Най-доброто от бизнеса у нас за 2019 година
2019 беше поредната година, в която видяхме много упоритост, иновативност и мащабно мислене от българските предприемачи. Само за тази година у нас беше създаден робот за хора с увреждания, български инженери разработиха спортен електромобил с автономна технология, компания инвестира в най-бързата линия за производство на шоколадови бонбони в света, България стана домакин на един от суперкомпютърните центрове в ЕС, Световната банка откри цeнтъp зa cпoдeлeни ycлyги в София, български стартъпи набраха милиони финансиране, а множество технологични компании разкриха планове за наемане на все повече служители.
През отминаващата година страната ни продължи да се утвърждава като технологичен и стартъп център и лидер в ниши като роботиката, производството на билки, разработката на финансови технологии и други. Накратко, част от бизнес успехите през 2019 година:
Враца привлича близо 100 млн. лева инвестиции за по-малко от година
В края на миналата година немската компания MD Elektronik GmbH обяви намерението си да вложи 22 млн. лв. в завод за автомобилни кабели във Враца и още в началото на производството си да наеме 300 служители, като има възможност броят им да се увеличи до 1000 души.
Освен немската компания, два нови големи инвеститори обявиха планове за изграждане на производствени мощности във Враца. Нaй-гoлeмият пpoизвoдитeл нa бaтepии в Изтoчнa Eвpoпa - "Moнбaт", е входирал в община Враца инвестиционно намерение да открие завод за биполярни батерии в града. В завода се очаква да бъдат вложени около 42 милиона лева и да бъдат разкрити 150 работни места.
Друго инвестиционно намерение е заявено и от производителя на каучукови изделия за автомобилната индустрия - "Теклас". Компанията планира да инвестира 30 милиона лева в завод във Враца, който да започне производство през юни 2020 г. Предвижда се първият етап от проекта да бъде завършен за 6 месеца, като начално ще бъдат открити 500 работни места с потенциал те да нараснат до 1000.
България е първа в Европа по производство на билки
За девета поредна година България е най-големият производител на билки в ЕС. У нас са отгледани общо 81 хиляди тона ароматни и медицински растения, както и подправки, което прави производството ни два пъти повече от това на Полша, където са добити 44 хиляди тона. Страната ни заема и водещи позиции в производството на слънчогледово семе, малини, череши, люцерна и дини.
Български робот помага на хора с увреждания да проходят
Българи създадоха уникален по рода си робот - OMNIBOT. Изобретението помага на хора с увреждания да се изправят на крака и да вървят. Уникалният по рода си български робот е напът да промени живота на хората с опорно-двигателни проблеми. Любомир Василев е инициатор за създаването на робота и споделя, че идеята за него се заражда след като съпругата му преживява тежък инцидент.
Това мотивира Любомир да създаде робот-помощник, който да накара съпругата му отново да се почувства активна и способна и да живее живота си пълноценно. Събира екип от инженери, в който работят механикът на разработката инж. Димитър Ортаков и специалистът по електроника и софтуер Данаил Иванов, и създава компанията iRise Mechanics. С помощта на ентусиазираните инженери създава уникалния робот OMNIBOT, който позволява на съпругата на Любомир да се изправя и да се придвижва сама с двата си крака. През ноември компанията спечели наградата за стартъп с най-голямо социално въздействие на международния конкурс CESA Awards 2019.
Британска компания в сферата на финансовите технологии наема 100 души в София
Компанията "Tide" е доставчик на банкови услуги за малки и средни предприятия във Великобритания и е класирана в топ 100 компании в сферата на финансовите технологии (fintech) на Острова. Към момента компанията е имала екип в София, като е ползвала споделено работно пространство. До края на годината се планира разширяване на екипа с над 80% до около 100 души.
"Tide" е поредната британска компания, инвестираща в София. Освен нея, базираното в Лондон международно бизнес издание Financial Times обяви преместването на още един от ключовите си екипи по разработка на продукти и технологии - FT Specialist, в българската столица. Същевременно базираната в Дъблин софтуерна компания за аналитични решения Experian също расте значително в София, като екипът ѝ вече наброява над 1000 души.
7 български компании се наредиха сред европейските лидери по иновации и ръст
Технологичната компания за софтуер иновации Accedia е най-бързо растящата българска фирма според класацията FT1000. За трета поредна година Financial Times подрежда в нея лидерите по иновации и ръст в Европа.
Accedia дебютира в класацията на 448 място, с отбелязан ръст от 388% между 2014-а и 2017-а година. Компанията предоставя ИТ консултантски услуги и разработка на софтуер с висока добавена стойност за големи компании в сектори като финанси и застраховане, производство и технологии. Веднага след нея (449-то място) се нарежда друг технологичен лидер у нас - Bulpros Consulting, следван от компанията за търговско корабоплаване и спедиция Donau Star (476), консултантската фирма Next Consult (642), производителите на хранителни стоки и RooBar - Smart Organic (908), технологичната компания Scale Focus (937) и компанията за професионално студийно оборудване Dynaphos (954).
В Своге заработи най-бързата линия за производство на шоколадови бонбони в света
Освен с дългогодишни традиции, богата гама от лакомства и над 850 служители, шоколадовата фабрика в град Своге вече може да се похвали и с най-бързата линия за производство на шоколадови бонбони в света. Новата линия е с размерите на футболно игрище и може да произвежда до 6 600 бонбона в минута, което я прави най-бързата в света в своя клас. Освен с възможностите си за бързо производство, фабриката в Своге разполага с технологията да произвежда по-комплексни лакомства с крем, добавки и многокомпонентни пълнежи. Инсталацията и въвеждането в експлоатация на новата поточна линия се реализира благодарение на инвестиция от над 22 млн. лв.
Кои IT компании у нас ще наемат над 100 души?
Секторът на IT и дигитални услуги е един от най-бързо развиващите се у нас и също е един от лидерите по заплащане. Немалка част от IT и технологичните компании в България се подготвят за растеж, като част от дружествата са предвидили да увеличат персонала си в следващите 18 месеца с над 100 души.
Част от компаниите, които планират такъв ръст на служителите, са:
Vмware - В София се намира най-големият център за развойна дейност на VMware в региона на EMEA, като тази година технологичната компания ще направи нова инвестиция от 46 млн. лв. и ще разкрие 500 нови работни места у нас.
Акронис България - В компанията за решения в сферата на компютърната сигурност понастоящем работят 100 души, като дружеството планира да наеме още 500 души до 2020 г.
Софтуер груп БГ - През март компанията получи инвестиционен заем в размер на 18 млн евро от Европейската инвестиционна банка. Поради очаквания растеж дружеството планира създаването на 200 нови работни места в България до 2021 г.
IMMEDIS - IMMEDIS е ирландска компания за данъчни и пейрол услуги, която планира да открие 200 нови работни места във Варна до края на 2020 година.
Paysafe България - Екипът на Paysafe България достигна около 1000 души и вече е най-големият офис на компанията в света. Въпреки това, плановете за разширение на компанията не спират дотук, тя търси още над 100 служители.
Bic - Френската компания Bic ще създаде в София център за услуги. Компанията обяви, че ще разкрие около 400 нови работни места.
Kaufland Service IT HUB - Kaufland Service откри вторият си IT център в София. С него инженерният екип на дружеството нараства до 110 души, като от компанията планират до края на 2020 г. да увеличат двойно екипа си.
Американска технологична компания открива първия си европейски офис в България
Американската технологична компания AtScale, чиято дейност е в сферата на управлението на големи информационни масиви (big data), откри първия си европейски офис в София. Компанията набира служители и към момента има отворени позиции за JavaScript и backend програмисти, DevOps инженери и други. AtScale е лидер в сферата на съхранението и обработката на големите данни, интеграцията им със системи за бизнес интелиджънс (BI), както и в облачна трансформация за бизнеси. Досега дружеството е подкрепено с рисков капитал за над 95 милиона долара от водещи световни инвеститори като Morgan Stanley и Atlantic Bridge.
Как се произвежда електрически спортен автомобил в България?
За да се създаде иновативен продукт у нас, една компания трябва да се възползва от симбиозата между българските инженерни таланти, новите технологии като 3D-принтиране, виртуална реалност, интернет на нещата и налудничавата изобретателност, която би поставила технология от Формула 1 в масов лек автомобил.
Подобен е подходът на "Кинетик Аутомотив", която през октомври демонстрира своето първо автомобилно бижу - Kinetik 07, в „София Тех Парк“. За модела си Kinetik 07 българската компания използва шаси от британската Caterham Cars, но болшинството от частите на електромобила са произведени у нас. В производството си "Кинетик Аутомотив" използва 3D принтер, с който изработва голяма част от детайлите на електромобила. В дизайна на своя спортен електромобил компанията използва сходен софтуер с този, използван от дизайн студиата на „Ягуар“ и „Порше“. „Кинетик Аутомотив“ създава и „мозък“ на електромобила си, тъй като развива собствена автономна технология.
Какво, колко и къде произвеждаме в България?
Всеки ден в България се пишат милиони редове софтуерен код, предоставят се множество услуги, изнасят се електроника и машини, приемаме хиляди туристи и се извършват десетки финансови сделки. Освен това, едно неизчерпателно проучване показва интересни цифри какво и колко произвеждаме в България:
На минута произвеждаме:
- 820 блистера във фармацевтичен завод в Пловдив
- 225 шоколада в шоколадената фабрика в Своге
- 233 продукта от пандишпан в сладкарски цех в Самоков
- 120 – 130 екструдирани туби в завод в Габрово
- Около 100 мегаватчаса от всички електропроизводители у нас
- Два 100-литрови бойлера в производствена база на един от водещите европейски производители на електрически бойлери и отоплителни уреди в Шумен
На ден произвеждаме:
- Около 4000 уреда във фабрика за хладилна техника в Пловдив
- Всяка стотна електрическа четка за зъби Trisa
- 4 хил. тона цимент на ден в завода в Девня
- 50 тона сурово-сушени, пушени, варени и др. колбаси в месокомбинат в Ловеч
- 50 тона бели и червени меса в предприятието на най-големия производител на птиче месо у нас в Стара Загора
- 1000 тона изпечена продукция на ден в най-модерния завод за керамични тухли на Балканите в Луковит
- 18 000 сензора, 8700 кабела, над 4500 скрепителни елемента и 5500 вентилни модула в завод на немски лидер в сферата на автоматизацията в София
На месец произвеждаме:
- 18% от анодната мед в ЕС
- 350 тона българско кисело мляко
- 6 000 тона алуминиеви продукти в завода в Шумен
- 416 хил. прекъсвача в производствена база в село Радиново
- 25 000 тона фураж, износ за Китай, в завод край Добрич
- 80 тона хумус от най-големия наш производител на хумус в Пловдив
- Над 1,5 млн пасти за зъби, 1,5 млн бои за коса и друга козметика в завод в столичния квартал „Илиянци”
- Около 50 000 чифта ски от най-големия световен производител на ски в света, базиран в Чепеларе