Успелите

Прие се Наредба за приобщаващото образование насочена към деца с тежки физически увреждания

Преди седмица Ви представих интервюто с фондация ,,АСИСТ – Помагащи технологии", която помага на хора с увреждания да комуникират само с поглед. Сега с радост мога да съобщя, че с тяхна помощ Министерският съвет прие Наредба за приобщаващото образование с Постановление №286 от 4 ноември 2016 г. Наредбата е публикувана в Държавен вестник, брой 89 от 11 ноември 2016 г.

Промените са в полза на деца и ученици с тежки физически увреждания.

Това са деца с комплексни комуникационни нужди, които не могат да говорят и да контролират добре ръцете си, взаимодействието и комуникацията им с околните са силно затруднени. Поради тази причина и включването им в обучителния процес е много трудно. Затова беше изключително важно в тази наредба да се отдели специално внимание на деца с тежки физически увреждания, които не могат да комуникират вербално или чрез жестове, като се разглеждат в отделна категория, подобно на децата със зрителни, слухови и говорни нарушения. Децата с тежки физически увреждания в много случаи могат да се научат да комуникират само чрез специализирани помагащи технологии.

Съвременните помагащи технологии са устройствата за контрол с поглед и специализиран софтуер, който позволява само с насочване и задържане на погледа да се използват компютри и така децата с тежки физически увреждания да бъдат обучавани, да могат да пишат с виртуални клавиатури, да рисуват, да използват Интернет, да използват програми за преобразуване на текст в реч.

В Наредбата за приобщаващото образование за обучението на деца и ученици с комплексни физически увреждания в чл. 121 е предвидено използването на помагащи технологии, включително устройства за проследяване на погледа и специализиран софтуер за използването им. Записано е, че при необходимост тези технологии се осигуряват в детските градини, училищата, центровете за подкрепа.

Това е една огромна крачка към включването на тези деца в процеса на образование, а също така и към това да им се даде възможност за комуникация с околните.

Като цяло, осигуряването на възможност за приобщаващо образование и личностно развитие на децата с комплексни физически увреждания е важно усилие в посока на осигуряване на подходяща обучителна и социална среда. По този начин тези деца могат да излязат от изолация, могат да бъдат обучавани, да общуват и да се развиват.

Този клип представя използването на технологиите за контрол на компютър с поглед в училищна среда във Великобритания:

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара