По страниците на историята: Народна култура на Балканджиите
В анонса на рубриката ни за издания, посветени на науките за миналото обявихме, че ще ви представим поредици. Ето че дойде ред на първата от тях. "Народна култура на балканджиите" е с първо издание от 1996 г. и продължава да излиза, като последното издание на том е от 2014 г. Но се очаква поредицата да продължи.
В томовете са поместени научно-изследователски статии, свързани най-вече с етнологията, но отделни изследвания от сборниците са ономастични и исторически. Книгите от поредицата биха били полезни, както на студенти по Етнология, така и на научни работници, разглеждащи бита и характера на етнографската група балканджии.
На студентите могат да им послужат сборниците на АЕК "Етър", при проследяване разселванията в района на Стара планина през Възраждането и Новото време. Затова и обучаващите се в университети в специалност История биха могли да използват изданията на етнографския комплекс в Габрово.
Логично интересът на ръководството и музейните работници на "Етър" е насочен към етнографската група на балканджиите, част от която са и габровци. Тази група населява Стара планина и Предбалкана. След Освобождението нейни представители се заселват в Търново, Стара Загора, Русе, след като османското население се оттегля от тези селища. В тълковните речници за термина се дава определение:
"Човек от Балкана".
Том 1
Съдържа информацията за ножарството и грънчарството сред балканджиите. Това са типични занаяти за етнографската група. Още от Късното Средновековие в старопланинския район се развива занаятчийството, тъй като местните природни условия не са подходящи за развиване на мащабни земеделски дейности и населението търси друг поминък.
В тома има още материали за участието на балканджии в различни панаири през Възраждането, като Узунджовския - най-легендарния по нашите земи през онзи период. Сред статиите са още: "Инструментариум, техника и технология на строителите от Тревненския край от края на ХІХ до средата на ХХ в." и "Битът на котленските овчари, отразен в "Записки по българските въстания" от Захари Стоянов".
Пълното съдържание може да откриете ТУК.
Някои от томовете "Народна култура на балканджиите" могат да бъдат намерени в интернет в PDF формат. Статиите от VIII, IX и X том, могат да бъдат открити в PDF на сайта на АЕК. А също и да бъдат закупени от касите на АЕК "Етър", който приема посетители целогодишно.
АЕК "Етър" е открит на 7 септември 1964 г. Целта на комплекса е да съхрани нагледно свидетелство за поминъка и бита на старопланинското население от Възраждането. Затова и съвсем естествено, свързано с темата на музея на открито, се появява и "Народна култура на балканджиите".
Снимка: Евтина книга