Успелите

Петър Теодосиев: Трудно се отказвам от нещо, докато не го постигна

Преди година Петър Теодосиев, създателят на изданието "Българска наука", ни разказа за списанието и усилията положени около неговото създаване. Година по-късно отново се срещаме с него, този път защото на 11 ноември той ще бъде един от лекторите на TEDxVarna

Точно преди една година разказахме за теб и списание „Българска Наука“ в рубриката „Успелите Споделят“. Какво се промени оттогава?

Толкова много неща се случиха, че не знам откъде да започна.

Може да се каже, че превключихме на доста висока предавка и БГ Наука започна да се развива с много динамично темпо.

Ще изброя някои от най-важните от началото на тази година.

Пуснахме списание на английски език, издадохме първия специализиран брой – Астрономия. Пуснахме доста успешния Онлайн курс на БГ Наука за Автори, където имаме над 600 записали се участници. Издадохме и специализиран медицински брой - Българска наука и медицина: Неврология (PDF), който е част от медицинското ни списание. През юли тази година излезе и брой №100 на Българска наука, което за нас е голямо събитие, тъй като можем да се похвалим с издадени 100 напълно безплатни броя на БГ Наука и допълнително над 10 други специализирани.

Също така проектът БГ Наука за учени стартира и имаме над 80 учени и преподаватели, които се възползват от безплатните услуги, които им предоставяме, а именно 30 GB поща в Gmail, но имейла им е TqhnotoIme@nauka.bg.

На 29.09.2017 по време на Нощта на учените, където активно участваме последните две години, обявихме и сборника 100 лица зад българската наука, в който събрахме интервюта на над 100 български учени. Сборника може да бъде изтеглен безплатно от нашия сайт.

Скоро пуснахме безплатен курс за учители, в който искаме да помогнем на всички в сферата на образованието да интегрират дигиталните технологии в образователната сфера.

Ще завърша с това, че досега за 2017 г. (10 месеца) сме издали 16 броя, публикували сме над 1000 публикации и сме взели участие в множество събития свързани с науката в България.

  БГ Наука присъства с КупиНаука на Ratio-есен 2017

В каква посока се развива списанието?

Изминахме дълъг път, осеян с препятствия, но се учим в движение, за да можем да предоставим повече и по-качествено съдържание.

За по-малко от една година ние предоставихме повече информация за състоянието на българската наука, отколкото през последните 11 години.

Видяхме какво ви вълнува и как бихте искали да получавате научна информация.

Но дойде време да отворим нова страница в развитието си. От месец ноември списанията стават със затворен достъп. Всеки следващ брой на сп. “Българска наука” ще бъде достъпен само за хора, които са се абонирали за него.

Правим това, следвайки световните тенденции и взимаме пример от международните научни и научно-популярни медии. Само така ще можем изцяло да се фокусираме върху качествената научна информация, предоставена на достъпен език в сайта nauka.bg, статиите и анализите в списанието, като акцентираме още повече върху научните разработки в България.

Всичко около нас е наука, а проектът БГ Наука помага да я разбираме по-добре.

Поглеждайки назад, кой е бил моментът, в който си се чувствал изключително горд с турда, положен около списанието и хората, участващи в неговото създаването?

Много неща ме карат да се чувствам горд. Едно от тях е това, че не се отказахе въпреки всички трудности през тези години. Тази упоритост ни даде резултати като това, че през 2016 г. издадохме 10 броя, които бяха видяни 1 328 470 ПЪТИ, а за същата година 1 753 887 са тегленията на ВСИЧКИ броеве на БГ Наука.

Това ме кара да се чувствам горд, че ние даваме знание, но и даваме огромно поле на учените да популяризират своята научна работа.

А коя е била движещата сила, която те е карала да не се отказваш, въпреки трудностите?

Аз съм си такъв, трудно се отказвам от нещо, докато не го постигна.

Не мисля, че съм инат, а по-скоро много търпелив човек, както и голям оптимист.

Много често се чудя как може да се случи нещо, независимо дали е реално или не, като резултатът след време винаги е положителен. Последната година и половина постоянно ходя на курсове за подобрение на различни умения, основно бизнес и маркетинг. Там виждам много други хора, които като мен се опитват да постигнат големи цели с малко средства – и успяват.

Основно издържаме финансово проекта БГ Наука чрез онлайн магазина КупиНаука, който беше създаден буквално с 200 лв. капитал, много работа и още повече въображение. Сега този магазин плаща за всички разходи по БГ Наука.

Никога не се отказвайте и ще получите дадения резултат, който гоните, дори много по-голям.

Какво ще посъветваш младежите от позицията на създател на успешно работещ проект, какъвто е списание „Българска Наука“?

Над 10 години ние бяхме по-скоро доброволческа неправителствена организация с обществено полезна дейност, като тази дейност продължава и до днес. Но променихме философията си, за да можем да продължим да съществуваме в съвременните закони на капитализма.

Съветът, който бих дал на всеки, който иска да създаде свой проект, бизнес или организация в помощ на обществото е , когато обичате работата си, обичате да ставате понеделник сутрин и това ви прави щастливи, значи това е вашето НЕЩО.

Правете само това, което ви харесва и ви държи будни. Мисля, че сър Ричард Бранстън най-добре го е казал (ще перефразирам) – Работата трябва да ви забавлява и да се чувствате щастливи, но трябва и да решавате проблеми. Колкото по-големи проблеми решавате и това ви кара да се чувствате щастливи, толкова по-успешни ще бъдете.

След броени дни е есенното издание на TedxVarna, а темата е „Chain Reaction“ - взаимосвързаност, последователност, въображение и живот. Какво те вдъхновява в личния ти живот и какво в работата ти?

В личния ми живот ме вдъхновява приятелката ми и пътуванията (с нея)!

В работата, може би почти всичко: трудностите, ежедневните задачи, резултатите. Голям фен съм на Илън Мъск и в едно интервю той казва, че колкото и да обича работата си през по-голямата част от времето се налага да решава проблеми, които не са му никак приятни, а само малка част от цялата работа, която върши, е нещо положително и приятно. Ей, това малко положително време ме вдъхновява!

Ти си и един от лекторите на събитието. Ще ни издадеш ли малко от темата, за която ще говориш?

Темата ми ще е за това колко е важно да се говори за наука и как това е свързано с образованието. Всичко около нас е наука и е направено от учени, а образованието ни е резултат от същата тази наука, дори учени пишат учебниците в училище, но повечето хора не се замислят за тези неща.

Без наука няма образование, а без образование няма държава.

Мисля, че много неща се промениха за последните 10-12 години в науката в България. Има много още какво да се желае, но хубавите нещата се случват бавно. Щом списание за популяризиране на науката има над милион четения за една година, това няма как да не е добър знак!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Емануела Найденова

Фотографът зад People of Pernik, съосновател е на литературния проект Градски Легенди Перник и разказвач на истории, влюбен в Синеморец и всичко шарено и Handmade.

Оставете коментар

0 коментара