Успелите

"От нас зависи": Как да защитим природата в градска среда?

Днес (10 юни) от 18 ч. ще се проведе онлайн обучение на тема "Как да спасим дърветата в градовете?", организирано от Асоциация на парковете в България и СДП Балкани. Повече за събитието и за възможността всеки от нас да се превърне в застъпник на градската природа ще научите в следващите редове.

"Как да спасим дърветата в градовете?" е темата на последното онлайн обучение от серията "Застъпници на природата". Идеята на тези събития е да предоставят на гражданите възможности и инструменти за пряко участие в местното самоуправление, за да могат те да се включват активно в защитата на интересите за чиста околна среда и опазена природа. Обученията "Застъпници на природата" са част от съвместен проект на Асоциация на парковете в България и СДП Балкани. Някои от тях преминават в онлайн среда заради коронавирусната пандемия.

"Обученията ни са свързани с това, да предадем нашия опит, който сме натрупали през годините, на други граждански групи, инициативи и отделни граждани, за да могат самите те да го използват и да се справят с проблемите, пред които са изправени. Нашите две организации няма как да решат всички проблеми навсякъде, това са прекалено малко хора. Затова идеята на проекта е да изградим мрежа от граждански застъпници, създавайки опит и модел, по който те да се движат и да работят", разказва пред Uspelite.bg Тома Белев от Асоциация на парковете в България, който ще бъде сред лекторите на събитието.

Настоящото обучение обръща внимание на начините всеки от нас да допринесе към спасяването на дърветата и парковете в градовете от изсичане и застрояване. Как да предотвратим отсичането на дърво на улицата? Как да се организираме, за да защитим зелените площи и междублоковите пространства? Това са част от въпросите, на които последното онлайн обучение от "Застъпници на природата" се стреми да даде отговор.

Това ще се опитаме да обясним за дърветата в градовете и да покажем на хората какво могат да направят. Ще използваме примери от други граждански инициативи като парка "Бедечка" в Стара Загора. Така създаваме инструменти и познания на хората, за да могат да решават проблемите сами.

Събитието ще следва модела на останалите обучения по програмата. Ще бъдат разгледани нормативните текстове, които регламентират опазването на дърветата в градовете - в случая това е Законът за устройство на територията. Лекторите ще покажат как гражданите могат да се възползват от разпоредбите на този закон, както и къде се откриват пропуски. Например, както подчертава Тома Белев, много често се пренебрегва фактът, че дърветата по улиците са публична общинска собственост. Това означава, че по въпроса за тяхното отсичане или окастряне трябва да се произнесе Общинският съвет вместо решението да се взима от отделни служители в администрацията.

Втората част от обучението ще разгледа различни казуси, свързани с опазването на дърветата в градска среда, сред които борбата за спасяването на Борисовата градина и парка "Бедечка". Така ще се извлекат примери и поуки от реалния живот, които ще предоставят още по-ефективни инструменти за гражданско справяне с проблема. 

Знаете, че хората трудно възприемат как могат да се изправят срещу администрацията или да заведат дело в съда. В такъв случай самите ние ги подкрепяме много близко и плътно, за да се постигнат целите.

Според Тома Белев хората в България стават все по-склонни да се интересуват от опазването на околната среда, като се включват в подобни инициативи. Доказателство за това е активното участие на граждански групи и отделни граждани в конкурс за предложения за обявяване на защитени територии и вековни дървета, проведен през миналата година. В конкурса са се включили дори тийнейджъри от Кюстендил, чието предложение да се защити долината на река Шегава вече е оформено.

Има и такива случаи - хора на 16-18-годишна възраст проявяват интерес към тази тема и имат желанието да направят нещо сами.

Асоциация на парковете в България и СДП Балкани ще продължат съвместната си работа с еднодневни обучения на място в различни области и градове през лятото. Посредством тези събития организациите се надяват възможностите за гражданска защита на зелените пространства в градовете да достигнат до все повече будни и активни хора.

От нас зависи бъдещето на средата, в която живеем - дали ще има дървета, дали ще има запазен ландшафт, дали ще дишаме чист въздух, или ще пием чиста вода. Това зависи от активността на всеки от нас. Няма кой друг да го направи, ако ние не сме загрижени за тази среда. Това е опитът, който искаме да споделим.

Включете се в обучението "Как да спасим дърветата в градовете?" с предварителна безплатна регистрация ТУК.

Снимки: priroda.parks.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара