Станимир Беломъжев: Надявам се да успея да запаля, колкото се може повече деца с това, което правя
Още един пример за отдаденост и за това как се гонят и се хващат мечти. Представяме ви Станимир Беломъжев - един от най-успешните ни спортисти в зимните спортове.
Миналата година нашият Тачо оглави ранглистата по ски ориентиране, а съвсем скоро стана безапeлационен шампион в три отделни дисциплини на Световното студентско първенство в Тула. Тачо прибавя медалите към вече завоюваните две европейски отличия и две вицешампионски титли, като продължава напред с още по-големи амбиции. Не се плаши от натоварване и тренира с желание и мотивация всеки ден. Приятелите му го описват като най-трудолюбивия скиор, който някога са виждали. Той e изключително харизматичен и позитивен. Колегите му от спорната академия говорят с гордост и възхищение за него. Всички обичат Тачо, защото освен голям спортист, той е много топъл и земен човек.
Станимир е роден в Троян преди 28 години в спортно семейство. И двамата му родители са треньори по ски бягане. Тачо се качва на ските още на 2-годишна възраст. Родителите му си спомнят как се придвижвал по-добре със ските, отколкото без тях.
Попитахме Световния шампион за първите му стъпки на пистата. Ето какво ни разказа той:
Неофициалното ми първо състезание беше на едно Държавно първенство по ски бягане на Беклемето (на 20 км от Троян и на пистата, на която съм се научил да карам ски). Може би съм бил на 4-5 години и треньорите направиха състезание за децата си. Аз бях най-малкият. Имаше и момчета и момичета, като някои от тях бяха на 9-10 години. Спомням си, че карахме една много малка обиколка (около 700-800 м), която в началото беше изкачване, а после спускане и равно. Всички стартирахме заедно. Аз още от старта се изстрелях колкото сили имах. Много исках да спечеля състезанието, защото пряк конкурент ми беше Данчо - синът на бронзовия медалист по ски бягане от Олимпиадата 1980 година в Лейк Плесид – Иван Лебанов. Водих почти през цялото време, но накрая, точно преди финала, паднах и всички ме минаха. Това беше и моментът, в който разбрах, че ако искам да стана някога шампион, трябва да тренирам много и никога да не падам.
Първият ми официален старт беше 2-3 години по-късно. Бях на 7 години. Беше отново Държавно първенство. Отново на Беклемето. Трябва да ви кажа, че до 12-годишна възраст съм се занимавал само със ски бягане. Тогава най-малката група беше до 10 години и аз участвах в нея. Спомням си, че точно на първия старт станах 3-ти, на втория – 2-ри, а на щафетата станахме 1-ви. Бях изключително щастлив, че още на първото си „голямо“ състезание събрах пълен комплект медали.
Как се “ориентира” към ориентирането?
"Ориентира" ме баща ми. Те заедно с майка ми са били национални състезатели, но започват да се занимават с треньорска дейност по ски бягане. Та конкретното ми запознанство със ски ориентирането стана на 12-годишна възраст на едно държавно първенство в Говедарци (близо до Самоков). Спомням си, че не знаех какво става през цялото време и само обикалях наляво-надясно, колкото се може по-бързо, вместо да се спра, да помисля и да избера правилната посока. За резултати не си спомням, но разбрах, че този спорт много ми харесва, защото имаше много адреналин.
Какво прави тази дисциплина по-специална за теб от обикновеното ски бягане? Какви качества трябва да имаш, за да си добър състезател по ски ориентиране?
Ски ориентирането е спорт, който съчетава нормалното ски бягане с ориентиране (навигация). За да си добър ски ориентировач, не трябва да си само много добре физически подготвен, ами трябва да си и много спокоен, хладнокръвен, да може да мислиш, когато пулсът ти е повече от 180 удара в минута, да взимаш правилните решения или с една дума да си достатъчно интелигентен. Предпочитам ски ориентирането, защото има много неизвестност и адреналин. Всеки един състезател буквално разбира трасето, през което трябва да мине, 15 секунди преди старта, когато получава картата с маршрута си. Кой от къде ще мине, това вече е личен избор и точно затова е различно и яко!
Забелязваме, че отскоро пробваш маунтин байк ориентиране. Какви са впечатленията ти? Харесва ли ти и може ли да те видим на подобни шампионати?
С маунтинбайк ориентиране започнах да се занимавам сравнително скоро. В началото го правех, защото много обичам да карам колело през лятото, а и това е един от основните ми методи на подготовка. След като участвах на първите няколко състезания, разбрах, че начинът на ориентиране се доближава изключително много до ски ориентирането и така започнах да се занимавам и с МТБ ориентиране. Като начин за подготовка за зимата и като начин да разнообразям тренировъчния процес. Със сигурност ще продължа да карам и да участвам на състезания по МТБ ориентиране, защото ми доставя голямо удоволствие. Колелото за мен е свобода.
Къде провеждаш подготовките си?
Почти 50-60% от подготовката си провеждам на Белмекен. Това е може би едно от малкото места в България, където мога да проведа ползотворна подготовка. Също така много време прекарвам и в Рамзау ам Дахщайн (Австрия), където караме ски на глетчера Дахщайн. През ноември и декември се насочваме към Скандинавието, за да вземем участие и в първите стартове за сезона.
Роден си в Троян. С какво градът е по-хубав от всички тези уникални места, които посещаваш покрай спорта?
Троян е наистина много специален за мен. Първо, това е родното ми място и там се чувствам най-спокойно. Второ, там са доста от моите приятели, без които не мога. И трето, природата е уникална. Всичко, което ми е необходимо, е там.
Все още си студент. Какво учиш в момента?
Студент съм от 2008 година. Бакалавърската си степен завърших в НСА „Васил Левски“ – Треньорски факултет със специалност Ориентиране, а след това записах и магистратура във Военна Академия „Г. С. Раковски“, специалност Национална сигурност и отбрана.
Трудно ли беше студентското Световно първенство за теб?
Тази година едно от основните ми състезания, към които се бях фокусирал, беше първото Световно студентско първенство по ски ориентиране. Едно от изискванията на FISU, за да може да участваш, е да нямаш навършени 28 години. От тази гледна точка всички мои конкуренти от Световната купа и от световните и европейски първенства, които са под 28 години и са студенти, бяха там. Това са представители на Норвегия, Швеция, Финландия, Русия, Швейцария, Чехия - едни от най-силните нации в ориентирането. Мисля, че правилната подготовка, коята успяхме да проведем през сезона, ми помогна да бъда с едни гърди пред останалите. Определено ми беше трудно, но мисля, че и опитът, който натрупах последните години, оказа влияние.
Каква е тази твоя сила в комуникацията с хората? Защо всички, които те познават, макар и бегло, те обичат и подкрепят толкова много?
Това е доста труден въпрос. Честно казано, идея си нямам защо ме харесват хората. Надявам се да е, защото съм естествен, а и съм добър приятел. Приятелството значи наистина много за мен и се отнасям с голямо уважение към хората, които са около мен.
Миналата година буквално “разби” ранглистата с всичките си участия, каква е програмата за 2016?
За жалост програмата ми за 2016 от гледна точка на ски ориентирането е към своя край. Остава ми последното и може би най-отговорно състезание за мен за сезона - Европейското първенство в Австрия в началото на месец март. Това е и състезанието, което ще реши крайното класиране за Световната купа, както и за Световната ранглиста. След това предстоят няколко старта за държавно първенство по ски бягане, а защо не и да стартирам и на ДП по биатлон.
Защо ориентирането не е толкова популярен спорт у нас?
Ориентирането не е популярно в България, защото е спорт, за който не се говори много. Ориетирането е спорт, който се провежда почти винаги на различни райони и най-вече в гористи местности. Понякога в местности, които са дори трудно достъпни. Точно това може би го прави скрито от хората и най-вече от медиите. В същото време мога да кажа, че ориетирането е един от сравнително масовите спортове у нас. На държавните ни първенства участват повече от 500 състезатели, а на най-голямото състезание по ориентиране в България – международната купа „България“ повече от 1000.
Надявам се да успея да запаля колкото се може повече деца с това, което правя в момента и да започнат да се занимават с този страхотен спорт. Наистина комбинацията между природа, физически усилия и интелект е страхотна. Всяко състезание е на различно място, опознават се най-девствените и красиви места на България, създават се приятелства и се израства като човек.
Като студент от НСА трябва да си минал през всички спортове. Увлечен ли си по някой друг спорт, който изключва ски на краката ти или колело?
Слабост са ми спортовете, в които има много адреналин - от моторните спортове до така наречените "адвенчър "спортове. Последните две години участвам в единственото по рода си състезание в България – Adventure Race. Това е отборно състезание от двама души, които трябва да минат приблизително 200 километра бягане, плуване, колоездене. Има също така специални етапи от катерене, ориентиране, стрелба с лък и още много „шантави” неща. От колективните спортове много обичам баскетбол и волейбол. Занимавал съм се няколко години с баскетбол и до ден днешен, когато имам възможност ходя да играя с приятели.
Интересно ни е как разпускаш? Тъй като повечето хора се разтоварват сред природата, а твоето физическо натоварване е свързано с тренировки сред природата?
Какво обичам да правя през свободното си време ли? Ами... да бъда сред природата. Наистина не мога да си представя да живея без нея. Обожавам да се разхождам из планините и да практикувам всички видове спортове свързани с нея. Също така обичам да излизам, както всички млади хора. Не обичам много дискотеките. Много ми е шумно. Имам си едно много специално барче в Троян и винаги, когато имам възможност, отскачам да "ударя" някоя бира с приятели, защото, както споменах, приятелите за мен са много важни.
Може би защото зимният сезон е в началото на годината, винаги зимните спортове остават по-малко отразени от медиите и накрая на годината рядко попадат в спортните класации, но това е спортист, за когото трябва да се говори и с когото всички трябва да сме горди. Благодарим на Станимир за отделеното време. Ние от “Успелите” ще продължаваме да го подкрепяме и да отразяваме успехите му! Надяваме се да послужи за пример на повече деца, които да се запалят по този невероятен спорт - комбинация от физическа издръжливост, интелект и спиращи дъха природни гледки!
ВИЖТЕ ОЩЕ: Българин е шампион на Световоното по ски ориентиране за студенти
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.