Работещите и доброволците в Covid-отделения са “Човек на годината” за 2020
Голямата награда "Човек на годината" 2020 на Българския хелзинкски комитет (БХК) е за работещите и доброволците в отделенията за пациенти с COVID-19. На провелата се преди дни онлайн церемония бяха обявени традиционните ежегодни награди. Плакети и поименни грамоти получиха анестезиолозите д-р Ая Таха и д-р Сезен Хабилов, както и доброволката Тихомира Методиева, които бяха сред поименно номинираните в тазгодишната кампания.
По време на първата и втората вълна на пандемията те по свое желание влизат в COVID отделенията въпреки неяснотата и високия риск за собственото им здраве. Това са и част от аргументите за избора на журито, както и фактът, че саможертвата на работещите и доброволците на първа линия трябва да бъдат оценени.
Тази година журито разгледа над 50 номинации, подбрани според предварително обявени критерии сред още много добри и вдъхновяващи примери.
Освен голямата награда журито обяви две подгласни и седем специални награди. Първата подгласна награда бе присъдена на Национална гражданска инициатива “ЗА истинска детска болница” за кампанията за построяване на високотехнологично лечебно заведение. Благодарение на инициативата бяха внесени редица промени в първоначалния проект и бе започната дискусия за това как трябва да бъде изградена детската болница.
Мария Колева, Руси Милев, Димитър Димитров и Васил Василев са носители на втората подгласна награда, заради организираните от тях инициативи против хомофобията и агресията над ЛГБТИ хора. Със своите акции в Пловдив и Бургас те дават пример за важността на месните общности в защита на равноправието на малцинствата.
Специален приз “Постоянство и храброст” бе присъден на Юлия Георгиева, “Център за хуманни политики” за управлението изцяло с дарения на “Розовата къща” – единственият център за подкрепа на хора със зависимости в София. Там хората получават подкрепа, консултация със специалист, топла храна и хигиенна грижа.
Другият специален приз – “Гражданска доблест”, бе връчен на проф. Асена Сербезова – председател на Българския фармацевтичен съюз. След като през първата вълна на Covid-19 през април тя сигнализира за предстоящ недостиг на лекарства, срещу нея бе повдигнато обвинение от прокуратурата за заблуждение и тревога. През цялото време проф. Сербезова защитава тезата, че обществото има право да бъде информирано за това какво предстои.
Мария Цънцарова бе обявена за “Журналист на годината”. Професионалните и обективни интервюта, които проведе през последната година, показаха на българската аудитория каква е ролята на истинските журналисти – да задават точните въпроси и да изискват конкретните отговори, които обществото има право да научи.
“Активист на годината” е призът, присъден на Данита Заричинова от “За земята”. Тя е активист за опазване на околната среда и се бори за по-чиста и здравословна среда в София чрез публични разяснения за вредните емисии и горене на отпадъци.
Иван Бургов от организация “Взаимно” получи приза “Застъпник на годината”. Гласът на глухите хора в България се бори за регламентирането на жестовия език - глухите българи са в силно неравностойно положение поради липса на адекватни политики, свързани с приобщаването им в обществото чрез жестов език. Тази есен парламентът одобри Закона за българския жестов език и в този голям пробив за правата на глухите хора в България базова роля има именно Иван Бургов.
За “Вдъхновение на годината” бе обявена Яна Рупева – учредител и директор на фондация “Проект Северозапад”, която подкрепя възрастните самотни хора в Северозападна България. Основната цел на фондацията е да развие устойчиви услуги в подкрепа на възрастните хора. Фондацията открива патронажна кухня в с. Лютиброд като по този начин осигурява топла храна на хората в региона.
Специален приз “И сам воинът е воин” бе връчен на Силвия Стойчева, която спасява изоставени животни и се грижи те да намерят своя дом у нас или в чужбина.
Наградите "Човек на годината" на БХК се връчват вече повече от десетилетие и имат за цел да отличат изявени личности за принос към правата на човека и правозащитността.