Младите учители в отдалечени населени места - с по-високи заплати
По-голямо възнаграждение за младите кадри в сферата на образованието, работещи в малките градове и села - това предвиждат промени, предложени за обществено обсъждане.
Преди 6 години стартира инициативата на неправителствената организация "Заедно в час", която цели да предостави качествено образование на учениците в по-малките населени места и намиращите се в уязвими групи. Тя изпълнява успешно целите си, като дава възможност за развитие на перспективни и току-що завършили или завършващи студенти и млади преподаватели, и в същото време ги разпределя по отдалечени селища, където отново да запалят изгасналия огън на просветата.
Отново НПО-то изпревари правителството. Ето защо бе крайно време за действие и позитивната промяна към добро е на път да стане факт.
Предвижданите промени в наредбата за финансиране на институциите в системата на училищното и предучилищното образование ще осигурят допълнителни средства за заплати на младите учители в малките населени места, както и на специалностите, в които се очаква недостиг на пазара на труда. Ще бъдат финансирани предимно учебните заведения от рисковите райони като Северозападна България, Родопите, Странджа - Сакар, гранични общини и тези с предимно уязвими групи. Дори с малък брой ученици в клас, работата ще бъде по-ефективна, благодарение на мотивацията и професионализма на младия преподавател.
За 55 специалности в 12 професионални направления също се очаква прилив на средства, тъй като през следващите 5 години ще се пенсионират два пъти повече работещи в сферите на туризма, машиностроенето, електротехниката, енергетиката и т.н., отколкото са учениците, обучаващи се в момента.