Успелите

Нови постижения за нашите юноши и девойки: 8 медала от Балканиадата по лека атлетика

Българският отбор по лека атлетика за юноши и девойки старша възраст записа силно представяне  на първото балканско първенство, което се проведе на 12 февруари в Истанбул (Тур). България замина с отбор от 27 атлети (15 девойки и 12 юноши), които завоюваха 8 медала  - 5 златни, 2 сребърни и 1 бронзов. Със силното си участие те оглавиха неофициалното класиране по медали.

Александра Начева стана първата балканска шампионка в шампионата в зала за юноши и девойки. Пловдивчанката, която е водачка на световната ранглиста на троен скок (13.03 м), очаквано спечели титлата в дисциплината, която бе първата на първенството.

Най-малката атлетка в нашия тим (2001 г) – Александра Начева взе златния медал още с първия си опит - 12.69 м. 15-годишната атлетка остана недостижима за конкурентките си. В другите опити постигна 12.58, 12.55, 12.13, фаул и пропуск.

Георги Начев донесе втората титла за страната ни на първенството за юноши, като бе най-добър на троен скок и с 15.41 м грабна златния медал. Начев постигна този резултат в третия опит.

На 400 м варненката Елена Георгиева се класира втора с личен рекорд - 56.98 сек. Тя отстъпи на шампионката Милица Яксич (Сърбия) – 56.74., а трета е Кристина Балан (Румъния) с 57.10. С този резултат 16-годишната Елена покри норматив за световното първенство (57.00) в Найроби, Кения през лятото.

Силвия Георгиева се представи отлично на първия балкански шампионат в зала за юноши и девойки в Истанбул. В бягането на 3000 м тя спечели титлата, като постави нов личен рекорд и убедително зае първото място. Варненката, която тренира при Цонка Господинова, подобри с близо 12 сек. личното си време в зала и финишира за 9:36.81 мин.

Лиляна Георгиева завоюва златото на 1500 м, след като бе толкова убедителна, че не срещна никаква конкуренция и остави следващата Гюлнааз Ускюн на близо 100 м разлика. С този резултат Лили подобри собствения си национален рекорд на 1500 м, който постави преди седмица в Добрич. Тогава тя постигна 4:20.49 мин., с което отвя постижения №1 за младша и старша възраст.

След като спечели титлата на 1500 м с нов национален рекорд (4:20.01), тя се пусна на последен пост в щафетата 4 по 400 м, като спечели второ злато на балканския шампионат. Така момичетата (първи пост – Кристина Борукова, Росица Канева, Елена Георгиева и Лили Георгиева) заслужиха титлата с 3:49.16 мин, като изпревариха силната четворка на Румъния – 3:49.91.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Станимира Атанасова

Студентка в НСА "Васил Левски", специалност „Спортен коментатор“. Спортът ме плени от дете. Започнах с лека атлетика, след което волейболът спечели сърцето ми. Вярвам в силата и необятната магия на спорта. Възхищавам се на човешкия дух. Вярвам в усмивките, в многото усмивки. Харесвам различния ъгъл на живота, който ни прави човеци. Вярвам, че нищо не остава незабелязано.