Успелите

Лазар Радков: Движете се редовно и прекарвайте време с любимия човек

За да ви доближа повече до заряда и човека, който стои зад предизвикателството #30за30 избрах Лазар сам да напише интрото си за статията. Надявам се да бъдете една идея по-мотивирани, усмихнати и заредени след интервюто. А сега нека оставя човека, който иска да мотивира 1 000 000 души да тренират да говори.

Лазар Радков е особен тип чвор. Не се примирява с нещата, които не харесва и се опитва да ги промени. Още по-малко се примирява с посредствеността и постоянно се опитва да стимулира хората да използват съдържанието между двете си уши по предназначение. От това интервю ще научите за чий му е било да се връща в България да развива дейност и защо се е захванал с #30за30.

Как се роди идеята да създадеш проекта Live to Lift?

Нека тръгнем от малко по-назад във времето. Учих за инженер в Хамбург, Германия. Бях близо до завършването, когато една сутрин се събудих и си дадох сметка, че само за последните 5-6 месеца съм чел много повече за тренировки и хранене, отколкото за инженерните науки през последните три години. Съответно си смених университета и се преместих в специалност „Наука за храненето“. По-нататък изкарах няколко треньорски курса, върнах се в България и започнах да тренирам хора. Година по-късно се появи и Live To Lift.

Тренировките, хранене и и грижата за здравето винаги са ми били страшно интересни като тема, a с времето установих, че супер много ми харесва да помагам на хората да си помогнат сами, а да наблюдавам как се променят и как се развиват буквално пред очите ми, ми носи огромно удоволствие.


Какви са ползите от движението за тялото и ума ни?

Уау! Това е въпрос за цяла книга, която някой ден може и да напиша. За момента ще се огранича с няколко (доста) опорни точки.

При децата редовното движение и спорт водят до:

  • По-добри оценки в училище (стига И да учат, освен да спортуват ).
  • По-малко на брой емоционални проблеми в сравнение с децата, които не спортуват.
  • Подобряване на имунитета и броя случаи на настинка и други заболявания.
  • Процентите мазнини са по-ниски, както и подобрява кондицията.

При по-възрастните хора редовното движение и спорт водят до:

  • Повишена продуктивност и креативност.
  • Завишаване енергията и подобрява настроението.
  • Рискът да станем 200 килограма също е ограничен.

При още по-възрастните хора редовното движение и разумният спорт водят до:

  • По-здрави кости, по-добър баланс и стабилност.
  • Рискът от падания и процентът счупвания намаляват. 

В дългосрочен план:

Хората, които са по-издръжливи, статистически живеят по-дълго и по-качествено от тези, които са по-малко издръжливи, дори и първите да са по-пухкави и/или с наднормено тегло.

Хората, които са по-силни физически, живеят по-дълго и по-качествено от хората, които са по-слаби физически, дори първите да са с поднормено тегло (да поднорменоте тегло е по-голям рисков фактор за преждевременна смърт дори от наднорменото тегло)

Хората, които имат повече активно тегло (т.е. мускули, органи, кости, стави и т.н., а не мазнини, което е пасивно тегло) живеят по-дълго и по-качествено и се възстановяват по-бързо от различни здравословни проблеми от хората с по-ниско активно тегло.

И понеже тук обикновено някой изревава, че част от написаното по-горе не било вярно – спокойно, всяко едно от твърденията е основано на поне дузина научни изследвания. На когото му е интересно – да ми пише, ще пратя референции за четене.

Как да се задържим мотивирани?

Въпрос за 1 милион долара!

Мотивацията е въпрос на осъзнаване, че нещо е добро и важно за нас, на приоритети и на енергия. Ако нещо ни е приоритет – ние ще намерим време за него. Откъде знам ли?

Всички намираме време за работата и за семейството ни, понеже са ни важни. Е, добре – почти всички. Пушачите намират време за цигара, любителите на ракийката намират време за една малка, а феновете на порното успяват да отделят едни 5-10 минути, независимо колко натоварена е програмата им. Или поне така съм чувал.

Та, ако нещо ни е важно – ще намерим време и енергия за него. Ако нямаме енергия обаче – няма да можем да свършим нищо. Затова адекватният сън, разумното и дсотатъчно хранене и менажирането на стреса са в основата на намирането на мотивация.

Чак след това идват конкретни подходи от рода на:

Намери си партньор, с който да се държите отговорни един друг. Или ако не можеш да си намериш партньор, вземи си треньор. Треньорът е като партньора, само че с повече акъл и опит. Вероятно и затова си има и хонорар. (смее се)

Друг подход, който ни помага да се мотивираме е – намерете си среда. Ако хората около вас не спортуват – намерете си компания, която спортува и прекарвайте поне известно време с нея. Например, станете член на някой спортен клуб, вижте оки хора там ви допадат и излизайте чат-пат (редовно) с тях.

И понеже мога да напиша още много по темата, но изобщо не искам това интервю в статия за техники за мотивация, само ще кажа, че съм описал подробно още няколко добре работещи такива в „НАРЪЧНИКЪТ“ – е-книгата, която всеки, който иска да се включи в предизвикателството #30за30, може да си свали безплатно!

На какво те учи спортът?

Когато чуят „спорт“ много хора си представят огромни натоварвания, пот, състезания, измъчени гримаси.

Когато аз чуя „спорт“ си представям разнообразни форми на движение, които ти носят удоволствие, удовлетворение и/или различни ползи.

На какво ме научи мен лично спортът все пак? И по-точно – какво научих посредством спорта:

  • Спортът ми помогна да осъзная, че всеки от нас – всяко едно тяло – има нужда от движение.
  • Научи ме, че животът без достатъчно движение е почти все едно да не живееш ...
  • Научи ме да вярвам в себе си.
  • Научи ме да давам най-доброто от себе си (а може и баща ми да е бил де – не съм сигурен).
  • Научи ме да ценя здравето си.
  • Научи ме, че животът на неспортуващия човек може да се промени драматично, като започне да спортува.
  • Както и животът на спортуващия, като спре.

Затова движете се редовно, подкрепете  #30за30 и прекарвайте време с любимия човек.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ивелина Червенакова

Родена съм в града под тепетата. Интересите ми са свързани с Комуникации, Дигитален маркетинг и всичко, с което мога да допринеса стойност към обществото. Вдъхновявам се от емоцииите, които носи живеенето. Пиша, защото наистина искам да кажа нещо, което си струва да бъде казано.

Оставете коментар

0 коментара