Летящ старт: 3 победи за Станимир Беломъжев в началото на годината

Станимир Беломъжев започна по най-желания начин тази състезателна година. Българинът спечели три победи от три старта на Ски О Тур - традиционно силен международен турнир по ски ориентиране, който се провежда в Швейцария и Австрия.

Във вчерашния спринт троянецът спечели с време 18:55 мин. и има аванс от 24 секунди пред руснака Едуард Хренников. Трети остана друг руснак Андрей Ламов с изоставане от 1 минута и 22 секунди. Лидерът в световната ранглиста Ерик Рост от Швеция е шести.

Ето както сподели българинът в социалните мрежи след първите две завоювани победи:

„Страхотно начало на Ски О Тур 2017 за мен. Две победи от първите два старта в Давос, Швейцария – дълга дистанция масов старт вчера и средна дистанция днес. Утре е почивен ден, а програмата продължава със спринт и преследване във Фидеризер Хьоберг, Швейцария."

Турнирът е аналог на Тур дьо Ски в ски бягането, като днес продължава битката в преследването на база резултатите от вчерашния спринт. Следва почивен ден, който състезателите ще използват за преместване в Австрия в района на Зулцберг, където на 13 и 14 януари ще се проведат последните 2 старта от тура: индивидуален старт и преследване на база резултатите от първите 5 старта.

Успехите още в началото на месец януари са закономерни, след като през изминалата година Станимир Беломъжев се представи изключително успешно и написа история, като спечели 3 титли на световното студентско първенство по ски-ориентиране в Тула (Русия).

Веднага след приключването на турнира в Швейцария и Австрия, 18-20 януари, Станимир ще стартира в държавното ни първенство. В началото на февруари, 5-12.02. е Европейското първенство във Финландия, където България ще има и участие в смесената щафета - Станимир и Антония Григорова (двамата вече имат европейско щафетно сребро от първенството в Швейцария през 2015 г.).

Следват други два големи старта, чийто домакин е Русия - Световните военни игри в Сочи, 22-28 февруари и Световното първенство в Красноярск, 6-12 март (според правилата на Международната федерация по ориентиране (IOF) световните първенства и серията за Световната купа по ски ориентиране се провеждат през година).

Тук може да прочетете интервюто ни с един от най-успешните ни спортисти в зимните спортове - Станимир Беломъжев.

Станимира Атанасова

Студентка в НСА "Васил Левски", специалност „Спортен коментатор“. Спортът ме плени от дете. Започнах с лека атлетика, след което волейболът спечели сърцето ми. Вярвам в силата и необятната магия на спорта. Възхищавам се на човешкия дух. Вярвам в усмивките, в многото усмивки. Харесвам различния ъгъл на живота, който ни прави човеци. Вярвам, че нищо не остава незабелязано.