Кой грабна голямата награда на СФАФ във Варна?
Вече са ясни наградените на тазгодишния Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ). Голямата награда отиде при "Made in Brachicera" от България, за който писахме в предходен материал за кинофорума в морската столица.
Това е филмът, който печели и при пълнометражните продукции. Грамота в категорията за пълнометражки грабна "Момичето без ръце", подгласник на българския филм за държавата на мухите за гранд при. Наградата за късометражен филм отиде при руския "Кукушка", който разказва за малко пиле, искащо да достигне в полета си до слънцето. При анимационните серии спечели аржентинско-френският "Офицер трагедия". При продукциите за деца призът в категорията отиде при "Паяжина", отново от Русия.
При студентските филми като най-добър бе отличен иранско-американският "С аромат на здравец". Със специален диплом в категорията остана "Стаята на татко".
Почетната награда за цялостен принос тази година е за празнуващия 85-и рожден ден Иван Веселинов от България, известен с филмите си "Страх", "Дяволът в черквата" и по-новите "Джунгла под прозореца" и "Черна хроника".
Наградата на гилдия "Критика" към Съюза на българските филмови дейци (СБФД), отново отиде при "Mаde in Brachicera". Наградата на СБФД е за другия български пълнометражен филм в тазгодишната селекция "Зоотроп" на братя Гелеви. Наградата на СБХ за постановка бе присъдена на "Mаde in Brachicera".
На пресконференцията, на която бяха обявени призьорите, журито съобщи, че е обсъждало номинациите до 3 ч. през нощта и колебанието за носител на голямата награда е било между пресният, едва преди началото на фестивала монтиран "Mаde in Brachicera" на Николай Тодоров, "Момичето без ръце" от Франция и "Етел и Ърнест" от Великобритания.
СФАФ 2017 ще бъде запомнен като пъстър с широта на идеите в селектираните филми, показващ разнородни техники за анимация. По време на фестивала бяха представени в специални секции филмите на Иван Веселинов (85 год.) и сръбския му колега Никола Майдак (90 год.). Зрителите видяха прекрасни пълнометражни продукции, сред които българските "Mаde in Brachicera" и "Зоотроп" приковаха вниманието. При късометражните филми имаше над 60 предложения за награда, като родният "20 ритника" и израелският "Реорганизация" бяха сред най-запомнящите се.
Студентските филми също бяха интересни, а специалните селекции на висшите училища от Европа и Азия приковаха вниманието на публиката при вход свободен.
На спечелилите честито! А на публиката ѝ остава да се надява, че и догодина ще има Световен фестивал на анимационния филм във Варна.
Снимка: varnafest.org