в Международен младежки център - една от организациите, подкрепящи настоящата инициатива.
"Доста време, разговори и усилия бяха положени, за да се смени посоката на развитие, на живот и на бъдеще в тази територия. Не съм убедена, че на всички им е ясно през какви процедури се преминава оттук нататък. Но съм сигурна, че начин има, а отговорните лица ще намерят най-верните формулировки и най-точните процедури. От тях се иска само да ги спазват", споделя Колдамова.
Към момента основното предизвикателство пред запазването на "Бедечка" е свързано с терените от парка, които все още имат статута на частна собственост. Според природозащитниците това е проблем, който се наблюдава в цялата страна - в зелени пространства през годините са възстановявани земеделски земи, реституирани са имоти и т.н. Би трябвало общината да обезщети съответните собственици и парк "Бедечка" отново да премине в общински ръце, за да стане възможна поддръжката му. По думите на Първан Симеонов обаче тези процеси се развиват твърде бавно.
"На национално ниво в България трябва да се измисли механизъм за отчуждаване на такъв тип имоти справедливо спрямо коректните собственици, защото на страшно много места са се появили частни терени, готови за застрояване в междублокови пространства, зелени площи и детски площадки. Това предизвиква напрежение и е нужен механизъм за по-бързо излизане от този проблем", подчертава активистът.
Милка Колдамова също посочва необходимостта от трайно разрешаване на проблема с обезщетенията, за да може грижата за парка да бъде поставена на първо място.
"Нерядко се случва да се коментира финансовата част - колко скъпо ще ни излезе да се обезщетяват собствениците. Въпросът не е колко ще ни струва, въпросът е дали си струва. Защото всеки иска да живее в един подреден град с достатъчно зеленина, с достатъчно места за отдих, почивка и бягство от цивилизацията", споделя активистката.
Вдъхновението "Бедечка"
Приятелите на "Бедечка" все пак са обнадеждени, че казусът ще бъде разрешен. Дотогава активистите ще предприемат още позитивни акции за почистване и облагородяване на старозагорския парк, а ако се наложи, са готови отново да излязат на протест в негова защита. Защото за тях казусът "Бедечка" не е изолиран инцидент в съвременната ни история - това е шаблонен случай, който се наблюдава както в градска среда, така и в природата, в планините и по Черноморието.
Затова с поредицата от инициативи в защита на парка представителите на "Запазете Бедечка" и останалите природозащитни организации се надяват да предизвикат появата на други подобни акции в цялата страна. С примера си те вярват, че ще вдъхновят повече хора в България да пазят своите зелени пространства, да се грижат за чистотата и облагородяването им и да не позволяват неуредици и несправедливости, свързани с тяхното съхранение за идните поколения. Както споделя Милка Колдамова:
Общественото мнение започва все повече да натежава, хората стават непримирими и дори физически застават зад подобни каузи. Вярно е, че "зеленото не се яде", но пък и без него не можем. Всички знаем максимата, че природата без нас може и даже би се справила доста по-успешно, но ние без нея няма как да оцелеем. С това презастрояване, което го има повсеместно, спасяването на една такава зелена площ е от изключително еволюционно значение. И колкото и дълго време да отнеме, ние ще се справим.
Снимките в материала са дело на Жоро Хаджиев. Поставянето на природозащитните конструкции в парка "Бедечка" ще се състои на 5 и 6 юни. Всички желаещи да допринесат към запазването и облагородяването на този парк имат възможността да се включат в акцията.