Успелите

Линейка за планински терени - защо е необходима сега?

В последните дни новината за проект, който предвижда закупуването на 6 медицински хеликоптера бързо обиколи всички медии. През 2020 г. подобна новина, но за 2 такива, публикувахме и ние, като тогава се очакваше въпросните хеликоптери да полетят съвсем "скоро". Около година и половина по-късно страната ни все така не разполага с въздушна медицинска помощ, каквото без съмнение е необходима. Така ще е и в следващите минимум две години и докато чакаме медицинските хеликоптери, сдружение "Аварийно спасяване Пловдив" поставя началото на дарителска кампания за закупуване и оборудване на линейка за тежки терени.

Подобен високопроходим автомобил, който да превозва спасителен екип и медикаменти, би бил от ключово значение в случаи на инциденти в планината. Повече за идеята и възможностите да допринесем към осъществяването ѝ ще научите в следващите редове.

Кампанията "Линейка за тежки терени" на сдружение "Аварийно спасяване Пловдив" цели да осигури високопроходими автомобили за реакция при извънредни ситуации, както и да обучи спасителни екипи, които да ги използват в помощ на хората. Сдружението ще използва опита си в долекарската помощ, евакуацията и офроуд шофирането, за да направи употребата на подобна линейка максимално полезна и ефективна. Защо обаче са необходими подобни нестандартни методи за помощ в рискови ситуации?

Проблемът

Към момента в България не съществува система за спасяване посредством медицински хеликоптери. Предприемат се отделни стъпки в посока към нейното реализиране, но е малко вероятно да имаме подобно средство за реакция при извънредни случаи в близките години.

В същото време все повече хора посещават планините през всички сезони - правят преходи, спортуват, участват във фестивали и състезания, а това от своя страна повишава вероятността от инциденти, при които е нужна спешна помощ. Дори да бъдат закупени медицински хеликоптери, те все пак няма да гарантират пълна сигурност, че най-добрата възможна реакция в тези случаи ще бъде осигурена. При лошо време, мъгла или силен вятър дори хеликоптерите не могат да оперират. За стандартните линейки пък е почти напълно немислимо да достигнат навреме до местата с най-труден достъп в планинска среда.

Решението

Този факт насочва сдружение "Аварийно спасяване Пловдив" към търсенето на други възможности. Така на Георги Влайков и екипът на сдружението, съвместно с Петър Лесов от клуб "Офроуд Пловдив", им хрумва идеята да бъде закупен и оборудван високопроходим автомобил за медицинска помощ в планината. Подобна линейка за тежки терени би могла бързо и успешно да достигне до труднодостъпните места при всякакви метеорологични условия. В рискови ситуации, когато времето е от изключително значение, автомобилът ще закарва спасителен екип и помощни средства максимално близо до мястото на инцидента, като така може дори да се окаже животоспасяващ за пострадалите.

На спасители от различни организации освен това често се налага да пренасят хората в нужда на ръце до най-близката болница. Линейката за тежки терени би спестила много трудности и в тези случаи, тъй като може много по-лесно и бързо да транспортира пострадали на носилка или с нужда от кислород до най-близкото лечебно заведение.

При събития в планините като фестивали и маратони високопроходимият автомобил би обезпечил евентуалната необходимост от долекарска помощ и спешна евакуация, особено когато става въпрос за най-труднодостъпните места.

Тези фактори правят идеята за закупуване на линейка за тежки терени приоритетна за организации като "Аварийно спасяване Пловдив". Затова сдружението се обединява около каузата за осигуряването на подобни автомобили и си поставя за цел да обучи спасителни екипи за тях. Подобни позитивни примери вече са реализирани в Полша, където добреподготвени екипажи обезпечават големи събития като рали "Бреслау" с офроуд линейки. А при природни бедствия полските планински автомобили осигуряват безвъзмездна помощ на спасителните служби.

Какво е необходимо?

За да се осъществи целта на "Аварийно спасяване Пловдив", са нужни редица уреди за оборудването на високопроходимите автомобили - носилки, системи за подаване на кислород, ЕКГ апарат и т.н. Според изчисленията на сдружението подготовката на такава линейка ще струва около 30 000 лв. Всеки желаещ може да подпомогне каузата, като дари средства по сметката на "Аварийно спасяване Пловдив":

Сдружение "Аварийно Спасяване Пловдив"
IBAN:BG68RZBB91551012506770
BIC:RZBBBGSF
За кампания “Линейка за тежки терени”

Организацията пък ще публикува ежемесечни отчети и снимки от обученията на спасителните екипи. Повече информация за дарителската кампания ще получиш тук!

Реализирането на инициативата ще бъде от полза за всички посетители на масови събития в планината и участници в преходи, състезания и маратони. В крайна сметка всеки би се чувствал по-защитен, ако знае, че в случай на инцидент дори в най-труднодостъпното място, бързо ще пристигне линейка за тежки терени с усмихнат екип от спасители, които да му помогнат.

Снимка и информация: Сдружение "Аварийно спасяване Пловдив"

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара