Кой стартира безплатен онлайн курс по български език и култура за 50 души от 20 държави?
Александър Димитров е на 23 години и учи магистратура по "Международен бизнес" в УНСС. От малък се занимава с чужди езици и освен майчиния български, владее още английски, френски, испански, португалски и румънски. По-рано тази година Алек, както го наричат приятелите, беше поканен за говорител на TEDxLozenets на тема "Да научим бързо и лесно чужди езици". Сега стартира провеждането на безплатен онлайн курс по български език и култура.
Защо реши да започнеш да водиш онлайн курсове по български език и култура?
Много фактори повлияха за това решение. На първо място – обичам да представям България пред чужденците. Работя като екскурзовод за Free Sofia Tour и обичам да разпространявам културата на България и да информирам хората за всичко, свързано със страната ни, тъй като голяма част от тях не знаят много за нея.
Друга причина е интересът сред мои приятели от чужбина. В миналото съм ги учил на определени думи на български, но никога не сме си говорили за повече от това. Наскоро обаче си говорихме онлайн с група приятели и ги попитах дали биха били заинтересовани да научат повече. Те ми казаха, че това е много хубава идея и биха се включили, което ме мотивира допълнително.
Винаги съм обичал да експериментирам и да опитвам нови неща. Бих искал да се пробвам да бъда преподавател, понеже не съм преподавал друг език досега. Със сигурност ще срещна предизвикателства, но мисля, че опитът, който имам с чуждите езици, би ми помогнал да изпълня целта си и да успея да мотивирам други хора да започнат да учат български.
Колко души очакваш да се включат в курса и от какви националности?
Крайният срок за попълване на документи беше миналата седмица. Като цяло интересът е доста по-голям, отколкото очаквах. Над петдесет са младите хора, попълнили формуляра за кандидатстване. Те са от 20 различни държави – главно европейски, като Германия, Италия, Румъния и Испания. Има дори интерес от граждани на по-екзотични държави, като Мексико, Перу, Южна Корея, Филипините.
По твои наблюдения какво е най-трудно за чужденците, изучаващи български език?
Не съм преподавал никога досега, но това, което си представям като най-трудно, в началото поне, е азбуката. Голяма част от хората, които ще участват в курса, използват латинската азбука. Следователно букви като ш, щ, ю, я, ц, ч биха били доста трудни за запомняне. Друго предизвикателство може би е спрежението на глаголите, но в този курс няма да навлизаме в детайли, а ще учим сегашно и бъдеще време на основни глаголи като съм, имам, уча, работя.
А кои ще са първите фрази, на които ще научиш своите ученици?
След азбуката ще се концентрираме върху основни фрази, които ние българите използваме в ежедневието си, и такива, които курсистите биха използвали, ако са в България. Става въпрос за думи като здравей, благодаря, моля, извинете, довиждане. Веднага след това ще започнем да учим личните местоимения.
Кои са най-любопитните фрази, на които би ги научил?
Бих ги научил на български жаргон – например думата айляк, която се използва в Пловдив. Освен това, бих ги запознал и с любопитни изрази като „дреме ми на шапката“ или „на баба ти хвърчилото“.
Какво включва учебният ти план по отношение на българската култура?
Уроците ще имат продължителност от един час и ще бъдат разделени – половината от времето ще изучаваме езика, а другата половина от времето ще изучаваме култура. За културната част нямам предварително изготвен план, а ще пращам анкета на моите курсисти и те ще ми кажат коя част, свързана с културата на България, им е интересна. Тази, която събере най-много гласове, ще обсъдим при следващия урок.
Като цяло в културната част ще засегнем неща, свързани с българския фолклор, кухня, литература, филми.
Каква е продължителността на самия курс?
Курсът започна с церемония по откриване. Продължителността е десет урока, които ще се случват всеки уикенд с две групи – едната в събота, а другата в неделя. Целият курс ще приключи с финален изпит през месец януари. Тоест, ще трае два месеца и половина.
Как виждаш продължението на проекта си? Би ли надградил нивото с по-напреднал курс за учениците от пилотния?
Да, мотивиран съм да създам и следващи курсове. Разбира се, че курсистите няма да научат до съвършенство българския език и култура, така че винаги има много за учене. Все пак всичко зависи от желанието им да продължат в следващо ниво. Ако те биха искали да продължат да учат български език, аз съм насреща. При желание бих направил и още един курс за начинаещи с нови курсисти.
Възможно ли е от безплатна доброволческа дейност начинанието ти да се превърне в печеливш продукт?
Мисля, че този курс би дал много добро начало на курсистите, но със сигурност не е достатъчен. При наличие на интерес, след края на пилотния курс бих направил и платени курсове. Тези, които са завършили началното ниво успешно, биха получили отстъпка. Освен това на разположение съм и за платени индивидуални курсове, в които ще изготвя индивидуален план на курсиста и ще взема предвид интересите и желанията му.
Какъв чужд език мечтаеш да научиш? Защо?
Полски език. Харесва ми как звучи. Полският език ми изглежда познат, защото е славянски, но в същото време е екзотичен, тъй като много хора казват, че е един от най-трудните в света. Със сигурност би било интересно предизвикателство за мен.
Къде другаде, освен в България, би желал да работиш като екскурзовод?
Испания или Португалия - двете държави имат богата история и култура, а и вкусна храна.